Διπλασίασε τις νίκες του ο Παπαγεωργίου, θετικά αποτελέσματα και για Χριστοφοράκη, Τόλιου

Το καλύτερο δυνατό πέτυχε ο Κώστας Παπαγεωργίου στο πρώτο κομμάτι της εναρκτήριας ημέρας του Ευρωπαϊκού Προολυμπιακού τουρνουά του Λουξεμβούργου. Πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στη φάση των νοκ άουτ αγώνων. Ο βραδινός αγώνας με τον Ισπανό Μασάδο ίσως του δώσει το εισιτήριο για το επόμενο στάδιο. Επίσης, την πρώτη τους νίκη σημείωσαν η Μαρία Χριστοφοράκη και η Κατερίνα Τόλιου και στα καθοριστικά αυριανά παιχνίδια στο γκρουπ θα εξαντλήσουν, χωρίς να έχουν να χάσουν τίποτα, τις όποιες πιθανότητες για πρόκριση στο δεύτερο μέρος των αγώνων.

Στο 15ο γκρουπ των ανδρών ο Κώστας Παπαγεωργίου (νούμερο 112 στην Ευρώπη τον Απρίλιο) μετά την επικράτηση κόντρα στον Μαυροβούνιο Ίρφαν Τσέκιτς στην πρεμιέρα, κατέβαλλε το απόγευμα και τον Ισλανδό Γκούντμουντορ Στέφενσεν (Νο 126) με 4-1. Μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι κατακτώντας με διαφορά τα δύο πρώτα σετ. Ο Στέφενσεν μείωσε σε 2-1, όμως ο πρωταθλητής Ελλάδας με ορθές επιθετικές επιλογές και καλή τακτική με το «δοντάκι» του ρεβέρ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα (11-6, 11-2, 7-11, 11-8, 11-7).

Ο Παπαγεωργίου προηγείται στο γκρουπ με 4 βαθμούς και θα κορυφώσει με την καλύτερη ψυχολογία την προσπάθειά του για την κατάκτηση μίας εκ των δύο πρώτων προνομιούχων θέσεων. Το πρώτο, από τα δύο τελευταία και πιο δύσκολα ματς, το δίνει στις 9 σήμερα το βράδυ (ώρα Ελλάδας) με αντίπαλο τον Ισπανό Κάρλος Μασάδο. Αύριο αντιμετωπίζει στις 17:15 τον Ουκρανό Γιάροσλαβ Ζμουντένκο. Στο άλλο ματς της 2ης αγωνιστικής του γκρουπ ο Κάρλος Μασάδο νίκησε τον Ίρφαν Τσέκιτς με 4-1 σετ (7-11, 11-6, 11-7, 11-4, 12-10). Ρεπό είχε ο Γιάροσλαβ Ζμουντένκο.

Στο 15ο γκρουπ των γυναικών η Μαρία Χριστοφοράκη (νούμερο 173 στο τρέχοντα ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης) πέρασε με επιτυχία το εμπόδιο της Ράχελ Ασβάντεν (Νο 225) από την Ελβετία με 4-1 σετ (11-3, 12-10, 11-13, 11-9, 11-6). Αγωνίστηκε πολύ προσεκτικά, είχε σταθερή απόδοση και ήταν απόλυτα έτοιμη στις κρίσιμες στιγμές. Συναρπαστικό ήταν το άλλο ματς του γκρουπ όπου η Ταν-Μονφαρντίνι Γουενλίνγκ από την Ιταλία έκαμψε την Κροάτισσα Ταμάρα Μπόρος με 4-2 σετ (9-11, 11-7, 11-9, 11-7, 9-11, 14-12). Η Χριστοφοράκη ολοκληρώνει αύριο, Μ. Πέμπτη, στις 13:15, τα παιχνίδια της στο γκρουπ και θα κυνηγήσει την έκπληξη κόντρα στην πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης του διπλού γυναικών Ταμάρα Μπόρος.

Αθλήτρια από την Ελβετία αντιμετώπισε το απόγευμα για το 14ο γκρουπ και η Κατερίνα Τόλιου (Νο 218) και συνάντησε μεγαλύτερη δυσκολία. Τελικά ύστερα από πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση η αμυντικού στυλ πρωταθλήτρια νίκησε με 4-3 σετ τη Ράκελ Μορέτ (Νο 172) και ανεξάρτητα από την τελική έκβαση της προσπάθειάς της έχει ξεχωριστή σημασία γι’ αυτήν η πρώτη νίκη στο τουρνουά. Η Τόλιου πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, έδειξε μεγάλη ωριμότητα και σοβαρότητα στο παιχνίδι της και είναι χαρακτηριστικό ότι πήρε με πολύ μικρή διαφορά όλα τα σετ (11-8, 9-11, 9-11, 11-9, 14-12, 3-11, 11-8).

Στο φινάλε κρίθηκε το άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του γκρουπ όπου η Ρωσίδα Οξάνα Φαντέεβα επικράτησε της Καταρζίνα Γκριμπόβσκα από την Πολωνία με 4-3 σετ (11-4, 11-8, 7-11, 10-12, 15-13, 4-11, 11-8). Η Τόλιου κλείνει τους αγώνες της αύριο στις 13:15 και θα κοιτάξει να παίξει ελεύθερα απέναντι στην πολύ δυνατή Οξάνα Φαντέεβα και να κυνηγήσει το καλύτερο.