Τέσσερις προκρίσεις στο ταμπλό του απλού στη Σλοβακία, συνεχίζει η Τέρπου στις κορασίδες

Raketes

RaketesΘετικό αποτέλεσμα είχαν και οι σημερινές προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών στο δυνατό διεθνές τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης παίδων-κορασίδων της Σλοβακίας, που είναι σε εξέλιξη στην Μπρατισλάβα. Τα τέσσερα από τα έξι παιδιά πέρασαν επιτυχώς τη διαδικασία των προκριματικών στο απλό και συγκεκριμένα ο 15άχρονος Κώστας Λυκοστράτης, οι 13χρονοι Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης, Γιάννης Δαμιανής και η 15άχρονη Ελισάβετ Τέρπου. Τα τρία αγόρια αποκλείστηκαν στην πορεία στον 1ο γύρο του αγωνίσματος (σ.σ. των «64»), ενώ η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού κορασίδων αγωνίζεται την Κυριακή στο κυρίως ταμπλό (σ.σ. των «32»). Επιπλέον, τα δύο ελληνικά ζευγάρια στους παίδες, όπως και το μοναδικό στις κορασίδες, κυνηγούν καλό πλασάρισμα στο διπλό στην αυριανή τελευταία ημέρα των αγώνων.

Στο απλό παίδων σχηματίστηκαν 16 γκρουπ. Ο Γεράσιμος Χατζηληγερούδης βρέθηκε στο 2ο γκρουπ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση με 5 βαθμούς (δύο νίκες-1 ήττα), πίσω από τον Ρόελ Μπόγκι. Πρώτα έχασε από τον επικεφαλής Ολλανδό με 3-0 σετ (5-11, 6-11, 5-11), αλλά στη συνέχεια νίκησε τον Σλοβένο Τάι Λάβριτς με 3-1 (11-7, 11-6, 8-11, 12-10) και τον Τσέχο Ράντεκ Σκάλα με 3-0 σετ (11-7, 16-14, 11-6). Το απόγευμα, στον 1ο γύρο του αγωνίσματος, αντιμετώπισε τον Ισπανό Μαρκ Γκουτιέρεζ και κάμφθηκε με 3-0 σετ (8-11, 3-11, 9-11).

Ο Γιάννης Δαμιανής κληρώθηκε στο 4ο γκρουπ και προκρίθηκε επίσης ως 2ος  με δύο νίκες και μία ήττα. Ξεπέρασε δύσκολα τον Δανό Μικέλ Έμποργκ με 3-1 σετ (11-9, 12-10, 5-11, 11-8) κι εύκολα τον Τσέχο Ματέι Σταχ με 3-0 (11-3, 11-2, 11-3) και ηττήθηκε από τον Γάλλο Βινσέντ Πικάρ (επικεφαλής και νικητής τελικά του γκρουπ) με 3-0 σετ (8-11, 9-11, 4-11). Στον 1ο γύρο του ταμπλό κληρώθηκε με τον Σλοβάκο Ντάλιμπορ Ντίκο και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (11-9, 7-11, 6-11, 12-14).

Ο Κώστας Λυκοστράτης έπραξε το ίδιο στο 6ο γκρουπ. Έκανε εξαιρετική αρχή και οι νίκες επί του Σλοβάκου Φέλιξ Ιβάνκο με 3-1 σετ (5-11, 11-4, 11-6, 11-1) και του Τσέχου Φίλιπ Τσερνότα με 3-2 (5-11, 11-9, 9-11, 11-8, 11-6) του εξασφάλισαν την πρόκριση. Το απόγευμα,  στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, κάμφθηκε από τον Ρώσο Ιλία Ανόκιν (ήταν 1ο φαβορί κι επικράτησε στο γκρουπ) με 3-1 σετ (11-7, 8-11, 6-11, 5-11). Στον γύρο των «64» αποκλείστηκε από τον Νορβηγό Μπόργκαρ Χάουγκ με 3-0 σετ (10-12, 6-11, 9-11).

