Αγχωτική πρεμιέρα για τον Παπαγεωργίου στο Λουξεμβούργο, φυσιολογικές ήττες για Χριστοφοράκη, Τόλιου

Νικηφόρα αρχή, έστω και με άγχος, για τον Κώστα Παπαγεωργίου, φυσιολογικές ήττες για τη Μαρία Χριστοφοράκη και την Κατερίνα Τόλιου, περιλάμβανε η πρεμιέρα των ελληνικών χρωμάτων στο Προολυμπιακό τουρνουά της Ευρώπης. Ο Παπαγεωργίου άρχισε μουδιασμένα την προσπάθειά του στο Λουξεμβούργο, αλλά έκανε την απαιτούμενη νίκη απέναντι στον θεωρητικά χειρότερο αθλητή του γκρουπ. Τα δύο κορίτσια κάμφθηκαν από δύο δυνατά ονόματα του ευρωπαϊκού χώρου, με τη Χριστοφοράκη πάντως να γίνεται ανταγωνιστική.

Στο 15ο γκρουπ βρήκε εφαρμογή το «κάθε αρχή και δύσκολη» για τον Κώστα Παπαγεωργίου (νούμερο 112 στην Ευρώπη τον Απρίλιο). Έχασε το 1ο σετ από τον Μαυροβούνιο Ίρφαν Τσέκιτς (Νο 307), στη συνέχεια προηγήθηκε με 2-1 ανεβάζοντας την απόδοσή του, αλλά είδε τον αντίπαλό του να ισοφαρίζει. Ο πρωταθλητής Ελλάδας δεν έχασε τον ρυθμό του όμως, διατήρησε την ψυχολογία νικητή κι επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του με νίκη 4-2 (8-11, 11-6, 11-8, 9-11, 11-6, 11-6). Στο δεύτερο παιχνίδι του, σήμερα στις 16:30 ώρα Ελλάδας, αντιμετωπίζει τον Ισλανδό Γκούντμουντορ Στέφενσεν.

Στο άλλο ματς της 1ης αγωνιστικής του 15ου γκρουπ ο Ουκρανός Γιάροσλαβ Ζμουντένκο επιβλήθηκε του Ισλανδού Γκούντμουντορ Στέφενσεν με 4-0 σετ (11-5, 12-10, 11-5, 11-7). Ρεπό είχε ο Ισπανός Κάρλος Μασάδο, που είναι επικεφαλής του γκρουπ.

Στο 15ο γκρουπ των γυναικών η Μαρία Χριστοφοράκη (νούμερο 173 στο τρέχοντα ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης) έκανε αρχή κόντρα στην κινεζικής καταγωγής Ιταλίδα Ταν-Μονφαρντίνι Γουενλίνγκ (Νο 36). Με καλή εμφάνιση δημιούργησε πίεση στην πρωταθλήτρια Ευρώπης του ομαδικού και δευτεραθλήτρια Ευρώπης του απλού το 2003, ώσπου λύγισε με 4-1 σετ. Έχοντας τις λύσεις στο κομπίνα-λάστιχο της Ταν (δόντι στο ρεβέρ) κατέκτησε το 1ο σετ και στο 4ο είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2, καθώς προηγήθηκε με 9-6 και 10-8! Η έμπειρη Ταν-Μονφαρντίνι όμως, γύρισε το σετ στην παράταση και στο τέλος είχε και την ψυχολογία με το μέρος της. Τα σετ: 12-10, 9-11, 4-11, 11-13 και 7-11. Στο άλλο ματς του γκρουπ η Κροάτισσα Ταμάρα Μπόρος κατέβαλλε τη Ράχελ Ασβάντεν από την Ελβετία με 4-1 σετ (11-6, 11-5, 10-12, 11-8, 11-7). Σήμερα στις 6 το απόγευμα η Χριστοφοράκη θα συναντήσει την Ασβάντεν.

Στο 14ο γκρουπ η 17χρονη Κατερίνα Τόλιου (Νο 218 στην Ευρώπη), στο ξεκίνημα μίας ακόμα πρωτόγνωρης εμπειρίας, αντιμετώπισε την πολύ αξιόλογη νεαρή πρωταθλήτρια Καταρζίνα Γκριμπόβσκα (Νο 38). Παρά την καλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα απέναντι στην Πολωνή αθλήτρια, που είναι πολύ αποτελεσματική με την άμυνα κι έχασε με 4-0 σετ (5-11, 6-11, 3-11, 8-11). Η Γκριμπόβσκα ήταν βασικό μέλος της Πολωνίας, που πριν από 10 μέρες κατέκτησε την 8η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ντόρτμουντ. Λίγες ώρες αργότερα, στις 18:00, η Τόλιου δίνει το δεύτερο παιχνίδι της με αντίπαλο τη Ράκελ Μορέτ από την Ελβετία. Την τελευταία τη νίκησε στον άλλο αγώνα του γκρουπ η Ρωσίδα Οξάνα Φαντέεβα με 4-1 σετ (9-11, 11-6, 11-4, 11-7, 11-5).

* Στο βασικό θέμα της ιστοσελίδας της Ευρωπαϊκής Ένωσης του αθλήματος από το πρωί υπάρχει μεγάλη φωτογραφία του Κώστα Βατσακλή από το γυμναστήριο των αγώνων. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός διακρίνεται χαμογελαστός σε διάλειμμα της προπόνησης του Παπαγεωργίου να κάνει άσκηση με πολλά μπαλάκια σε ξένο αθλητή.