Γκιώνης: «Το 4ο σετ κομβικό σημείο του αγώνα με τον Μιζουτάνι»

Rio Gio_spin

Rio Gio_spinΗ στεναχώρια του αποκλεισμού στον 3ο γύρο του απλού έδωσε γρήγορα τη θέση της στην ικανοποίηση της εξαιρετικής προσπάθειας. Όχι γιατί ήταν από την αρχή το αουτσάιντερ, αλλά γιατί στην πολύ καλή βραδιά του είδε έναν από τους τοπ αθλητές του παγκοσμίου στερεώματος στην επιτραπέζια αντισφαίριση να «απαντά»  επίσης με σπουδαία εμφάνιση και να μην επηρεάζεται στην πίεση. Αυτά είναι τα συναισθήματα, με τα οποία βρήκε τον Παναγιώτη Γκιώνη στο Ρίο η επόμενη μέρα της ήττας με 4-1 σετ από τον Τζουν Μιζουτάνι, νούμερο 4 του ταμπλό και 6 της διεθνούς κατάταξης. Ο κορυφαίος αμυντικός ονειρευόταν σαφώς την πρώτη είσοδο στη 16άδα ενός Ολυμπιακού τουρνουά, αλλά είχε να περάσει …βουνό και μάλιστα σαφώς ψηλότερο από εκείνο του επίσης Ιάπωνα Σεϊά Κισικάουα, που τον σταμάτησε στο Λονδίνο –και τότε στους «32». Κρατά λοιπόν, τη σπουδαία απόδοση, τονίζει ότι θα μπορούσε να δώσει άλλη τροπή στο ματς αν έπαιρνε το 4ο σετ και παραδέχεται την ανωτερότητα του Μιζουτάνι. Επισημαίνει ότι νιώθει πολύ καλά με τον εαυτό του γιατί τα έδωσε όλα για την έκπληξη και κοιτάζει μπροστά σκεπτόμενος ξανά την …Ιαπωνία, αυτή τη φορά λόγω Τόκιο και Ολυμπιακών Αγώνων 2020.

«ΙΣΩΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΗΤΑΝ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ»

«Δεν μπήκα καλά στο παιχνίδι, αλλά γρήγορα βρήκα τον ρυθμό μου. Θεωρώ ότι το 4ο σετ ήταν κομβικό για την εξέλιξη του ματς. Δημιούργησα διαφορά στην αρχή και αν ισοφάριζα σε 2-2 θα διεκδικούσα πιο γερά τη μεγάλη νίκη, όμως ο αντίπαλός μου ήταν πραγματικά συγκλονιστικός. Ενώ εγώ έπαιξα ίσως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας μου με απόδοση ενενήντα τοις εκατό, ο Ιάπωνας έπαιξε το απόλυτο! Για να νικήσεις ανώτερο παίκτη πάντα χρειάζεται να μην τον πετύχεις στην καλύτερή του μέρα, όπως χρειάζεζαι και τύχη, την οποία δεν είχα σε αυτό το ματς. Νιώθω καλά με τον εαυτό μου πάντως, γιατί παρουσιάστηκα έτοιμος και γιατί ξέρω ότι έδωσα και την ψυχή μου. Ό,τι δουλέψαμε με τον προπονητή μου Κώστα Βατσακλή το παρουσιάσαμε στον αγωνιστικό χώρο», δήλωσε ο Γκιώνης λίγες ώρες μετά τον άκρως θεαματικό και συναρπαστικό αγώνα. Μέσα από τις ζωντανές μεταδόσεις της ΕΡΤ και του OTETVμάλιστα, αυτό το ματς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όλοι οι Έλληνες φίλαθλοι και ο πρώην «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης του απλού ανδρών μπορεί να είναι σίγουρος ότι πρόβαλλε εξαιρετικά το άθλημα. «Νομίζω ότι όσοι περίμεναν μέχρι αργά μπροστά στις τηλεοπτικές τους οθόνες απόλαυσαν ένα εκπληκτικό παιχνίδι κατά τη γνώμη μου. Εύχομαι αυτός ο αγώνας να ήταν μία πολύ καλή διαφήμιση για το άθλημα και να προσελκύσει και άλλα παιδιά», σχολίασε ο Γκιώνης και χαμογελώντας ευχήθηκε στο τέλος να έχει καλύτερη κλήρωση στους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο…

Στο ίδιο μήκος κύματος μίλησε ο Έλληνας άσος και στην κάμερα της ιστοσελίδας gazzetta.grλίγα λεπτά μετά το παιχνίδι. Στις δηλώσεις που έκανε στο RiocentroPavilion 3 στον δημοσιογράφο Δήμο Μπουλούκο δήλωσε μεταξύ άλλων: «Τα έδωσα όλα και αγωνίστηκα πολύ καλά σ’ ένα ματς, που κρίθηκε νομίζω στο 4ο σετ. Όπως είχα πει πριν έρθω εδώ, χρειαζόμουν μία καλή κλήρωση διότι στην κατάσταση που ήμουν θα μπορούσα να προκριθώ αν είχα αντίπαλο έναν παίκτη κάπως μικρότερης αξίας. Ο Ιάπωνας όμως, είναι αθλητής παγκόσμιας κλάσης, βρίσκεται χρόνια στην πρώτη 6άδα του κόσμου και ίσως μόνο λίγο στο 2ο σετ να έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του. Γενικά δεν με άφησε να προηγηθώ σε κανένα σημείο του ματς και δεν μου έδωσε ανάσες. Ακόμα είναι νωρίς να συζητάω για το Τόκιο, πάντως θα προσπαθήσω να είμαι παρών κι εκεί».

Το Ολυμπιακό τουρνουά συνεχίζεται με αγώνες του 3ου γύρου, ενώ πιο αργά το βράδυ, ώρα Ελλάδας, αρχίζει η 16άδα.

Αποτελέσματα του 3ου γύρου μέχρι την ώρα σύνταξης του κειμένου με τη σειρά που αναφέρονται τα παιχνίδια στο ταμπλό: