Διατήρησε το αήττητο, κέρδισε κι άλλο έδαφος η Πρόοδος στην Α2 ανδρών

PB242269

PB242269Ο Α.Σ. Πρόοδος ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο κλείσιμο του 1ου γύρου της Α2 εθνικής κατηγορίας των ανδρών. Σε συναρπαστικό Σαββατοκύριακο στην ομοσπονδιακή αίθουσα STAG του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας όχι μόνο συνέχισε με το απόλυτο των νικών, αλλά είδε τον 2ο της βαθμολογίας Άρη, καθώς και την Ένωση Ποντίων Μελισσίων με τον Ίφιτο Πατρών, που ισοβαθμούν στην 3η θέση να γνωρίζουν από μία ήττα. Έτσι, αποσπάστηκε κατά δύο και τρεις βαθμούς από τους διώκτες του και θεωρείται πια ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο και την απευθείας άνοδο στην Α1. Για τις άλλες τρεις προαναφερθείσες ομάδες τα βαθμολογικά δεδομένα έμειναν ίδια, ενώ στην ουρά ο Ποσειδών Λουτρακίου πέτυχε μία νίκη, που του αφήνει περιθώρια να παλέψει δυνατά για την παραμονή στον 2ο γύρο.

Το διήμερο περιλάμβανε την 7η, την 8η και την 9η αγωνιστική. Η Πρόοδος Ραφήνας εμφανίστηκε πανίσχυρη γι’ άλλη μια φορά και ακόμα και κόντρα στα Μελίσσια κατάφερε να επιβληθεί με 4-0. Στα πιο δύσκολα επί μέρους παιχνίδια ο Νίκος Αντωνιάδης έκαμψε με 3-2 σετ τον Δημήτρη Παπαδημητρίου και ο Παναγιώτης Κούνουπας με το ίδιο σκορ τον Ευθύμη Αμερικάνο. Οι πρωτοπόροι επικράτησαν επίσης του Ποσειδώνα με 4-0 και του Δ.Α.Ο. Ταύρου με 4-1 (αξιοσημείωτη σε αυτό το ματς η νίκη του Γιώργου Σταματούρου επί του Κούνουπα).

«Ανατροπές» καταγράφηκαν σε άλλους σημαντικούς αγώνες. Ο Άρης Νικαίας λύγισε στο ντέρμπι τον Ίφιτο Πατρών με 4-2, όμως στο τελευταίο του ματς για τον 1ο γύρο έχασε 4-2 από το Γυμνάσιο, το οποίο είχε τώρα στη διάθεσή του τον Γιώργο Μπρισκόλα. Στη δεύτερη αναμέτρηση ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βασίλης Κανναβός, καθώς νίκησε 3-0 σετ τον Ηλία Μιχαηλίδη και τον Παναγιώτη Αλεξανδρόπουλο και είχε θετικό αποτέλεσμα και στο διπλό με συμπαίκτη τον Γιάννη Σανιδά (3-0 πάλι τους Μιχαηλίδη/Βρεττάκο). Μία νίκη είχε και ο Σανιδάς εναντίον του Αλεξανδρόπουλου (3-2 σετ), ενώ για τον Άρη ο Σταύρος Βρεττάκος και ο Μιχαηλίδης κατέβαλλαν τον Μπρισκόλα.

Επίσης, η νεοφώτιστη στην κατηγορία πατρινή ομάδα «κάλυψε» το έδαφος από την ήττα από τον Άρη επικρατώντας σε μεγάλο ντέρμπι του Π.Κ.Δ. Ταύρου με 4-3. Το τελευταίο είχε στη σύνθεσή του τον πρώην πρωταθλητή Ελλάδας του απλού Νέων ανδρών Σπύρο Κιούφη, ο οποίος έκαμψε με 3-0 τον Βασίλη Μπιθέλη και με 3-1 τον Ανδρέα Τσεγγενέ, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Ίφιτος πανηγύρισε …δυόμιση νίκες του πρώην διεθνούς Μανώλη Σγουρομάλλη (3-2 σετ τον Δημήτρη Μακρή, 3-1 στο φινάλε τον Άνθιμο Τσεντεκίδη και ενδιάμεσα 3-1 στο διπλό με τον Τσεγγενέ τους Κιούφη/Μακρή) και τη νίκη του Τσεγγενέ εναντίον του Τσεντεκίδη.

Στις χαμηλές θέσεις της κατάταξης ήταν εξαιρετικά ενδιαφέροντες και οι δύο κυριακάτικοι αγώνες της Ε.Α. Βόχας. Η ομάδα της Κορινθίας ξεπέρασε αρχικά το εμπόδιο του Γυμνασίου με 4-3 κι εκεί που θα έκανε μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής υπέστη ήττα από τον προτελευταίο της βαθμολογίας Ποσειδώνα Λουτρακίου! Στο παιχνίδι με το Γυμνάσιο ήρθε ανατροπή από 1-3 και ο πρώην πρωταθλητής Βουλγαρίας Λούμπο Γκεοργκίεφ βοήθησε καθοριστικά με δύο ατομικές νίκες (3-0 τον Κανναβό και 3-1 τον Μπρισκόλα). Επίσης, ο Σιαπκαράς κατέβαλλε τον Κανναβό και μείωσε σε 2-3 σώζοντας ματς μπολ και στον τελευταίο επί μέρους αγώνα ο Σιάχος νίκησε 3-1 σετ τον Φιλιππακόπουλο! Για το Γυμνάσιο προηγήθηκε με μία νίκη του Φίλιππου Φιλιππακόπουλου (3-0 επί του Σιαπκαρά), μία του Μπρισκόλα (3-1 επί του Σιάχου) και μία των Σανιδά/Κανναβού στο διπλό (3-0 τους Σιαπκαρά/Σιάχο). Ο Ποσειδών παραμένει 9ος, αλλά απέχει τώρα έναν βαθμό και από τη Βόχα και από τον Δ.Α.Ο. Ταύρου ο οποίος υπέστη τρεις ήττες και δεν νιώθει καθόλου άνετα. Τέλος, ο ουραγός Γ.Α.Σ. Ελευσίς απέτυχε και αυτό το διήμερο να πετύχει κάποια νίκη και φαντάζει με θαύμα πλέον να γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Ν’ αναφέρουμε τώρα δύο πολύ δυνατά παιχνίδια με όλα τα στοιχεία:

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ίφιτος Πατρών-Άρης Νικαίας 2-4:

Μανώλης Σγουρομάλλης-Ηλίας Μιχαηλίδης 1-3 (10-12, 11-9, 9-11, 5-11)

Βασίλης Μπιθέλης-Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος 0-3 (7-11, 7-11, 3-11)

Τσεγγενές-Βρεττάκος 3-1 (11-5, 9-11, 11-3, 11-6)

Τσεγγενές/Σγουρομάλλης-Μιχαηλίδης/Βρεττάκος 2-3 (12-14, 11-3, 11-7, 7-11, 12-14)

Σγουρομάλλης-Αλεξανδρόπουλος 3-2 (9-11, 12-10, 9-11, 11-7, 13-11)

Τσεγγενές-Μιχαηλίδης 2-3 (7-11, 11-7, 11-7, 13-15, 5-11)