Ιστορική νίκη για την Ευρώπη κόντρα στην Ασία (6-4)

Η μικτή Ευρώπης σημείωσε χτες νίκη ιστορικής διάστασης επί της Ασίας στο πρώτο Asia-Euro All Stars Challenge για το 2015. Στο καθιερωμένο event, που έγινε το Σαββατοκύριακο στο ZhangJiagang της Κίνας, επικράτησε 6-4 και πέτυχε την πρώτη νίκη της σε ασιατικό έδαφος ύστερα από έξι διαδοχικές ήττες! Η 5άδα με τον Λευκορώσο Σαμσόνοφ, τον Πορτογάλο Φρέιτας, τον Αυστριακό Γκάρντος, τον Γερμανό Στέγκερ και τον Κροάτη Γκάσινα, καθοδηγούμενη ιδανικά από τον Γερμανό προπονητή Ρίτσαρντ Πράουζ, κατέβαλλε την …παρέα του παγκόσμιου πρωταθλητή Μα Λονγκ μπροστά σε 800 θεατές στο Jiang Su Gymnasium. Και μπορεί το νούμερο 1 του κόσμου να κυριάρχησε στα δικά του παιχνίδια, όμως από κει και πέρα οι Ευρωπαίοι ήταν πολύ αποδοτικοί. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γκάρντος και ο Γκάσινα σημείωσαν από δύο νίκες, ενώ τα τρία από τα συνολικά έξι θετικά αποτελέσματα ήρθαν με 3-0 σετ! Μετά τους αγώνες του Σαββάτου το σκορ των ομάδων ήταν 3-2 για τη γηραιά ήπειρο και η εξασφάλιση της νίκης ήρθε πολύ γρήγορα την Κυριακή. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και τα τρία πρώτα ματς κι όταν έκαναν το σκορ 2-6 τα πάντα είχαν κριθεί. Καθοριστικό το 8ο στη σειρά ματς όταν ο Φρέιτας ξεπέρασε το εμπόδιο του Τανγκ Πενγκ από το Χονγκ Κονγκ με 3-2 και σκορ 12-10 στο 5ο σετ!

Ο θεσμός περιλαμβάνει δύο παιχνίδια κάθε χρόνο και από την έναρξή του, το 2009 στο Πεκίνο, η Ευρώπη είχε σημειώσει μόλις δύο νίκες εντός έδρας. Το 2009 στην Κωνσταντινούπολη (6-5) και το 2012 στο Βεντέ του Βελγίου (6-4). Το συνολικό οικονομικό έπαθλο είναι 100.000 ευρώ, η Ευρώπη μοιράζεται 60.000 ως νικήτρια και τα υπόλοιπα 40.000 παίρνουν οι Ασιάτες.