Ντεμπούτο Κωνσταντινόπουλου στο 1-3 με τη Σουηδία, οι γυναίκες έχασαν από την Ιταλία και τερμάτισαν 24ες

K. Konstantinopoulos_orthios

K. Konstantinopoulos_orthiosΗ πρώτη συμμετοχή του Κωνσταντίνου Κωνσταντινόπουλου (φωτό) σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών ήταν η είδηση για την ελληνική πλευρά από το σημερινό ματς κατάταξης με τη Σουηδία. Ο αγώνας ήταν για τις θέσεις 5-8, το ενδιαφέρον ήταν μειωμένο και για τις δύο ομάδες και η προσοχή στράφηκε στον νεαρό αριστερόχειρα, που έκανε ντεμπούτο με την εθνική ανδρών. Η τελευταία γνώρισε την ήττα με 3-1 και ο Κωνσταντινόπουλος, που αγωνίστηκε στη θέση του Κρεάνγκα, έκανε καλή προσπάθεια απέναντι στον Γιον Πέρσον, ώσπου κάμφθηκε με 3-0 σετ. Η Ελλάδα θα ολοκληρώσει τα παιχνίδια της στο Εκατερίνμπουργκ αύριο στις 8 το πρωί δική μας ώρα και θ’ αντιμετωπίσει για τις θέσεις 7-8 την Πολωνία, η οποία έχασε σήμερα 3-1 από την Πορτογαλία. Το συγκρότημα των γυναικών έκλεισε την παρουσία του το βράδυ με ντέρμπι απέναντι στην Ιταλία. Ηττήθηκε με 3-2 και τερμάτισε στην 24η θέση της διοργάνωσης.

Στην αναμέτρηση με τη Σουηδία έμεινε εκτός ο Κρεάνγκα και πήρε το βάπτισμα του πυρός ο Κωνσταντινόπουλος. Είναι προφανέστατα μία πρώτη ένδειξη για τις ευκαιρίες, που θα δώσει σε νεότερους αθλητές ο Κώστας Βατσακλής, στο πλαίσιο του δεδηλωμένου πλάνου για σταδιακή ανανέωση του εθνικού συγκροτήματος. Πρώτος παίκτης τοποθετήθηκε ο Κώστας Παπαγεωργίου, δεύτερος ο Παναγιώτης Γκιώνης, ενώ και οι Σουηδοί (άλλοτε πρωταθλητές κόσμου και Ευρώπης) άφησαν έξω από την τριάδα τον Παρ Γκέρελ και τον Κρίστιαν Κάρλσον.

Στο εναρκτήριο ματς ο Κώστας Παπαγεωργίου (νούμερο 80 στην ευρωπαϊκή κατάταξη) αντιμετώπισε τον σημερινό πρωταθλητή Ευρώπης του απλού νέων Άντον Σέλμπεργκ (Νο 44) και ηττήθηκε με 3-1 σετ.

Στη συνέχεια ο Παναγιώτης Γκιώνης (Νο 6) ισοφάρισε με νίκη 3-1 σετ επί του Ματίας Κάρλσον (Νο 53) και στο τρίτο στη σειρά ματς φόρεσε πρώτη φορά τη φανέλα με το εθνόσημο στην κορυφαία διοργάνωση ο Κωνσταντινόπουλος (Νο 254). Ο νικητής του διεθνούς τουρνουά της Κύπρου το 2014 αντιμετώπισε τον Γιον Πέρσον (Νο 33). Έκανε αξιόλογη εμφάνιση, πίεσε αρκετά τον «χάλκινο» πρωταθλητή Ευρώπης του 2008 στο διπλό ανδρών, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ. Τέλος, ο Παπαγεωργίου έδωσε αμφίρροπη αναμέτρηση με τον Μ. Κάρλσον, όμως η απόδοσή του έπεσε μετά το 2ο σετ και υπέστη μία ακόμα ήττα με 3-1 σετ. Η Σουηδία είχε τερματίσει αρχικά στην πρώτη θέση του 3ου γκρουπ της Championships Division και στα προημιτελικά έχασε 3-1 από τη Γαλλία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Σουηδία 1-3:

Κώστας Παπαγεωργίου-Άντον Σέλμπεργκ 1-3 (11-3, 8-11, 4-11, 9-11)

Παναγιώτης Γκιώνης-Ματίας Κάρλσον 3-1 (11-9, 5-11, 11-9, 11-3)

Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος-Γιον Πέρσον 0-3 (7-11, 4-11, 8-11)

Παπαγεωργίου-Κάρλσον 1-3 (11-9, 8-11, 2-11, 7-11)

Τυπική διαδικασία αποτέλεσε και ο αγώνας της εθνικής γυναικών με την Ιταλία στη 2η κατηγορία (Challenge Division). Το πρωί είχε καταγραφεί ήττα 3-2 από τη Λιθουανία για τις θέσεις 21-24 και το βράδυ ήρθε άλλη μία με το ίδιο σκορ από την άλλοτε πρωταθλήτρια Ευρώπης για τις θέσεις 23-24.

