Πρωτιά στους ομίλους για τις εθνικές ομάδες νέων και κορασίδων

Giorgakis

GiorgakisΕξαιρετικός απολογισμός για τις εθνικές ομάδες των νέων και των κορασίδων στα γκρουπ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Fiser-Gerasimatou me_TourkieΖάγκρεμπ! Προχώρησαν επιτυχώς στη δεύτερη ημέρα, εξασφάλισαν αήττητες την 1η θέση στους ομίλους τους και αύξησαν τις πιθανότητες για άνοδο στην Α’ κατηγορία. Οι νέοι επικράτησαν 3-2 της Κροατίας στο καθοριστικό ντέρμπι του 10ου γκρουπ. Οι κορασίδες κατέβαλλαν με το εμφατικό 3-0 την Τουρκία για το 5ο γκρουπ και παρότι απομένει μία ακόμα αγωνιστική (το βράδυ κόντρα στην Κύπρο) θα διατηρήσουν σίγουρα την πρωτιά. Στην πορεία θα γίνει γνωστό με ποιο συγκρότημα από την Α΄κατηγορία θα παίξουν πλέι οφ οι ομάδες του Γιώργου Χριστοφοράκη και του Κωνσταντίνου Κωστόπουλου αντίστοιχα, για να περάσουν στο ταμπλό των «16». Στην πρώτη ενότητα των αγώνων του Σαββάτου είχαμε επίσης, ήττα για τους παίδες και τις νεάνιδες. Οι παίδες έχασαν 3-0 από τους πρωταθλητές Ευρώπης Ρώσους, έμειναν τελευταίοι στο 1ο γκρουπ και πάνε σε πλέι οφ παιχνίδι με στόχο τη νίκη και τη διεκδίκηση της παραμονής. Οι νεάνιδες κάμφθηκαν 3-0 από την Αυστρία και αργότερα απέναντι στο Κόσοβο επιδιώκουν τη μοναδική νίκη στο 10ο γκρουπ.

Στο πρώτο ματς της ημέρας για τα ελληνικά χρώματα η εθνική νεανίδων δεν μπόρεσε να προβάλλει μεγάλη αντίσταση στην Αυστρία, που ήταν επικεφαλής του 10ου γκρουπ. Έκανε αξιόλογη εμφάνιση πάντως, μάλιστα η Ανδριανού είχε αμφίρροπο ματς από τη θέση 1 της ομάδας, ενώ η Δεβελέκου είχε ευκαιρία να προηγηθεί με 2-1 στο δικό της παιχνίδι. Το ντεμπούτο της σε διεθνή διοργάνωση έκανε η Χατζάκη και μετά το 1ο σετ τα πήγε καλά.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Αυστρία-Ελλάδα 3-0:

Καρολίν Μίτσεκ-Γεωργία Χατζάκη 3-0 (11-4, 11-6, 11-8)

Λένα Προμπέργκερ-Παναγιώτα Ανδριανού 3-1 (11-9, 11-6, 10-12, 12-10)

Τζέσικα Ζλατίλοβα-Αγγελίνα Δεβελέκου 3-1 (11-4, 7-11, 14-12, 11-5)

Zikos se_StamouΟι παίδες υπέστησαν αναμενόμενη ήττα από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρωσία στην 3η και τελευταία αγωνιστική του 1ου γκρουπ. Κάμφθηκαν με 3-0, πάντως πήραν νέα πολύτιμη εμπειρία κόντρα στην ομάδα, που επιβλήθηκε με 3-0 σε όλες τις συναντήσεις, προκρίθηκε άνετα στο τελικό ταμπλό και κυνηγά και φέτος το χρυσό μετάλλιο. Στο πρώτο επί μέρους ματς ο αριστερόχειρας Στάμου ήταν ανταγωνιστικός και μπορούσε να προηγηθεί όταν ισοφάρισε από 7-10 κι έστειλε το σετ στην παράταση.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ρωσία-Ελλάδα 3-0:

Μαξίμ Γκρέμπνεφ-Κωνσταντίνος Στάμου 3-1 (15-13, 11-13, 11-2, 11-8)

Βλάντισλαβ Μακάροφ-Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης 3-0 (11-7, 11-6, 11-5)

Λεβ Κάτσμαν/Γκρέμπενφ-Γιάννης Δαμιανής/Χατζηλυγερούδης 3-0 (11-2, 11-5, 11-3)

Η 2η προνομιούχος θέση για την απευθείας παραμονή στην κατηγορία κρίθηκε σε συναρπαστικό αγώνα της Πολωνίας με το Βέλγιο. Τελικά ύστερα από 2,5 ώρες επικράτησαν οι Βέλγοι με 3-2 αν και στο 5ο παιχνίδι ο Καμέλιο ήταν πίσω 0-2 στα σετ με τον Ζαντέτσκι!

