Τα αποτελέσματα των Ελλήνων στο πρώτο μέρος της εναρκτήριας ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

DSC9272

DSC9272Μόνο ο Κώστας Παπαγεωργίου από ελληνικής πλευράς άρχισε νικηφόρα τους αγώνες του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών, που είναι από το πρωί σε εξέλιξη στη Βουδαπέστη. Είναι το φαβορί στο 23ο προκριματικό γκρουπ, προσβλέπει στην πρωτιά και την πρόκριση στον 1ο γύρο του απλού και μπήκε με το δεξί. Θετικά σημάδια όμως, προέκυψαν κι από αλλού: Στο ντεμπούτο του στον θεσμό ο 16άχρονος Γιάννης Σγουρόπουλος στάθηκε πολύ καλά απέναντι στον επικεφαλής του ομίλου του, τον Σέρβο Πέτε, λύγισε με 4-3 και λίγο έλειψε να πετύχει εντυπωσιακή ανατροπή από 0-3 στα σετ. Επίσης στην παρθενική τους εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της μεγάλης κατηγορίας, έκαναν καλή προσπάθεια με εγνωσμένης αξίας αντιπάλους ο 23χρονος Γιώργος Κωνσταντινόπουλος και η συνομήλική του Γεωργία Ζαβιτσάνου. Στο απλό γυναικών έφυγαν ηττημένες και οι Μαρία Χριστοφοράκη, Κατερίνα Τόλιου, αν και μπορούσαν κι αυτές να έχουν καλύτερη τύχη. Τα αρνητικά αποτελέσματα μειώνουν αυτόματα τις πιθανότητες για κάποια πρόκριση στο ταμπλό, αλλά ειδικά για τα λιγότερο έμπειρα παιδιά, αυτό είχε κριθεί εξ αρχής εξαιρετικά δύσκολο.

Το μεσημέρι έγινε η 1η αγωνιστική στα προκριματικά των ανδρών. Στο 23ο γκρουπ ο Κώστας Παπαγεωργίου (μη αξιολογημένος αυτόν τον μήνα, αλλά τον Σεπτέμβριο ήταν στο νούμερο 77) δεν είχε παρά να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά του κόντρα στον Έρικ Γκλοντ από το Λουξεμβούργο (Νο 227). Έφτασε στη νίκη με 4-0, δυσκολεύτηκε πολύ στο 1ο και το 4ο σετ, αλλά γενικά είχε τον έλεγχο (14-12, 11-3, 11-7, 12-10). Στο άλλο ματς του γκρουπ ο Σέρβος Μάρκο Γέφτοβιτς νίκησε τον Βούλγαρο Τεοντόρ Αλεξαντρόφ με 4-0 σετ.

Στο 21ο γκρουπ ο Γιάννης Σγουρόπουλος (Νο 225) έδωσε ντέρμπι με τον Σέρβο επικεφαλής Ζολτ Πέτε (μη αξιολογημένος σήμερα, ήταν στο νούμερο 74 τον Σεπτέμβριο). Βρέθηκε πίσω με 0-3 υστερώντας μόνο στο 3ο σετ, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Μείωσε στην παράταση, τονώθηκε ψυχολογικά και πήρε επίσης με πολύ μικρή διαφορά το 5ο και το 6ο σετ. Όλα κρίθηκαν στο 7ο σετ, όπου ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού εφήβων διατήρησε ρυθμό και ψυχραιμία, όμως από το 4-5 στην αλλαγή των πλευρών είδε τον αριστερόχειρα Σέρβο ν’ ανεβάζει σταδιακά τη διαφορά (5-7, 6-9) και να την κρατά (σημειώνεται ότι η ενημέρωση για τα σκορ προέρχεται από το livescoringτων αγώνων. Η εξέλιξη 8-11, 12-14, 6-11, 12-10, 11-8, 11-9 και 6-11. Το γκρουπ αποδεικνύεται πολύ δυνατό, καθώς στα 7 σετ κρίθηκε και ο άλλος αγώνας της πρεμιέρας. Ο Ιταλός Νιαγκόλ Στογιάνοφ έκαμψε τον Τούρκο Αμπντουλάχ Γιγκενλέρ με 4-3.

