Μεγάλο βήμα ανόδου για νέους και κορασίδες, μπήκαν στην πρώτη 16άδα της Ευρώπης

Neoi Zagreb

Neoi ZagrebΘρίαμβος για τα ελληνικά εθνικά συγκροτήματα των νέων και των κορασίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Ζάγκρεμπ. Κατά το πρώτο μέρος της 3ης ημέρας των αγώνων συνέχισαν την εντυπωσιακή αήττητη πορεία τους και προκρίθηκαν στην κορυφαία 16άδα! Κυνηγούν πλέον υψηλό πλασάρισμα, ενώ για να εξασφαλίσουν τον στόχο της ανόδου στην Α’ κατηγορία της ηπείρου χρειάζονται μόλις μία νίκη ακόμα! Οι νέοι ξεπέρασαν το μεσημέρι στα πλέι οφ 2 το εμπόδιο της Αγγλίας με 3-1. Οι κορασίδες κατέβαλλαν με το ίδιο σκορ στα πλέι οφ την Κροατία. Και οι δύο αντίπαλοι προέρχονται από την κορυφαία κατηγορία. Αργότερα σήμερα παίζουν στις θέσεις 1-16 και διεκδικούν είσοδο στην 8άδα. Οι έφηβοι κληρώθηκαν με την Ισπανία. Ο αγώνας διεξάγεται στις 18:00 ώρα Ελλάδας. Οι κορασίδες παίζουν με τη Γερμανία στις 16:00. Μόνο αν γνωρίσουν ήττες και μείνουν στη 16η θέση χάνουν την άνοδο οι δύο εθνικές μας ομάδες, αλλά με τις καταπληκτικές εμφανίσεις δείχνουν ότι δεν έχουν τέτοιο κίνδυνο! Οι παίδες γνώρισαν νέα ήττα με 3-0 από το ισχυρό Αζερμπαϊτζάν (επίσης στα πλέι οφ 2) κι έγινε αφάνταστα δύσκολη πια η υπόθεση της παραμονής στην Α’ κατηγορία. Πρέπει να κάνουν μόνο νίκες από δω και πέρα και να πάρουν τη 17η θέση. Οι νεάνιδες συνεχίζουν για διαβάθμιση σε χαμηλότερες θέσεις και σημείωσαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους (3-0 τη Λετονία).

Korasides ston_pagoΣτο πρώτο ωράριο αγωνίστηκαν οι κορασίδες και το παιχνίδι τους είχε και ζωντανή μετάδοση στο ίντερνετ. Αναμετρήθηκαν με την Κροατία, που αρχικά είχε περιοριστεί στην 4η θέση του 3ου γκρουπ με 1 νίκη και 2 ήττες. Οι αθλήτριες του Κωνσταντίνου Κωστόπουλου κράτησαν τα καλά στάνταρ απόδοσης, αλλά με δεδομένη την τεράστια σημασία του αγώνα το πιο σημαντικό ήταν ότι είχαν ηρεμία και αποφασιστικότητα. Αυτό φάνηκε από την αρχή όταν η Γερασιμάτου δημιούργησε μία ακόμα έκπληξη και μάλιστα με ανατροπή! Έχανε 0-2 σετ από τη Βούκελιτς, η οποία βρίσκεται αυτόν τον μήνα στο νούμερο 4 της ευρωπαϊκής κατάταξης κορασίδων και τη λύγισε 3-2 με «καθαρά» σκορ στα επόμενα σετ!!! Η αριστερόχειρας πρωταθλήτρια θυμίζουμε, δεν είναι ακόμα αξιολογημένη. Η πίστη της ομάδας δυνάμωσε κι άλλο και η Φίσερ (Νο 59 στον ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης) έκανε το 2-0 όταν επικράτησε 3-0 σετ της Μπάρτατς, που είναι στο νούμερο 25! Στο διπλό οι ίδιες αθλήτριες άρχισαν πολύ καλά, αλλά στη συνέχεια επέτρεψαν στις Κροάτισσες ν’ αναλάβουν τις πρωτοβουλίες στην επίθεση κι εν τέλει γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στο Ζάγκρεμπ, όμως η ευκαιρία για την τελική επικράτηση δεν πήγε χαμένη. Η Φίσερ είχε θετική σκέψη ενάντια στη Βούκελιτς, εφάρμοσε καλή τακτική και ήταν σταθερή κυρίως στο μπλοκ και τις κόντρες. Ενδεικτικά επισημαίνουμε ότι κατέκτησε το 1ο σετ από 4-7, ισοφάρισε στο 3ο από 4-8 και 8-10 (και μπορούσε ακόμα και 3-0 να τελειώσει το ματς), ενώ με πόντο ψυχολογίας σε ράλι διαρκείας στο 6-5 του 4ου σετ έκανε το καθοριστικό βήμα για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Τη δική της βοήθεια δίνει πάντα η αναπληρωματική Μαρία Λαδάκη και ζει υπέροχες στιγμές στην πρώτη κιόλας εμφάνισή της σε διεθνείς αγώνες. Μετά τις 4 νίκες στο γκρουπ οι κορασίδες έχουν πια εντυπωσιακό απολογισμό με 5 στα 5.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Κροατία-Ελλάδα 1-3:

Μάρτα Βούκελιτς-Ιωάννα Γερασιμάτου 2-3 (11-8, 13-11, 2-11, 5-11, 6-11)

Κλάρα Μπάρντας-Έλλη Φίσερ 0-3 (4-11, 7-11, 9-11)

Βούκελιτς/Μπάρντας-Φίσερ/Γερασιμάτου 3-1 (7-11, 11-6, 12-10, 11-7)

Βούκελιτς-Φίσερ 1-3 (8-11, 7-11, 15-13, 6-11)

Το μεσημέρι ήταν η σειρά των νέων να σκορπίσουν νέα χαμόγελα. Στα πλέι οφ 2 αντιμετώπισαν την Αγγλία με φόντο την είσοδο στη 16άδα και στάθηκαν απόλυτα στο ύψος των περιστάσεων. Υψηλό ηθικό, συνολικά καλή απόδοση και ψυχραιμία σε κάθε κρίσιμο σημείο έφεραν την υπερπολύτιμη νίκη με 3-1! Τον δρόμο έδειξε ο Σταματούρος με σπουδαία νίκη στο εναρκτήριο ματς. Αντιμετώπισε το νούμερο 20 της Ευρώπης στο r.l. under-18, τον Τζάρβις και πανηγύρισε τη νίκη με 3-1 σετ. Ο αθλητής του Ολυμπιακού βρίσκεται στο νούμερο 97 της Ευρώπης. Στον επόμενο αγώνα ο Σγουρόπουλος άρχισε αρνητικά εναντίον του Σέιβιλ και βρέθηκε στο 0-2 σετ. Εκεί όμως, επανήλθε σε ώριμο και προσεγμένο παιχνίδι, πέρασε τις ποιοτικές επιθέσεις του και πήρε με διαφορά τα επόμενα σετ. Στο 3ο ματς ο Δαμιανής λύγισε με 3-1 σετ, αλλά αυτό ουδόλως πτόησε την ομάδα. Ο Σγουρόπουλος (Νο 29) ήταν αυτός που έπρεπε και απέναντι στον Τζάρβις. Πήρε με …κεκτημένη ταχύτητα το 1ο σετ σετ κι επανήλθε άμεσα μετά την ισοφάριση. Με 3-1 χάρισε τη νίκη στην εθνική μας και διατήρησε το προσωπικό αήττητο στο Ζάγκρεμπ.  Ο Γιώργος Χριστοφοράκης είχε έξω από την τριάδα στο συγκεκριμένο ματς τον Νίκο Αντωνιάδη. Θυμίζουμε ότι με 3 στα 3 η ομάδα είχε αναδειχτεί νικήτρια στο 10ο γκρουπ, ενώ οι Άγγλοι είχαν μείνει στην 4η θέση του 2ου γκρουπ με 1 νίκη και 2 ήττες.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Αγγλία-Ελλάδα 1-3:

Τομ Τζάρβις-Γιώργος Σταματούρος 1-3 (8-11, 5-11, 11-7, 8-11)

Λουκ Σέιβιλ-Γιάννης Σγουρόπουλος 2-3 (11-9, 11-8, 5-11, 6-11, 2-11)