Η Μαρία Χριστοφοράκη (νούμερο 153 στην Ευρώπη) έπαιξε πάλι στη θέση 2 κι άρχισε τον αγώνα με ήττα από την Ντενίσα Ζάνκανερ (Νο 144) με 3-0. Με το ίδιο σκορ νίκησε αργότερα η Κατερίνα Τόλιου (Νο 111) την Κιάρα Κολαντόνι (που δεν είναι τον τελευταίο καιρό στον διεθνή πίνακα αξιολόγησης) και ισοφάρισε, ενώ αμέσως μετά οι διεθνείς μας πήραν το προβάδισμα. Η Αγγελίνα Παπαδάκη (Νο 142) ξεπέρασε με 3-2 σετ την αντίσταση της Τζόρτζια Πικολίν (Νο 152).

Στα πέντε σετ κρίθηκε και το επόμενο παιχνίδι, όπου η Ζάνκανερ βρήκε λύσεις και απέναντι στις άμυνες της Τόλιου, ενώ στο τέλος η Χριστοφοράκη κάμφθηκε και από την Κολαντόνι με 3-1 σετ. Έτσι, η εθνική μας περιορίστηκε στην 24η θέση όταν πέρσι ήταν 20η.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ιταλία-Ελλάδα 3-2:

Ντενίσα Ζάνκανερ-Μαρία Χριστοφοράκη 3-0 (14-12, 11-6, 11-8)

Κιάρα Κολαντόνι-Κατερίνα Τόλιου 0-3 (8-11, 6-11, 4-11)

Τζόρτζια Πικολίν-Αγγελίνα Παπαδάκη 2-3 (7-11, 11-4, 9-11, 11-9, 9-11)

Ζάνκανερ-Τόλιου 3-2 (11-8, 8-11, 11-9, 6-11, 11-8)

Κολαντόνι-Χριστοφοράκη 3-1 (11-8, 11-5, 4-11, 11-5)

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

Τελικός Γερμανίας-Αυστρίας προέκυψε για πρώτη φορά στα χρονικά στο ομαδικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος! Οι σημερινοί δευτεραθλητές Ευρώπης κινδύνεψαν απέναντι στη Γαλλία, όμως την κατέβαλλαν με 3-1 και βρέθηκαν στον τελικό για 8η συνεχόμενη διοργάνωση! Από το 2007 έως το 2013 κατακτούσαν το τρόπαιο, πέρσι έχασαν από την Πορτογαλία και τώρα θέλουν να ξαναπάρουν τα σκήπτρα. Τεράστιο είναι πάντως, το κίνητρο που έχουν οι Αυστριακοί, οι οποίοι ψάχνουν ακόμα τον πρώτο τους τίτλο. Το 2005 είχαν χάσει 3-2 στον τελικό από τη Δανία κι ενώ ήταν 2-0 μπροστά! Στα ημιτελικά η Αυστρία έκαμψε σχετικά εύκολα με 3-1 τη Λευκορωσία, που δεν είχε στη σύνθεση της τον Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ. Ο σταρ του ευρωπαϊκού πινγκ πονγκ έμεινε έξω γιατί πονάει στο πόδι. Ο αυριανός τελικός αρχίζει στις 15:00 ώρα Ελλάδας (17:00 τοπική). Η Γαλλία και η Λευκορωσία παίρνουν το χάλκινο μετάλλιο. Σημειωτέον ότι στην τριάδα των τρικολόρ ήταν ξανά ο Στεφάν Ουές και σίγουρα μεγαλώνει η τιμή για το ελληνικό πρωτάθλημα της Α1, που τον είχε πρωταγωνιστή πέρσι με τα χρώματα του Πέρα Αθηνών.

Στις γυναίκες η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2014 και του 2013 Γερμανία θα κοιτάξει να διατηρήσει τα πρωτεία με αντίπαλο τη Ρουμανία. Ομάδα, επίσης με μεγάλη παράδοση στον θεσμό, αφού κατέκτησε τον τίτλο το 2005, το 2002 και το 1992 και ήταν φιναλίστ το 2013, το 2011, το 2010 και το 1958, στην έναρξη των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Στα ημιτελικά η κάτοχος του τροπαίου (που ως ενωμένη Γερμανία είχε αναδειχτεί πρωταθλήτρια και στις διοργανώσεις του 1996 και του 1998) σταμάτησε την πορεία της οικοδέσποινας Ρωσίας με 3-0, ενώ η Ρουμανία λύγισε την Ουκρανία με 3-1. Οι ηττημένες των ημιτελικών αρκούνται στην 3η θέση. Ο τελικός των γυναικών αρχίζει στις 12:00 ώρα Ελλάδας.

* Η τοποθέτηση των seeding έγινε και στο διπλό ανδρών. Ο Γκιώνης με τον Ούγγρο Πατάντιους είναι απευθείας στο ταμπλό, περιμένουν για τους «32» δίδυμο από τα προκριματικά κι αν προχωρήσουν τότε το πρώτο φαβορί, που πιθανώς συναντήσουν είναι οι Σουηδοί Κρίστιαν και Ματίας Κάρλσον.