Δεύτεροι στους πίνακες αξιολόγησης των κατηγοριών τους Λαγογιάννης, Παπαδάκης και Τσεκούρα

Η άνοδος τριών αθλητών στη 2η θέση των ηλικιακών κατηγοριών τους ήταν η σημαντικότερη αλλαγή στους ελληνικούς πίνακες αξιολόγησης για τον μήνα Μάρτιο, που εξέδωσε η Ε.Φ.Ο.Επ.Α.. Ο Κώστας Λαγογιάννης, φιναλίστ στον φετινό τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος ανέβηκε τρία…σκαλοπάτια στους άνδρες. Ο Γιάννης Παπαδάκης βρέθηκε μία θέση ψηλότερα στους νέους, ενώ είχε ανάλογη βελτίωση και στους Νέους άνδρες πηγαίνοντας στο νούμερο 4 (από 5). Η Δήμητρα Θωμαΐς Τσεκούρα μετακινήθηκε επίσης μία θέση στις νεάνιδες για να πλασαριστεί στο νούμερο 2, παράλληλα όμως είχε και όφελος τριών θέσεων στις Νέες γυναίκες (στο 3 από το 6 του Φεβρουαρίου).

Για τον συγκεκριμένο μήνα υπολογίστηκαν τα αποτελέσματα από διασυλλογικές διοργανώσεις, όπως και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών. Στις πρώτες 5άδες καταγράφηκε…έξοδος για την Αγγελίνα Παπαδάκη της Αθηνάς Μαγκουφάνας στις γυναίκες (στο 6 από 5) και για την Κωνσταντίνα Παρίδη του Φοίνικα Πειραιά στις Νέες γυναίκες (7 από 5). Ακριβώς στο νούμερο 5 ανέβηκε η φετινή πρωταθλήτρια Ελλάδας γυναικών Φιλαρέτη Εξάρχου, η οποία τον Φεβρουάριο ήταν στο 9. Επίσης, μία θέση πιο ψηλά πήγε ο Γιώργος Φραγκούλης στους άνδρες (3 από 4), ενώ είχαν πτώση δύο θέσεων ο Ντανιέλ Τσιόκας (4 από 2) και ο Τάσος Ρηνιώτης (5 από 3). Ο Παπαδάκης και στους δύο πίνακες… άλλαξε θέσεις με τον Κωνσταντίνο Αγγελάκη.

Εξάλλου, στα κορίτσια καταγράφηκαν κάποιες ακόμα αξιοσημείωτες αλλαγές στις πρώτες 10 θέσεις: Στην κατηγορία των γυναικών η δευτεραθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών Μαρία Χριστοφοράκη του Φοίνικα Πειραιά ανέβηκε στο νούμερο 9 από το 12 του Φεβρουαρίου. Στις κορασίδες η Βασιλική Τζίμου του ΠΑΣ Εχέδωρος μετακινήθηκε στο νούμερο 10 από το 11 του Φεβρουαρίου και ακριβώς την αντίθετη πορεία είχε η Έλλη Φίσερ του Άρη 2006. Ίδια ακριβώς αλλαγή στις παγκορασίδες με τη Θεοδώρα-Μαρία Ζήσου του ΑΣΕΑ Καβάλας να μπαίνει στη 10άδα (10 από11) και την Ιωάννα Γερασιμάτου του Ολυμπιακού να βγαίνει από αυτή (11 από 10).

