Είσοδος στους «16» για τον Σγουρόπουλο σε απλό και διπλό παίδων

P4232911

P4232911Ολοζώντανο παραμένει το όνειρο της κατάκτησης μεταλλίου στην Μπρατισλάβα από την ελληνική αποστολή! Το πρόσωπο, που ενσαρκώνει τις μεγάλες βλέψεις, ο Γιάννης Σγουρόπουλος, ολοκλήρωσε το πρώτο βήμα στην προσπάθειά του να διακριθεί στα αγωνίσματα του απλού και του διπλού παίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Αρχικά μπήκε στις θέσεις 9-16 του απλού αξιοποιώντας το θεωρητικό πλεονέκτημα, που του έδινε μέχρι εκεί, το γεγονός ότι είναι νούμερο 10 του ταμπλό. Σημείωσε δύο νίκες, η δεύτερη πολύ δύσκολη απέναντι σε Ιταλό αθλητή και το Σάββατο με ακόμα πιο υψηλά εμπόδια θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στα προημιτελικά και γιατί όχι την είσοδο στην 4άδα αργότερα και την εξασφάλιση μεταλλίου. Αύριο στις 15:10 ώρα Ελλάδας βρίσκει μπροστά του τον σημερινό πρωταθλητή Ευρώπης του αγωνίσματος, τον Ρουμάνο Ράρες Σίπος. Το βράδυ στο διπλό ο 15άχρονος διεθνής μας και ο Λιθουανός Μεντάρντας Στανκεβίτσιους προχώρησαν επίσης στη 16άδα επιβεβαιώνοντας κι εδώ τον ρόλο του φαβορί, αφού είναι το νούμερο 3 στο αγώνισμα. Αύριο στις 14:00 κοντράρουν τους Τόμας Κόλντας/Τόμας Ζίλερ από την Τσεχία και την Αυστρία αντίστοιχα.

Κατά τα άλλα, στο αγώνισμα του απλού αποκλείστηκαν σήμερα ο έφηβος Νίκος Αντωνιάδης, ο παις Βασίλης Αντωνιάδης και η κορασίδα Έλλη Φίσερ. Στους αγώνες «παρηγοριάς» έχουν μπει στη 16άδα και προχωρούν ο έφηβος Στράτος Δαμιανής, η νεάνιδα Ελένη Σοφρά και η κορασίδα Ελισάβετ Τέρπου.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος έδωσε μόλις σήμερα το πρώτο του παιχνίδι στο απλό, καθώς είχε περάσει χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο. Στους «64» λοιπόν, ήταν πολύ καλύτερος του οικοδεσπότη Σλοβάκου Ντανιέλ Όρακ και επιβλήθηκε με 4-1 σετ (11-3, 11-9, 11-7, 7-11, 11-5). Το απόγευμα συνάντησε τον 13χρονο Ιταλό Τζον Ογιεμπόντε, ο οποίος αποδείχτηκε πολύ επικίνδυνος. Προηγήθηκε μάλιστα με 2-0 σετ και είχε τη δυνατότητα να πάρει και το 3ο σετ! Εν τέλει επικράτησε οριακά ο πρωταθλητής από την Ελευσίνα και από εκείνο το σημείο και μετά ανέβηκε σε απόδοση και ψυχολογία και πέρασε την τακτική του. Στο 6ο σετ το σκορ ήταν ισόπαλο 9-9 όταν ο Σγουρόπουλος αξιοποίησε και τα δύο σερβίς του κι έφτασε στο τελικό 4-2 (9-11, 11-13, 11-9, 11-6, 11-5, 11-9). Φυσιολογικά τώρα τίθεται αντιμέτωπος με αθλητή από τα πρώτα 8 φαβορί. Η πρόκληση ακούει στο όνομα Ράρες Σίπος, ο οποίος σήμερα φιγουράρει στο νούμερο 3 της ευρωπαϊκής κατάταξης.

Στον 2ο γύρο του απλού παίδων ο Βασίλης Αντωνιάδης πάλεψε αρκετά το παιχνίδι απέναντι στον Λιθουανό Μεντάρντας Στανκεβίτσιους (νούμερο 4 της ευρωπαϊκής κατάταξης παίδων). Στο 4ο σετ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, τελικά το έχασε στην παράταση και αργότερα αποκλείστηκε με 4-1 (6-11, 12-10, 7-11, 14-16, 4-11).

Στο απλό νέων ο Νίκος Αντωνιάδης μετά τις δύο νίκες σε προκριματικό και 1ο γύρο, είχε πολύ δύσκολο έργο στους «64» με αντίπαλο τον Ουκρανό Κιρίλο Σάμοκιτς και τελικά έχασε με 4-0 σετ (7-11, 4-11, 8-11, 4-11).

Στον 2ο γύρο του απλού κορασίδων η Έλλη Φίσερ δοκίμασε δυνάμεις απέναντι στην ισχυρή Ρωσίδα Αναστασία Κόλισχ, πρωταθλήτρια Ευρώπης πριν από λίγες ημέρες στο ομαδικό και αποκλείστηκε με 4-0 σετ (5-11, 8-11, 3-11, 3-11).

