Πρώτη ήττα για νέους και κορασίδες, συνεχίζουν για τις θέσεις 9-16

Xristofora odigies_se_Antoniadi_2

Xristofora odigies_se_Antoniadi_2Πάλεψαν για το άλμα στα προημιτελικά, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και τελικά, με ψηλά το κεφάλι, αποχώρησαν για πρώτη φορά ηττημένες από τα τραπέζια του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι εθνικές μας ομάδες νέων και κορασίδων κάμφθηκαν στον γύρο των «16» από δυνατά συγκροτήματα της Α’ κατηγορίας, πάντως οι εμφανίσεις τους στο Ζάγκρεμπ δείχνουν ότι μπορούν να πλασαριστούν σε καλή θέση και φυσικά είναι στο χέρι τους να εξασφαλίσουν της άνοδο με μία ακόμα νίκη. Η εθνική των νέων έδωσε ντέρμπι με την Ισπανία και λύγισε στις λεπτομέρειες με 3-2. Προηγήθηκε 2-1 και κυνήγησε μία σπουδαία νίκη με όλες τις δυνάμεις της. Η ομάδα των κορασίδων ήταν ξεκάθαρο αουτσάιντερ απέναντι στη Γερμανία. Έχασε 3-0, ωστόσο έκανε καλή προσπάθεια και πίεσε όσο μπορούσε. Η συνέχεια δίνεται αύριο για τις θέσεις 9-16. Τα αγόρια αντιμετωπίζουν τη Ρωσία στις 14:00 ώρα Ελλάδας (13:00 τοπική) και τα κορίτσια τη Σουηδία στις 12:00. Σε ματς κατάταξης οι νεάνιδες προχώρησαν με νέα νίκη, ενώ αύριο τα δίνουν όλα και οι παίδες για την πρώτη νίκη και τη διατήρηση της ελπίδας για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι νέοι λύγισαν με 3-2 από την Ισπανία σε ντέρμπι, έμειναν έξω από την 8άδα, ωστόσο πραγματοποίησαν μία ακόμα ελπιδοφόρα εμφάνιση. Ο Σγουρόπουλος και ο Αντωνιάδης πέτυχαν από μία νίκη, αλλά μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε ο 1ος Ισπανός, ο Βεντριέλ. Ο αθλητής, που είναι νούμερο 12 στην τρέχουσα ευρωπαϊκή κατάταξη, σημείωσε δύο νίκες απέναντι στους διεθνείς μας. Στο 4ο στη σειρά ματς ο Σγουρόπουλος (Νο 29) τού πήρε το 1ο σετ, αλλά στη συνέχεια δεν βρήκε λύσεις και υπέστη την πρώτη ήττα του στη διοργάνωση. Στο καθοριστικό 5ο ματς αγωνίστηκε ο Σταματούρος (Νο 97). Έδωσε «μάχη» με τον Μασίπ (Νο 81), όμως μετά το 1-1 στα σετ έχασε τον ρυθμό και την καλή του συγκέντρωση. Στη θέση 3 ο Γιώργος Χριστοφοράκης έκανε νέα αλλαγή και αυτή τη φορά κράτησε στον πάγκο τον Στράτo Δαμιανή.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ισπανία-Ελλάδα 3-2:

Κάρλος Βεντριέλ-Γιώργος Σταματούρος 3-0 (11-4, 12-10, 12-10)

Χοάν Μασίπ-Γιάννης Σγουρόπουλος 1-3 (12-10, 4-11, 2-11, 3-11)

Χαβιέ Σορία-Νίκος Αντωνιάδης 0-3 (9-11, 10-12, 8-11)

Βεντριέλ-Σγουρόπουλος 3-1 (9-11, 11-5, 11-7, 11-3)

Μασίπ-Σταματούρος 3-1 (11-8, 4-11, 11-2, 11-7)

Η Ισπανία είχε πάρει τη 2η θέση στο 1ο γκρουπ με 2 νίκες και 1 ήττα. Η προσεχής αντίπαλος, η ισχυρή Ρωσία, υπέστη το βράδυ στη 16άδα αναπάντεχη ήττα με 3-1 από τη Ρουμανία. Οι Βαλκάνιοι βέβαια, έχουν τον περσινό πρωταθλητή Ευρώπης παίδων, τον Κριστιάν Πλετέα, ωστόσο επρόκειτο για έκπληξη με δεδομένο ότι άρχισαν την προσπάθειά τους από τη Β’ κατηγορία, ενώ οι Ρώσοι πρώτευσαν αήττητοι στο 2ο γκρουπ και ήταν 2ο φαβορί του αγωνίσματος!

