Στις θέσεις 5-8 του απλού κορασίδων πλασαρίστηκε η Φίσερ στη Σερβία

Serbia Fiser_me_Roumania

Serbia Fiser_me_RoumaniaΜε καλά πλασαρίσματα στο αγώνισμα του απλού ολοκληρώθηκε για τα ελληνικά χρώματα η πολύ πετυχημένη παρουσία στο όπεν της Σερβίας. Στην τελευταία ημέρα των αγώνων στη Βρνιάκα Μπάνια ήταν στο κυρίως ταμπλό του αγωνίσματος τόσο οι κορασίδες Έλλη Φίσερ και Ιωάννα Γερασιμάτου, όσο και οι παίδες Αλέξης Κουλουριώτης και Κώστας Στάμου. Στο πιο γερό τεστ πραγματοποίησαν νέες ελπιδοφόρες εμφανίσεις, σημείωσαν δύο νίκες και εν τέλει το αποτέλεσμα ήταν η είσοδος της Φίσερ στις θέσεις 5-8 και το πλασάρισμα του Στάμου στον γύρο των “16”. Η Φίσερ διεκδίκησε την 4άδα και το μετάλλιο, αλλά γνώρισε την ήττα από τη Σλοβάκα Έμα Λαμπόσοβα με 3-1 σετ. Τα παιδιά αγωνίστηκαν υπό τις οδηγίες του προπονητή του Άρη Βούλας Κωνσταντίνου Κωστόπουλου. Μέτρησαν δυνάμεις μέσα από πολλά ματς, άφησαν θαυμάσιες εντυπώσεις και φυσικά είχαν ως κορυφαία στιγμή το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό κορασίδων το Σάββατο!

Οι Έλληνες επίλεκτοι προσπάθησαν να βρεθούν στο βάθρο και στο αγώνισμα του απλού και τις περισσότερες πιθανότητες γι’ αυτό συγκέντρωνε η Φίσερ, που ήταν και νούμερο 6 στα φαβορί. Η 14χρονη δευτεραθλήτρια Ελλάδας του απλού κορασίδων, αφού προχώρησε αήττητη από το γκρουπ, αντιμετώπισε στον 1ο γύρο (σ.σ. των “16”) τη Ρουμάνα Κριστίνα Βάργκα (No 7 του αγωνίσματος) κι έχοντας τον τελευταίο λόγο σε κάθε κρίσιμο σημείο επιβλήθηκε με 3-0 σετ (13-11, 14-12, 11-8). Στην 8άδα τέθηκε αντιμέτωπη με το Νο 3 του τουρνουά, την Έμα Λαμπόσοβα. Πήρε το 1ο σετ, έχασε στα …βαθιά της παράτασης το 3ο και τελικά αποκλείστηκε με 3-1 (11-6, 2-11, 16-18, 6-11). Το 3ο σετ είχε αποφασιστική σημασία με την αθλήτρια του Άρη 2006 να χάνει πέντε σετ μπολ!

H Γερασιμάτου, που επίσης προχώρησε με το απόλυτο των επιτυχιών στο γκρουπ, έδωσε ντέρμπι στη 16άδα με τη Βόσνια Σνεζάνα Μάρκοβιτς. Πήρε δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ, όμως τελικά λύγισε στα πέντε σετ (17-15, 7-11, 11-1, 8-11, 8-11).

Στο απλό παίδων οι αθλητές της Ελευσίνας είχαν προκριθεί στο ταμπλό με τη 2η θέση των ομίλων τους, άρα θεωρητικά θα είχαν πολύ δύσκολο έργο από τον 1ο γύρο (σ.σ. των “32”). Ο Στάμου κατάφερε αρχικά να επικρατήσει του Σέρβου Βλαντιμίρ Γιόβισιτς με 3-0 σετ (11-9, 11-8, 11-7). Στη 16άδα όμως, έπεσε πάνω στο 1ο φαβορί, τον Ρουμάνο Φλορίν Όπρεα και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό με 3-1 σετ (11-7, 6-11, 7-11, 3-11). Ο Κουλουριώτης έχασε στον 1ο γύρο του ταμπλό από τον δυνατό Ρουμάνο Ντάριους Τόμα με 3-0 σετ (4-11, 6-11, 9-11).

* Φωτό: Η Φίσερ σε προσπάθειά της στον τελικό του ομαδικού με τη Ρουμανία (πηγή ιστοσελίδα Sportsland).