Διεκδικεί πρόκριση στο ταμπλό του κροατικού όπεν η Χριστοφοράκη

IMG 6229

IMG 6229Θετική ήταν σε γενικές γραμμές η παρουσία των δύο Ελλήνων αθλητών στην πρώτη ημέρα του World Tour της Κροατίας, που γίνεται στο Ζάγκρεμπ. Η Μαρία Χριστοφοράκη άρχισε με νίκη την προσπάθειά της στο απλό γυναικών και αύριο παλεύει για την πρωτιά στο γκρουπ και την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό των «64». Ο Γιάννης Παπαδάκης, που έχει πολύ μικρή εμπειρία από τέτοια τουρνουά, μετείχε στα προκριματικά γκρουπ τόσο στο απλό ανδρών όσο και στο απλό για αθλητές έως 21 ετών. Έκανε αξιόλογες εμφανίσεις και κυνήγησε τις ελπίδες, που του αναλογούσαν, για να περάσει στον νοκ άουτ προκριματικό των αγώνων U21. Θυμίζουμε ότι το δυνατό κροατικό όπεν εντάσσεται στα Challenge Series των World Tour της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (I.T.T.F.) και συγκεντρώνει αθλητές απ’ όλο τον κόσμο.

Στο απλό γυναικών έγιναν 36 προκριματικά γκρουπ. Οι νικήτριες των γκρουπ από το 1 έως το 28 περνάνε απευθείας στον 1ο γύρο του αγωνίσματος. Η Χριστοφοράκη βρέθηκε στο 5ο γκρουπ και διεκδικεί την προνομιούχο θέση απέναντι στη Γιαπωνέζα Σάκι Τασίρο.

Στον πρώτο της αγώνα έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Μιρέλα Μαντάτσκι από την Ουγγαρία με 4-2 σετ. Προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε ισάριθμες, αλλά ανέβασε την απόδοσή της μετά το 5ο σετ και έφτασε στην επικράτηση (11-8, 5-11, 11-7, 2-11, 11-6, 11-9). Την ίδια αθλήτρια νίκησε εύκολα το βράδυ η (επικεφαλής του γκρουπ) Τασίρο με 4-0 σετ, επομένως ο αγώνας της Χριστοφοράκη με τη Γιαπωνέζα αύριο το μεσημέρι είναι καθοριστικός για την πρωτιά στο γκρουπ.

Στο απλό ανδρών σχηματίστηκαν 43 προκριματικά γκρουπ. Ο Παπαδάκης κληρώθηκε στο 39ο με αντιπάλους τον Δανό Μόρτεν Ράσμουσεν (επικεφαλής) και τον Σλοβένο Ντάρκο Γιόργκιτς. Το μεσημέρι ο αθλητής του Α.Ο. Πεύκης κάμφθηκε με 4-0 σετ από τον Γιόργκιτς (9-11, 6-11, 5-11, 4-11). Το βράδυ κόντρα στον Ράσμουσεν ήταν πιο «ζεστός», είχε καλύτερη απόδοση και μπορούσε να πετύχει κάτι ουσιαστικό. Κάμφθηκε με 4-1, αλλά στο 4ο σετ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (στο 9-9 ο αντίπαλος πήρε τυχερό πόντο). Στο παιχνίδι, που μεταδόθηκε ζωντανά στο διαδικτυακό itTV.com, το μέλος της προεθνικής ανδρών είχε καλές επιλογές στην επίθεση, αλλά υστέρησε στην πρώτη μπαλιά. Με τις δύο ήττες μένει σίγουρα στην τελευταία θέση του γκρουπ. Τα σετ 5-11, 7-11, 11-6, 9-11 και 8-11.

Ο Παπαδάκης πήρε μέρος και στους αγώνες για αθλητές έως 21 ετών, όπου σχηματίστηκαν συνολικά 19 γκρουπ. Αγωνίστηκε στο 17ο και με μία νίκη και μία ήττα δεν μπορεί πλέον να ελπίζει στην πρωτιά. Το έργο του για πρόκριση στο ταμπλό των «32» πάντως, ήταν εξαιρετικά δύσκολο, διότι χρειαζόταν αρχικά η πρωτιά στο γκρουπ και μετά ένα νοκ άουτ προκριματικό ματς όπως προβλέπεται από το σύστημα διεξαγωγής για τους νικητές των γκρουπ από το 14ο έως το 19ο.

Στον πρώτο του αγώνα ο 21χρονος πρωταθλητής ξεπέρασε το εμπόδιο του Ντιέγκο Ροντρίγκεζ από το Περού με 3-2 σετ (5-11, 11-8, 12-10, 10-12, 13-11). Στον δεύτερο έχασε από τον επικεφαλής του γκρουπ, τον Ούγγρο Μάρτον Ζίτα με 3-0 σετ (6-11, 2-11, 4-11). Το γκρουπ ολοκληρώνεται αύριο, αλλά ακόμα κι αν ο Ζίτα πέσει θύμα έκπληξης από τον Ροντρίγκεζ και προκύψει τριπλή ισοβαθμία στους 3 βαθμούς ο Έλληνας αθλητής δεν ευνοείται. Να σημειωθεί τέλος, ότι τα δύο παιδιά δεν αγωνίζονται στο διπλό, καθώς δεν βρήκαν τελικά παρτενέρ.

Η ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΕΣΛΟΒ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΣΤΟ E.T.T.U. CUP ΑΝΔΡΩΝ

Η σουηδική Έσλοβ αναδείχτηκε νικήτρια του Κυπέλλου Ευρωπαϊκής Ένωσης ανδρών (E.T.T.U. Cup) για τη σεζόν 2014-2015. Επιβλήθηκε με δύο νίκες της Ολύμπια Γκρούντιαζ από την Πολωνία και κατέκτησε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία της. Παράλληλα χάρισε στη χώρα της διασυλλογικό τρόπαιο ύστερα από 24 χρόνια! Η τελευταία επιτυχία για τη Σουηδία είχε έρθει από τη Φάλκενμπεργκ το 1991 και ήταν στον ίδιο θεσμό, αλλά με την προηγούμενη επωνυμία του («Νάνσι Έβανς»).

Η Έσλοβ των δύο Σουηδών και τους ενός Κινέζου είχε επικρατήσει πολύ δύσκολα 3-2 στον πρώτο αγώνα κι έδωσε τον καθοριστικό δεύτερο τελικό στην Πολωνία. Έχασε το εναρκτήριο ματς, αλλά πέτυχε το καλύτερο στα επόμενα παιχνίδια με το τρίτο στη σειρά να έχει ρόλο-«κλειδί».