Αλεξάντερ Ράμσντεν-Στράτος Δαμιανής 3-1 (11-8, 5-11, 11-6, 11-7)

Τζάρβις-Σγουρόπουλος 1-3 (6-11, 11-5, 4-11, 8-11)

Damianis cadet_ipodoxiΟι παίδες, αφού αγωνίστηκαν στην Α’ κατηγορία κι έμειναν χωρίς νίκη στην τελευταία θέση του 1ου γκρουπ, ήταν αουτσάιντερ και απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν. Ο λόγος είναι ότι το πινγκ πονγκ της συγκεκριμένης χώρας ενισχύεται με Κινέζους, που το ανεβάζουν επίπεδο… Το Αζερμπαϊτζάν βασίζεται σε δύο Ασιάτες και μετά την άνετη πρωτιά στο 5ο γκρουπ της Β’ κατηγορίας πάει ολοταχώς για άνοδο και υψηλή θέση στη διοργάνωση. Οι αθλητές του Σωτήρη Ζήκου δεν μπόρεσαν ν’ αντισταθούν σε καμία στιγμή του αγώνα κι έχασαν 3-0 χωρίς να πάρουν σετ. Χαρακτηριστικό για τη δυναμική του αντιπάλου είναι το γεγονός ότι ο ένας Κινέζος, ο Βανγκ,  βρίσκεται στο νούμερο 7 της τρέχουσας ευρωπαϊκής κατάταξης παίδων και ο άλλος, ο Γιανγκ, στο 19! Η εθνική μας συνεχίζει πλέον στο γκρουπ Κ και θέλει πάση θυσία την πρωτιά για να κυνηγήσει αργότερα τη 17η θέση και την …επαναφορά στην 1η κατηγορία. Το γκρουπ αρχίζει σήμερα, αλλά εκείνη θα παίξει αύριο και θ’ αναμετρηθεί στις 10:00 με την Ολλανδία και στις 16:00 με την Τσεχία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Αζερμπαϊτζάν-Ελλάδα 3-0:

Γιανγκ Σινγιού-Κωνσταντίνος Στάμου 3-0 (11-7, 11-6, 11-8)

Βανγκ Τσενσί-Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης 3-0 (11-5, 11-6, 11-8)

Γιανγκ/Βενγκ-Γιάννης Δαμιανής/Χατζηλυγερούδης 3-0 (11-4, 11-5, 12-10)

Neanides ZagrebΗ εθνική νεανίδων μετά την 3η θέση στο 10ο γκρουπ πήγε σε νέο όμιλο για θέσεις κατάταξης. Το μεσημέρι έκανε πρεμιέρα στο γκρουπ Q Terpou service_2_me_Latviaαπέναντι στη Λετονία και νίκησε εύκολα με 3-0. Επανήλθε στα ματς η Τέρπου, στον πάγκο κάθισε η Γεωργία Χατζάκη.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Λετονία 3-0:

Παναγιώτα Ανδριανού-Καρίνα Γκαλίσα 3-0 (11-9, 11-5, 11-5)

Αγγελίνα Δεβελέκου-Ίνγκα Μπιρζνιέκε 3-0 (11-4, 11-6, 11-9)

Ελισάβετ Τέρπου-Έλενα Ντρούβινα 3-0 (11-4, 11-3, 11-5)

Επίσης σήμερα, οι νεάνιδες αντιμετωπίζουν στις 20:00 το Ισραήλ. Τη Δευτέρα στις 14:00 βρίσκουν απέναντί τους την Ιρλανδία και θέλουν την πρωτιά στο γκρουπ. Μπορούν να διεκδικήσουν μέχρι την 29η θέση, πάντως θυμίζουμε ότι έχουν πάει με ελλείψεις στην κροατική πρωτεύουσα, καθώς δεν μπήκαν στην αποστολή η Σοφρά και η Ισαμπάλογλου.

* Φωτό των εθνικών μας ομάδων νέων, κορασίδων και νεανίδων από το κλειστό γυμναστήριο. Επίσης, στη φωτό 3 είναι ο Δαμιανής σε φάση από τον αγώνα του γκρουπ απέναντι στην Πολωνία και στη φωτό 5 η Τέρπου καθώς σερβίρει στην αναμέτρηση με τη Λετονή Ντρούβινα