Η εθνική κορασίδων μπήκε στη 16άδα με 5 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Ήταν δεδομένο ότι στον 1ο γύρο θα μεγάλωνε αμέσως η δυσκολία, διότι εκεί περίμεναν οι ομάδες από τις δύο πρώτες θέσεις των γκρουπ της Α’ κατηγορίας. Πράγματι, η Γερμανία όρθωσε πολύ υψηλό εμπόδιο μπροστά της και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα στην κροατική πρωτεύουσα με 3-0. Στην πρώτη φάση των αγώνων η Γερμανία είχε κατακτήσει τη 2η θέση στο 1ο γκρουπ με 2 νίκες και 1 ήττα. Στη σύνθεσή της έχει και κινεζικής καταγωγής αθλήτρια. Τα κορίτσια πάλεψαν για το καλύτερο και είναι ενδεικτικό ότι έχασαν στα πέντε σετ και στις λεπτομέρειες το διπλό. Στην αρχή επίσης, ήταν ανταγωνιστική και η Φίσερ απέναντι στο νούμερο 2 της Γερμανίας. Στον πάγκο κάθισε η Μαρία Λαδάκη.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Γερμανία 0-3:

Έλλη Φίσερ-Λάουρα Ταϊφενμπρούνερ 1-3 (7-11, 11-4, 8-11, 9-11)

Ιωάννα Γερασιμάτου-Του Γουένα 0-3 (7-11, 4-11, 8-11)

Φίσερ/Γερασιμάτου-Φρανζίσκα Σράινερ/Του 2-3 (4-11, 11-6, 5-11, 11-6, 8-11)

Επόμενος αντίπαλος είναι αύριο η Σουηδία, που έχασε στο κυρίως ταμπλό 3-1 από την Πολωνία, ενώ νωρίτερα είχε πάρει την 3η θέση στο 3ο γκρουπ (1 νίκη-2 ήττες) και είχε επικρατήσει 3-2 της Πορτογαλίας στα πλέι οφ 1.

Develekou me_Latvia_se_gr_planoΣτο κλείσιμο των ωραρίων της 3ης ημέρας, η εθνική νεανίδων σημείωσε δύσκολη νίκη το βράδυ κόντρα στο Ισραήλ με 3-2. Ήταν η δεύτερη για το γκρουπ Q, η τρίτη συνεχόμενη στο Ζάγκρεμπ και μαρτυρά τη βελτίωση της ομάδας. Στο θετικό αποτέλεσμα συνέβαλαν όλα τα κορίτσια, καθώς πέτυχαν από μία νίκη η Ανδριανού, η Δεβελέκου και η Τέρπου. Σημειωτέον ότι η τελευταία ταλαιπωρήθηκε από ιογενή λαβυρινθίτιδα μία εβδομάδα πριν από την αναχώρηση για την Κροατία και συνέρχεται σταδιακά. Χτες δεν έπαιξε καθόλου, σήμερα ήταν αναπληρωματική η Γεωργία Χατζάκη.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Ισραήλ 3-2:

Παναγιώτα Ανδριανού-Ίρις Κρόνφελντ 3-1 (11-7, 11-7, 10-12, 11-9)

Αγγελίνα Δεβελέκου-Ένι Φίλντμαν 0-3 (9-11, 6-11, 8-11)

Ελισάβετ Τέρπου-Σόνια Τιπλίτσκι 3-1 (8-11, 12-10, 11-6, 11-4)

Ανδριανού-Φίλντμαν 0-3 (10-12, 8-11, 6-11)

Δεβελέκου-Κρόνφελντ 3-1 (11-8, 12-10, 9-11, 11-3)

* Αύριο στις 14:00 οι νεάνιδες κοντράρονται για την πρωτιά στο συγκεκριμένο γκρουπ με την Ιρλανδία, η οποία έχει επικρατήσει επίσης στους δύο πρώτους αγώνες της σε αυτή τη φάση.

* Το απόγευμα άρχισαν τα παιχνίδια στο γκρουπ Κ των παίδων, όπου βρίσκεται και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Η Τσεχία λύγισε την Ολλανδία με 3-2. Η Ελλάδα δίνει αύριο και τα δύο παιχνίδια της. Με την Ολλανδία στις 10:00 ώρα Ελλάδας και με την Τσεχία στις 16:00. Αν κατακτήσει την 1η θέση στο γκρουπ μπορεί να ελπίζει στη 17η θέση και την αποφυγή του υποβιβασμού.

* Στη φωτό 1 ο Νίκος Αντωνιάδης δέχεται τις οδηγίες του Γιώργου Χριστοφοράκη

* Στη φωτό 2: Σε μεγάλο πλάνο από το γυμναστήριο διακρίνεται η Αγγελίνα Δεβελέκου στον αγώνα κόντρα στη Λετονία