Πρόκριση στο ταμπλό με πρωτιά στα γκρουπ για Σταματούρο, Σγουρόπουλο στην Κροατία, 8άδα ο δεύτερος στο διπλό!

Xristofor me_Stamatouro

Xristofor me_StamatouroΕξαιρετική χαρακτηρίζεται η ελληνική παρουσία στην έναρξη του δυνατού κροατικού όπεν μικρών ηλικιών, που γίνεται στο Βαραζντίν κι εντάσσεται στο πρόγραμμα του Global Junior Circuit της Διεθνούς Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (I.T.T.F.)! Ο Γιώργος Σταματούρος και ο Γιάννης Σγουρόπουλος εξασφάλισαν με πρωτιά στους ομίλους τους και χωρίς ήττα την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του απλού νέων, ενώ ο Ξάνθος Παναγόπουλος, στο ντεμπούτο του σε τέτοια διοργάνωση, έχασε σε τριπλή ισοβαθμία τη 2ηπρονομιούχο θέση στο δικό του γκρουπ. Επίσης, στο διπλό νέων ο Σγουρόπουλος και ο Σλοβένος Παουλίν μπήκαν στα προημιτελικά και την Πέμπτη θα κυνηγήσουν την είσοδο σε θέσεις μεταλλίων!

Στο απλό νέων ο Σγουρόπουλος ήταν επικεφαλής στο 12ογκρουπ και άρα φαβορί για την πρωτιά. Το επιβεβαίωσε όταν πέτυχε τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Αρχικά εναντίον του Ρουμάνου Μιχάι Ζαμφίρ με 3-1 σετ (11-7, 9-11, 11-7, 11-2) κι έπειτα κόντρα στον Άγγλο Λούκ Σάβιλ με 3-2 σετ (11-9, 9-11, 11-7, 7-11, 11-7) και τον Μοχάμεντ Αλ-Χαντάντ από το Κατάρ με 3-1 (5-11, 11-9, 11-7, 11-4)

Ο Σταματούρος αγωνίστηκε στο 3ογκρουπ και πραγματοποίησε καταπληκτικές εμφανίσεις. Στην πρεμιέρα του κατέβαλλε τον Ούγγρο Μάτε Μπρούκνερ (επικεφαλής του γκρουπ) με το εμφατικό 3-0 σετ (11-8, 14-12, 11-9) κι αυτό το αποτέλεσμα του χάρισε ώθηση και σιγουριά για την πρόκριση. Στη συνέχεια επιβλήθηκε του Βούλγαρου Χρίστο Χρίστεφ με 3-0 (11-6, 12-10, 11-5) και του Σλοβένου Τίλεν Τσβέτκο με 3-1 σετ (11-8, 9-11, 11-4, 11-3).

Ο Παναγόπουλος βρέθηκε στο 5ογκρουπ. Έκανε πολύ αξιόλογες εμφανίσεις και είχε απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες. Στον πρώτο του αγώνα έχασε από τον Σλοβένο Πέτερ Χρίμπαρ με 3-0 σετ (9-11, 10-12, 7-11), ακολούθως νίκησε 3-2 τον Σλοβάκο Αντρέι Κασάι (11-8, 10-12, 7-11, 11-8, 11-6) και τέλος κάμφθηκε με 3-0 από τον επικεφαλής του γκρουπ, τον Αυστριακό Τόμας Γκρίνινγκερ, που πήρε χωρίς ήττα την πρωτιά (7-11, 7-11, 5-11). Ο Παναγόπουλος ισοβάθμησε στους 4 βαθμούς με Κασάι και Χρίμπαρ, όμως είχε συντελεστή -2 από τα παιχνίδια μεταξύ των τριών αθλητών (3 σετ υπέρ και 5 κατά) και τερμάτισε 4ος. Τη 2ηθέση για την πρόκριση στα νοκ άουτ πήρε ο Χρίμπαρ με συντελεστή +1 (4-3). Μέχρι το βράδυ δεν είχε γίνει γνωστή η κλήρωση του ταμπλό στο απλό νέων. Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο.

Στο διπλό νέων εφαρμόστηκε από την αρχή το νοκ άουτ σύστημα. Ο Σγουρόπουλος με τον Σλοβένο Ερίκ Παουλίν είχανbyeστον γύρο των «64» και άρχισαν την προσπάθειά τους από τους «32». Απέκλεισαν εύκολα τους Τομπίας Πιντούρα/Σάμουελ Μαμπέι από τη Σλοβακία και την Αγγλία αντίστοιχα, με 3-0 σετ (11-5, 11-3, 11-7) και το βράδυ στη 16άδα έδωσαν πολύ γερή αναμέτρηση με τους Μοχάμεντ Αμπντουλουσέιν/Αλ-Ναγκάρ Αμπντουλραχάμ από το Κατάρ. Επικράτησαν με 3-1 σετ (12-10, 11-13, 11-8, 12-10) και αύριο Πέμπτη στις 11:15 το πρωί ώρα Ελλάδας θα διεκδικήσουν το μετάλλιο. Αντίπαλοί τους οι ισχυροί Ρουμάνοι Αλεξάντρου Μανόλε/Κριστιάν Πλετέα, που είναι 2οφαβορί του αγωνίσματος.

Ο Σταματούρος και ο Παναγόπουλος αποκλείστηκαν στον 1ογύρο από τους Κροάτες Ματίγια Χρέλεκ/Μάρκο Βίντασεκ με 3-0 σετ (7-11, 2-11, 4-11).

Οι κορασίδες Ιωάννα Γερασιμάτου και Μαλαματένια-Ειρήνη Παπαδημητρίου θ’ αρχίσουν τα παιχνίδια τους την Παρασκευή με το ομαδικό.

* Φψτό: Ο εντυπωσιακός στην πρώτη ημέρα του όπεν Γιώργος Σταματούρος με τον προπονητή του Γιώργο Χριστοφοράκη στο γυμναστήριο των αγώνων