Στο ταμπλό του απλού νέων ο Σγουρόπουλος στο ιταλικό όπεν

Sgouropoulos orthios

Sgouropoulos orthiosΗ πρόκριση του Γιάννη Σγουρόπουλου στο ταμπλό του απλού νέων ήταν η ουσιαστική εξέλιξη για την ελληνική πλευρά στην εναρκτήρια ημέρα του ιταλικού όπεν μικρών ηλικιών, που γίνεται στο Λινιάνο. Παρότι στην τελευταία του χρονιά στην κατηγορία των παίδων, ο 15άχρονος αθλητής του Άρη Βούλας δοκιμάζεται και με τους νέους σ’ ένα ακόμα διεθνές τουρνουά και αυτή η πρόκριση επιβεβαιώνει την καλή του αγωνιστική κατάσταση και προοπτική. Ο Σγουρόπουλος πέρασε στο κυρίως ταμπλό των «64» με τη 2η θέση από το δικό του γκρουπ και συνεχίζει αύριο την προσπάθειά του. Στο ίδιο αγώνισμα ο Στράτος Δαμιανής και ο Γιώργος Σταματούρος αποκλείστηκαν με την 3η και την 4η θέση αντίστοιχα, στα προκριματικά γκρουπ.

Στο απλό νέων σχηματίστηκαν αρχικά 19 γκρουπ. Ο Σγουρόπουλος κληρώθηκε στο 5ο και κατάφερε να πάρει τη 2η προνομιούχο θέση. Νίκησε τον Κροάτη Γιόσιπ Αρβάνας με 3-0 σετ (11-2, 12-10, 11-9) και τον Ισραηλινό Γιόναταν Σούστερμαν, επίσης με 3-0 (11-3, 14-12, 11-5) κι έχασε με το ίδιο σκορ από τον Γερμανό επικεφαλής Ντένις Κλέιν, που πήρε και την πρωτιά (4-11, 4-11, 8-11). Το βράδυ έγινε η κλήρωση της δεύτερης φάσης και στον 1ο γύρο του αγωνίσματος ο νεαρός διεθνής καλείται ν’ αντιμετωπίσει αύριο το πρωί τον Ούγγρο Μάτε Μπρούκνερ.

Ο Στράτος Δαμιανής πήρε την 3η θέση στο 12ο γκρουπ. Το πρωί έχασε από τον επικεφαλής του γκρουπ, τον Ρώσο Μαξίμ Κισέλεφ με 3-0 σετ  (9-11, 4-11, 10-12) και το μεσημέρι κατέβαλλε τον Φεντερίκο Τζιάρντι από το Σαν Μαρίνο με το ίδιο σκορ (12-10, 11-3, 11-5). Το απόγευμα έδωσε το καθοριστικό ματς για τη 2η θέση με τον Σλοβένο Τομ Σφιλίγκο και κάμφθηκε με 3-1 σετ (7-11, 12-14, 12-10, 9-11).

Ο Γιώργος Σταματούρος περιορίστηκε στην τελευταία θέση του 18ου γκρουπ. Από τον Ιταλό Λούκα Μπρεσάν, που ήταν επικεφαλής, έχασε με 3-0 σετ (4-11, 7-11, 10-12). Απέναντι στον Λιθουανό Μεντάρδας Στανκεβίτσιους έδωσε ντέρμπι στα πέντε σετ και λύγισε στην παράταση (8-11, 5-11, 11-6, 11-7, 11-13), ενώ δύσκολα ηττήθηκε και από τον Ρουμάνο Μπογκντάν Σινγκορτζάν με 3-1 σετ (12-10, 11-13, 3-11, 9-11). Τα δύο παιδιά συνεχίζουν αύριο σε ταμπλό της «παρηγοριάς» (σ.σ. από τον γύρο των «32») και θα έχουν την ευκαιρία για ορισμένα ακόμα δυνατά παιχνίδια.

Σήμερα έγιναν και οι πρώτοι γύροι στο διπλό νέων.  Στο ταμπλό των «64» ο Σγουρόπουλος με τον Δαμιανή κατέβαλλαν εύκολα τους Κρίστιαν Φρίντριχ/Μπογκντάν Σινγκορτζάν από την Αυστρία και τη Ρουμανία αντίστοιχα με 3-0 σετ (11-6, 11-6, 11-5), αλλά στους «32» γνώρισαν την ήττα από τους Ιταλούς Λούκα Μπρεσάν/Τζόρντι Πικολίν με 3-1 (11-9, 9-11, 4-11, 9-11).

Ο Σταματούρος είχε παρτενέρ τον Αυστριακό Τόμας Γκρίνινγκερ. Οι δυο τους αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο από τους Ζοάο Ρέις/Τακούτο Σίνγκου από την Πορτογαλία και την Ιαπωνία αντίστοιχα, με 3-0 σετ (6-11, 9-11, 7-11).