Στο 20ο γκρουπ ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Νο 248) αντιμετώπισε τον ανερχόμενο νεαρό Σλοβένο Ντάρκο Γιόργκιτς (Νο 79). Κατέκτησε το 1ο σετ, έχασε στην παράταση το 4ο και το 5ο σετ και γενικά ήταν ανταγωνιστικός. Στο 5ο σετ ο αριστερόχειρας πρωταθλητής μας απέκτησε δύο σετ μπολ, αλλά δεν τα αξιοποίησε  (11-7, 8-11, 7-11, 12-14, 10-12). Στο άλλο ματς της 1η αγωνιστικής του 20ου γκρουπ ο Ισπανός επικεφαλής Αλβάρο Ρόμπλες επιβλήθηκε του Λευκορώσου Γκλεμπ Σάμρουκ με 4-0 σετ. Ξανά απόψε στις 21:00 Ελλάδας παίζουν οι διεθνείς μας. Ο Κωνσταντινόπουλος με τον Σάμρουκ, ο Σγουρόπουλος με τον Γιγκενλέρ και ο Παπαγεωργίου με τον Γέφτοβιτς.

Στο απλό γυναικών η Μαρία Χριστοφοράκη (μη αξιολογημένη αυτό τον μήνα στη διεθνή κατάταξη, αλλά τον Σεπτέμβριο ήταν στο νούμερο 162 της γηραιάς ηπείρου) έχασε 4-0 σετ από την Ουγγαρέζα Ντόρα Μάνταραζ (νούμερο 50 στην Ευρώπη), που είναι και επικεφαλής του 9ου γκρουπ (6-11, 8-11, 10-12, 11-13). Ήταν πολύ κοντά στο σκορ στα δύο πρώτα σετ (6-7), πήγε στην παράταση το 3ο και το 4ο (στο 3ο μάλιστα παρότι άρχισε με 0-5), ωστόσο η τελευταία μπαλιά άνηκε πάντα στη Μάνταραζ. Στο άλλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής η Σλοβένα Μάνκα Φαζμούτ κατέβαλλε με 4-2 σετ την Ίντα Ζντανόβσκα από τη Λετονία.

Η Γεωργία Ζαβιτσάνου (Νο 224) προηγήθηκε 2-0 σετ της νεαρής Σέρβας Ιζαμπέλα Λουπουλέσκου (Νο 89) και ήταν μπροστά 10-6 στο 5ο σετ (αυτά τα στοιχεία προκύπτουν πάντα από το live scoring των αγώνων στο διαδίκτυο). Παρόλα αλλά κάμφθηκε με 4-2 κι έχασε πολύ καλή ευκαιρία να σημειώσει την πρώτη νίκη της σε μεγάλη διοργάνωση της κατηγορίας γυναικών (11-7, 11-9, 7-11, 6-11, 10-12, 6-11). Το παιχνίδι ήταν για το 12ο γκρουπ. Στο άλλο ματς η Ρουμάνα επικεφαλής Ίρινα Τσιομπάνου νίκησε τη Λέιλα Ολιβέιρα από την Πορτογαλία με 4-1.

Στο 15ο γκρουπ η Κατερίνα Τόλιου (μη αξιολογημένη αυτόν τον μήνα στο rankinglist, αλλά τον Σεπτέμβριο βρισκόταν στο νούμερο 95 της Ευρώπης) υπέστη απρόσμενα βαριά ήττα με 4-0 από τη Μαρία Γιόβκοβα (Νο 210), η οποία στην κλήρωση ήταν στην 4η σειρά των αθλητριών για τους ομίλους. Η Βουλγάρα βέβαια, είναι αξιόλογη αθλήτρια και απέδωσε απέναντι στην άμυνα, όμως η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν βρήκε ποτέ καλό ρυθμό (6-11, 5-11, 8-11, 6-11). Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής η Σλοβένα επικεφαλής Άλεξ Γκάλιτς επιβλήθηκε με 4-0 της Ναταλία Μπρίνζα από τη Μολδαβία.

Στις 17.15 σήμερα αγωνίζονται ξανά τα κορίτσια. Η αναμέτρηση της Τόλιου με την Γκάλιτς μεταδίδεται ζωντανά στο διαδίκτυο από το Laola1.tv. Η Χριστοφοράκη συναντά τη Λετονή Ίνκα Ζντανόβσκα και η Ζαβιτσάνου τη Λέιλα Ολιβέιρα από την Πορτογαλία.

* Ο Παπαγεωργίου στον πρόσφατο αγώνα της Ελλάδας με την Ολλανδία (φωτό Πέτρος Βήττας)