Στο 7ο γκρουπ ήταν ο Νίκος Βλαχάκης και περιορίστηκε στην τελευταία θέση χωρίς νίκη. Έχασε με 3-0 σετ από τον Τσέχο επικεφαλής Ματέι Σίβιεκ (8-11, 3-11, 6-11) με 3-1 από τον Πολωνό Μπάρτοζ Σουλκόβσκι (9-11, 11-13, 11-4, 5-11) και με 3-2 από τον Γερμανό Τιμ Μικέτιν, που πήρε και την 1η θέση (13-11, 5-11, 8-11, 12-10, 8-11).

Στο απλό κορασίδων σχηματίστηκαν 16 προκριματικά γκρουπ. Η Ελισάβετ Τέρπου μετείχε στο 12ο γκρουπ. Στον πρώτο της αγώνα κατέβαλλε την Ισπανίδα Λιδία Ρίκο με 3-0 σετ (12-10, 11-3, 11-5), μετά έχασε εύκολα από τη Βελγίδα Γιάνα Μπερνάρ (επικεφαλής) με 3-0 (3-11, 4-11, 3-11) και το απόγευμα έπαιξε τη 2η προνομιούχο θέση με τη Ρωσίδα Αναστασία Σαμπάνοβα. Σε αμφίρροπο και με ενδιαφέρουσες διακυμάνσεις αγώνα επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε την πρόκριση (7-11, 11-9, 11-7, 11-13, 11-8). Στο ταμπλό των «32» κληρώθηκε με τη Ρωσίδα Ντάρια Αζαρένκοβα και την αντιμετωπίζει αύριο.

Η Αγγελίνα Δεβελέκου αγωνίστηκε στο 10ο γκρουπ και αρκέστηκε στην 3η θέση με μία νίκη και δύο ήττες. Το μεσημέρι λύγισε με 3-2 σετ από τη Σλοβένα Αλεξάνδρα Βοβκ κι αυτό το αποτέλεσμα της κόστισε. Αργότερα νίκησε τη Σλοβάκα Χάνα Σλομποντνίκοβα με 3-0 (11-5, 11-7, 11-9) και το απόγευμα, στο τελευταίο της ματς, έχασε 3-0 από την (επικεφαλής του γκρουπ και νικήτρια αυτού) Καταρζίνα Βέργκζιν από την Πολωνία (10-12, 5-11, 3-11).

Στο διπλό εφαρμόζεται από την αρχή το νοκ άουτ σύστημα. Στους παίδες έγινε ταμπλό των «64» και από τον 1ο γύρο πέρασαν και τα δύο ελληνικά ζευγάρια. Οι Χατζηλυγερούδης/Δαμιανής νίκησαν τους Σλοβάκους Μάρτικ Κίσελ/Τόμπιας Πίντουρα με 3-2 σετ (6-11, 15-13, 11-9, 7-11, 11-6) και οι Βλαχάκης/Λυκοστράτης τους Σλοβάκους Φέλιξ Ιβάνκο/Άνταμ Κλάμπερ με 3-0 σετ (11-7, 11-2, 12-10). Την Κυριακή στον γύρο των «32» οι Βλαχάκης/Λυκοστράτης συναντούν τους Ιάπωνες, νούμερο 1 φαβορί του αγωνίσματος, Τακέρου Καίβα/Γιουκίγια Ούντα, ενώ οι Χατζηλυγερούδης/Δαμιανής αντιμετωπίζουν τους Γάλλους Ζουλ Καβάιγ/Ντοριάν Ζενγκ.

Το διπλό κορασίδων αρχίζει αύριο από τον γύρο των «32» με τις Δεβελέκου/Τέρπου να κοντράρουν τις Σίρλι Ρούσβε/Ανιγκρέτ Σούιμετς από την Εσθονία.