Η τελική βαθμολογία του 1ου γκρουπ των παίδων:

ΧΩΡΑ              ΒΑΘΜΟΙ         ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. Ρωσία        6                  9-0

2. Βέλγιο       5                  6-5

3. Πολωνία     4                  5-6

4. Ελλάδα      3                  0-9

Οι νέοι συνάντησαν το μεσημέρι την Κροατία, που επίσης ήταν στην κορυφή του 10ου γκρουπ με δύο νίκες 3-0. Έγινε μεγάλη «μάχη», η εθνική μας βρέθηκε να χάνει 2-1, αλλά με πείσμα και αποφασιστικότητα κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση (3-2) και τον αρχικό της στόχο στη διοργάνωση. Από τη θέση 1 ο Σγουρόπουλος πανηγύρισε δύο δύσκολες νίκες έχοντας υπεροχή σε κάθε κρίσιμο σημείο. Ο Σταματούρος κάμφθηκε αρχικά σε ντέρμπι με τον πρώτο Κροάτη, όμως στο φινάλε είχε την απαιτούμενη ψυχραιμία. Πήρε δύο σετ με οριακή διαφορά (στο 1ο σετ μάλιστα, από 2-7 πίσω) και στο 4ο ήταν ξεκάθαρα καλύτερος για να χαρίσει τη νίκη στη γαλανόλευκη. Στη θέση 3 αγωνίστηκε ο Αντωνιάδης, ενώ έξω από την τριάδα έμεινε ο Στράτος Δαμιανής.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Κροατία 3-2:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Λούκα Μάρτινεκ 3-1 (9-11, 14-12, 11-8, 13-11)

Γιώργος Σταματούρος-Γιόσιπ Άρμπανας 1-3 (12-14, 9-11, 11-9, 3-11)

Νίκος Αντωνιάδης-Γιάκοφ Τίκα 1-3 (8-11, 2-11, 12-10, 8-11)

Σγουρόπουλος-Άρμπανας 3-1 (11-8, 11-6, 6-11, 11-7)

Σταματούρος-Μάρτινεκ 3-1 (11-9, 5-11, 11-9, 11-7)

Η τελική βαθμολογία του 10ου γκρουπ των νέων:

ΧΩΡΑ              ΒΑΘΜΟΙ                     ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

1. Ελλάδα                6                  9-2

2. Κροατία               5                  8-3

3. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4                  3-8

4. Φινλανδία            3                  2-9

Korasides to_3-0_me_TourkiaΓια την εθνική κορασίδων το καθοριστικό ματς ήταν το μεσημέρι για την 3η αγωνιστική του 5ου γκρουπ. Αντίπαλος η Τουρκία, που επίσης προπορευόταν. Τα κορίτσια ήταν απόλυτα έτοιμα από κάθε άποψη και ειδικά η σπουδαία νίκη της Γερασιμάτου στο ξεκίνημα άνοιξε διάπλατα τον δρόμο για την ευρεία νίκη! Η αριστερόχειρας πρωταθλήτρια, που δεν είναι ακόμα αξιολογημένη στη διεθνή κατάταξη, σημείωσε την έκπληξη απέναντι στην Οζγκέ Γιλμάζ, η οποία φιγουράρει στο νούμερο 15 των κορασίδων στον ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης! Απέναντι σε αθλήτρια με καλύτερη θέση στο rankinglistκαταγράφηκε αργότερα και η νίκη της Φίσερ. Λύγισε κι αυτή με 3-1 σετ την Αϊμπαλά Κοκάλ, που βρίσκεται στο νούμερο 38 όταν η Φίσερ είναι στο 52. Στο διπλό οι ίδιες αθλήτριες απέδειξαν ξανά πόσο δυνατές είναι. Μαζί τους φυσικά είναι και η Μαρία Λαδάκη, που περιμένει πάντα την πρώτη ευκαιρία της στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Τουρκία-Ελλάδα 0-3:

Οζγκέ Γιλμάζ-Ιωάννα Γερασιμάτου 1-3 (7-11, 11-9, 6-11, 6-11)

Αϊμπαλά Κοκάλ-Έλλη Φίσερ 1-3 (12-10, 8-11, 5-11, 7-11)

Έτσε Χαράκ/Γιλμάζ-Φίσερ/Γερασιμάτου 0-3 (8-11, 3-11, 11-13)

* Η Ντενγκ από το Αζερμπαϊτζάν θα είναι συμπαίκτρια του Σγουρόπουλου στο διπλό μικτό νέων. Ο Ελβετός Πέδρο Οσίρο είναι ο παρτενέρ της Φίσερ στο διπλό μικτό παίδων. Ο Στάμου δηλώθηκε στο διπλό παίδων με τον Μάρκο Ροντρίγκες από την Πορτογαλία. Δεν υπάρχει ακόμα κάτι οριστικό για τη Χατζάκη στο διπλό μικτό νέων και τη Λαδάκη στο διπλό κορασίδων.

* Το καθημερινό και συνεχές live streaming από τα τραπέζια 1 και 2 των αγώνων μπορείτε να το βρείτε στη διεύθυνση http://www.laola1.tv/en-int/livestream/2016-07-09-european-youth-championships-table-1-len.

* Για το live scoring μέσα από τη σελίδα της E.T.T.U. μπορείτε να επισκέπτεστε το http://www.ettu.org/en/events/european-youth-championships/draws–amp–results/.

* Η δεύτερη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων άρχισε με ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ουκρανού αθλητή Όσταπ Ριζνιτσένκο. Ο εκλιπών θα είχε τα 16α γενέθλιά του σήμερα και είχε επιλεγεί για να πάρει μέρος στη διοργάνωση του Ζάγκρεμπ με την εθνική ομάδα της Ουκρανίας…