Στο διπλό παίδων οι Σγουρόπουλος/Στανκεβίτσιους πέτυχαν μία ακόμα επιβλητική νίκη χωρίς να χάσουν σετ. Στους «32» τους αγωνίσματος κατέβαλλαν τους Ντόμιν Ντράζιτς/Μπάριχ Μουλέ από την Κροατία και την Ελβετία αντίστοιχα, με 11-6, 11-8 και 15-13. Τον πρώτο λόγο τον έχουν και αύριο στη 16άδα κόντρα στους Κόλντας/Ζίλερ.

Στο διπλό κορασίδων η Αγγελίνα Δεβελέκου με την Εσθονή Αλεξάνδρα Κουπρίκοβα είχαν πολύ ψηλό εμπόδιο μπροστά τους και ηττήθηκαν στον γύρο των «32» από τις Κροάτισσες Αντρέα Πάβλοβιτς/Έμα Μαρν με 3-0 σετ (2-11, 8-11, 5-11).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ «ΠΑΡΗΓΟΡΙΑΣ»

Το πρωί άρχισαν και οι αγώνες «παρηγοριάς» για τους αθλητές και τις αθλήτριες, που αποκλείστηκαν στα προκριματικά ή στον 1ο γύρο του απλού. Σε όλες τις κατηγορίες τα ταμπλό ήταν των «64».

Στους νέους ο Στράτος Δαμιανής νίκησε εύκολα τον Λουκ Κασάρ από τη Μάλτα με 3-0 σετ (11-4, 11-4, 11-5) και πολύ δύσκολα τον Νορβηγό Φρέντρικ Μέριγκνταλ με 3-2 ( 11-9, 9-11, 11-6, 9-11, 11-6). Αύριο στις 10:30 αγωνίζεται στις θέσεις 9-16 κόντρα στον Αντεμίρ Μπάλαμπαν από το Λουξεμβούργο.

Ο Γιώργος Σταματούρος κατέβαλλε αρχικά τον Ισλανδό Έρλεντουρ Γκούντμονσον με 3-0 (11-5, 11-4, 11-8) και αργότερα κάμφθηκε από τον Λευκορώσο Ρομάν Βερχούνοφ με 3-1 σετ (11-13, 11-9, 6-11, 10-12). Φυσικά, ο Δημήτρης Κορδούτης, που έμεινε έξω από το αγώνισμα λόγω λάθους της ομοσπονδίας στις ηλεκτρονικές δηλώσεις συμμετοχής, δεν είχε δικαίωμα να παίξει ούτε στο «παρηγοριάς».

Στις νεάνιδες η Ελένη Σοφρά και η Γεωργία Χατζηλυγερούδη άρχισαν με οριακές νίκες. Η πρώην επί της Αυστριακής Τζέσικα Ζλατίλοβα με 3-2 (11-5, 9-11, 11-5, 8-11, 12-10) και η δεύτερη επί της Βελγίδας Μαίρη Μάεσεν, επίσης στα πέντε σετ (5-11, 11-6, 11-9, 4-11, 11-8). Στις «32» η Σοφρά επικράτησε 3-2 και της Σαλόμ Σιμόν από την Ελβετία (10-12, 11-5, 7-11, 11-9, 11-8), ενώ η Χατζηλυγερούδη αποκλείστηκε από τη Σέρβα Ταμάρα Άγκοστον με 3-0 (3-11, 6-11, 2-11). Στον γύρο των «16» η Σοφρά αντιμετωπίζει το Σάββατο στις 10:30 την Εσθονή Άιρι Αβαμέρι. Στην ίδια κατηγορία η Παναγιώτα Ανδριανού έχασε από τη Λιθουανή Βανέσα Ραζινσκίτε με 3-0 σετ (8-11, 15-17, 6-11) και η Ιφιγένεια Ισαμπάλογλου με το ίδιο σκορ από τη Βελγίδα Ελίν Λοέν (4-11, 7-11, 5-11).

Στους παίδες ο Νίκος Βλαχάκης νίκησε τον Νορβηγό Φιν Βέτνικ με 3-0 σετ (12-10, 11-6, 11-5) κι έχασε στους «32» από τον Τσέχο Ματέι Σίβιεκ με 3-2 (4-11, 7-11, 11-9, 11-3, 9-11).

Στις κορασίδες η Ελισάβετ Τέρπου πέρασε χωρίς αγώνα τον 1ο γύρο, στη συνέχεια απέκλεισε την Αυστριακή Κριστίν Ομπερφίστνερ με 3-0 σετ (11-4, 11-4, 14-12) και αύριο στις 11:00 αντιμετωπίζει για τη 16άδα τη Σέρβα Ντανιέλ Καρκούσοβα. Η Αγγελίνα Δεβελέκου απέκλεισε την Τζούλι Πονσίν από το Λουξεμβούργο με 3-0 (11-6, 11-6, 11-7) και στον 2ο γύρο έχασε από την Τουρκάλα Φατμά Ακουτλού με 3-0 (6-11, 7-11, 5-11).