Στο Τσάμπιονς Λιγκ η πρώτη φετινή νίκη για την Ενεμπόν του Κρεάνγκα

Hennebont 16-17

Hennebont 16-17Σημαντική νίκη για την Ενεμπόν στη 2η αγωνιστική των γκρουπ του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών 2016-2017. Με τον Καλλίνικο Κρεάνγκα ξανά στη σύνθεσή της έδωσε ντέρμπι στην Οστράβα με την τοπική ομάδα για το 3ο γκρουπ και επικράτησε 3-2 με το τελευταίο επί μέρους παιχνίδι να λήγει στα πέντε σετ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη γενικά φέτος για την άλλοτε πρωταθλήτρια Γαλλίας και όχι μόνο στην Ευρώπη! Προηγήθηκαν τρεις ήττες στο πρωτάθλημα της 1ης κατηγορίας (Pro A) και μία στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Το αποτέλεσμα στην Τσεχία έχει διπλό όφελος για την Ενεμπόν. Αφενός διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της να κατακτήσει μία από τις δύο πρώτες θέσεις του γκρουπ, οι οποίες οδηγούν στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, αφετέρου απέκτησε, έναντι της Οστράβα, τον πρώτο λόγο για την 3η θέση, με την οποία εξασφαλίζεται η ευρωπαϊκή συνέχεια στο E.T.T.U. Cup. Στον ίδιο όμιλο παίζει αύριο για τη 2η αγωνιστική η Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη και υποδέχεται στο Γκρότζισκ τη γερμανική Σααρμπρίκεν (έναρξη στις 20:00 ώρα Ελλάδας με ζωντανή μετάδοση στο laola1.tv).

Την ίδια βαθμολογική σημασία είχε για τις δύο ομάδες ο αγώνας στην Τσεχία, αφού με ήττα είχε αρχίσει και η Οστράβα και δεν ήταν από τα φαβορί του γκρουπ. Προηγήθηκε με 2-1, αλλά η Ενεμπόν έφτασε στη οριακή επικράτηση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γάλλο Κουεντέν Ρομπινό, που άνοιξε και έκλεισε το σκορ.

Ο Κρεάνγκα (νούμερο 72 τον Σεπτέμβριο στην ευρωπαϊκή κατάταξη) τοποθετήθηκε στη θέση 3, όπως και στο πρώτο ματς με τη Σααρμπρίκεν. Τέθηκε αντιμέτωπος με τον Τσέχο διεθνή Τόμας Τρέγκλερ (Νο 87 τον Οκτώβριο) κι έπειτα από αμφίρροπη αναμέτρηση έχασε με 3-2 σετ. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες κι έχασε με 11-6 στο κόντρα. Ήταν σε πολύ καλή κατάσταση ο 23χρονος Ρομπινό όμως, κι αφού στην αρχή κατέβαλλε με 3-0 το νούμερο 1 της Οστράβα, τον Τσιανγκ Χουν Τσίε από την Ταϊπέι, στο δραματικό φινάλε ξεπέρασε με 3-2 και σκορ 14-12 στο 5ο σετ τον Σέρβο Αλεξάνταρ Καρακάσεβιτς. Μικρό ελληνικό ενδιαφέρον επίσης, έχουν τα παιχνίδια του Λίαμ Πίτσφορντ, επειδή πλησιάζει ο αγώνας της εθνικής μας ομάδας των ανδρών με την Αγγλία στο Στόουκ. Ο «χάλκινος» πρωταθλητής κόσμου του ομαδικού τοποθετήθηκε 1ος παίκτης από την Ενεμπόν. Στον πρώτο του αγώνα έχασε εύκολα 3-0 σετ από τον Καρακάσεβιτς και μετά νίκησε με το ίδιο σκορ τον Τσιανγκ Χου.

Αναλυτικά  εξέλιξη του αγώνα Οστράβα-Ενεμπόν 2-3:

Τσιανγκ Χουν Τσίε-Κουεντέν Ρομπινό 0-3 (5-11, 6-11, 7-11)

Αλεξάνταρ Καρακάσεβιτς-Λίαμ Πίτσφορντ 3-0 (11-6, 11-6, 11-7)

Τόμας Τρέγκλερ-Καλλίνικος Κρεάνγκα 3-2 (11-8, 8-11, 11-4, 3-11, 11-6)

Τσιανγκ-Πίτσφορντ 0-3 (10-12, 5-11, 9-11)

Καρακάσεβιτς-Ρομπινό 2-3 (11-9, 10-12, 12-10, 7-11, 12-14)

* Την Τετάρτη έγινε κι ένα ματς για το 1ο γκρουπ του Τσάμπιονς Λιγκ με τη γαλλική Ανζέ του νέου πρωταθλητή Ευρώπης Εμμανουέλ Λεμπσόν να νικά εύκολα 3-0 τη Ρόσκλιντε στη Δανία.