Οι πέντε πρώτοι σε κάθε κατηγορία με τις θέσεις τους στον προηγούμενο πίνακα είναι οι ακόλουθοι:

Άνδρες:

1. («) Κώστας Παπαγεωργίου (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

2. (5.) Κώστας Λαγογιάννης (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

3. (4.) Γιώργος Φραγκούλης (Α.Ο. Ταταύλα)

4. (2.) Ντανιέλ Τσιόκας (Επιτραπέζια Αντισφαίριση Βόχας)

5. (3.) Τάσος Ρηνιώτης (ΑΟ Αμφιθέας)

Γυναίκες:

1. («) Κατερίνα Ντουλάκη (Π.Κ.Δ. Ταύρου)

2. («) Φενγκ Γιάο Γιάο (Π.Κ.Δ. Ταύρου)

3. («) Χριστίνα Φίλη (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

4. («) Λάουρα Νικουλάε (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

5. (9.) Φιλαρέτη Εξάρχου (Α.Ο. Φοίνιξ Αγίας Σοφίας Πειραιά)

Νέοι άνδρες:

1. («) Γιώργος Φραγκούλης (Α.Ο. Ταταύλα)

2. («) Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Πεύκης)

3. («) Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Πεύκης)

4. (5.) Γιάννης Παπαδάκης (Α.Ο. Πεύκης)

5. (4.) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Α.Σ. Η Πρόοδος)

Νέες γυναίκες:

1. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

2. («) Ελένη Γεωργιάδου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

3. (6.) Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα (ΑΕ Αθηνά Μαγκουφάνας)

4. (3.) Αλίκη Κιούφη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

5. (4.) Καλλιόπη Σωτηροπούλου-Πεσιρίδου (ΧΑΝ Θεσσαλονίκης)

Νέοι:

1. («) Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Πεύκης)

2. (3.) Γιάννης Παπαδάκης (Α.Ο. Πεύκης)

3. (2.) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Α.Σ. Η Πρόοδος)

4. («) Αλέξανδρος Μητρόπουλος (Α.Ο. Ηράκλειο 2001)

5. («) Νίκος Αντωνιάδης (Α.Κ. Ζωγράφου)

Νεάνιδες:

1. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

2. (3.) Δήμητρα-Θωμαϊς Τσεκούρα (ΑΕ Αθηνά Μαγκουφάνας)

3. (2.) Κωνσταντίνα Παρίδη (ΑΟ Φοίνιξ Πειραιά)

4. («) Ρόζα Χοβσεπιάν (ΧΑΝ Θεσσαλονίκης)

5. («) Μαριάννα Μαριόλη (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

Παίδες:

1. («) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Α.Σ. Η Πρόοδος)

2. («) Νίκος Αντωνιάδης (Α.Κ. Ζωγράφου)

3. («) Ανδρέας Τσόπελας (Α.Κ. Ζωγράφου)

4. («) Κωνσταντίνος Σγουρόπουλος (Γ.Α.Σ. Ελευσίς)

5. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (ΓΑΣ Ελευσίς)

Κορασίδες:

1. («) Θάλεια Κορδούτη (Α.Ο. Πεύκης)

2. («) Γεωργία Χατζηλυγερούδη (Α.Σ. Πέρα 2005)

3. («) Φιλία Εμίρη (Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνας)

4. («) Χριστιάνα Κανάρη (ΑΣΕΑ Καβάλας)

5. («) Νίκη Μπρισκόλα (Α.Ο. Πεύκης)

Παμπαίδες:

1. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (ΓΑΣ Ελευσίς)

2. («) Βασίλης Αντωνιάδης (Α.Σ. Πέρα 2005)

3. («) Νίκος Βλαχάκης (Α.Ο. Καρέα)

4. («) Γιάννης Ράμμος (ΑΟ Καρέα)

5. («) Σάββας Σαλίπας (Α.Σ. Πέρα 2005)

Παγκορασίδες:

1. («) Έλλη Φίσερ (Α.Ο. Άρης 2006)

2. («) Ελισάβετ Τέρπου (ΑΟ Διόνυσου)

3. («) Αγγελίνα Δεβελέκου (ΑΟ Διόνυσου)

4. («) Αχίλλεια Δασκαλοπούλου (ΕΑ Βόχας)

5. («) Χριστίνα Ταουσάνη (ΑΣΕΑ Καβάλας)