Δύο νίκες και 3η θέση στη βαθμολογία για τον Α.Ο. Ελληνικού στην Α1 ανδρών

DSC00737

DSC00737Εν αναμονή του αυριανού αγώνα κορυφής Ολυμπιακού-Ηρακλή Θεσσαλονίκης για την 9η και τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου, η σημαντικότερη βαθμολογικά εξέλιξη από τη σημερινή δράση στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών είναι ότι επιβλήθηκε και στους δύο αγώνες του ο Α.Ο. Ελληνικού κι έπιασε στην 3η θέση της κατάταξης τον Α.Ο. Πεύκης. Κι αν η νίκη επί του ουραγού Άρη Βούλας ήταν αναμενόμενη λίγο-πολύ, τότε είναι σίγουρα αξιοσημείωτη η επικράτηση απέναντι στην 4η ομάδα του περσινού πρωταθλήματος, τη Φιλία Ορεστιάδας. Το νεοφώτιστο στην κορυφαία κατηγορία σωματείο επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα και ξεπέρασε τα Ταταύλα, που γνώρισαν ήττα από τον Α.Ο. Πεύκης. Στο γυμναστήριο της Ελευσίνας συνεχίστηκε το πρωτάθλημα με την 7η και την 8η αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός είχε ένα ματς σήμερα και πέτυχε μία ακόμα νίκη με 4-0. Ο Ηρακλής τον έφτασε στην κορυφή με δύο νίκες και παράλληλα έκανε καλή πρόβα τζενεράλε εν όψει του ντέρμπι.

Η αναμέτρηση του Ελληνικού με τη Φιλία Ορεστιάδας ήταν από τις ενδιαφέρουσες της ημέρας όχι μόνο από βαθμολογικής άποψης, αλλά κι επειδή ήταν παρόντες δύο κορυφαίοι αθλητές στις χώρες τους. Από τη μια ο Κύπριος Μάριος Γιάγκου και από την άλλη ο Βούλγαρος Τεοντόρ Αλεξαντρόφ, που μάλιστα χάρισαν στον κόσμο ένα συναρπαστικό και θεαματικό μεταξύ τους παιχνίδι. Το Ελληνικό πήρε τη νίκη με 4-2 και φαίνεται ότι οριστικά απαλλάσσεται από την όποια πίεση για τις θέσεις των μπαράζ παραμονής. Να σημειωθεί ότι η Φιλία, που το απόγευμα έχασε 4-2 και από το Πέρα Αθηνών, αγωνίστηκε σήμερα χωρίς τον Ανέστη Καριοφυλλίδη.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελληνικό-Φιλία Ορεστιάδας 4-2:

Μάριος Γιάγκου-Τεοντόρ Αλεξαντρόφ 2-3 (5-11, 11-4, 7-11, 11-7, 6-11)

Ανδρέας Τσόπελας-Γιώργος Κανάσης 3-1 (9-11, 11-8, 11-7, 11-6)

Κλαούντιο Κύρου-Γιάννης Γεωργαντάς 3-1 (13-11, 12-10, 5-11, 11-3)

Γιάγκου-Κανάσης 3-0 (11-7, 11-3, 11-4)

Κύρου-Αλεξαντρόφ 1-3 (5-11, 7-11, 12-10, 6-11)

Τσόπελας-Γεωργαντάς 3-1 (6-11, 11-9, 12-10, 11-7)

Ο Ηρακλής συνάντησε το μεσημέρι κάποιες δυσκολίες μέχρι να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πέρα Αθηνών. Μπορεί να υπέστη την πρώτη ήττα του στην Α1 ο Γάλλος Ρομέν Ρουίζ από τον Σέρβο Μάρκο Γέφτοβιτς, όμως πρόβαλλαν αντίσταση και οι νεαροί Έλληνες διεθνείς του πρώην πρωταθλητή Ελλάδας. Ο Ρουίζ νίκησε 3-1 σετ τον Γιάννη Παπαδάκη στην έναρξη του αγώνα και τον ίδιο αθλητή έκαμψε αργότερα και ο Νίκος Αντωνιάδης με 3-0. Επίσης ο Δημήτρης Κορδούτης πήρε ένα σετ και από τον Γέφτοβιτς και από τον Βλοτινό. Ο τελευταίος πέτυχε νίκη με 3-0 και απέναντι στον Αντωνιάδη. Από το 4-1 του Ηρακλή κόντρα στα Χανιά αξίζει να σημειωθεί η νίκη του Αντώνη Μαλινάκη επί του Στέφανου Μανουσώφ με 3-1 σετ. Χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα συνεχίζει ο Άρης Βούλας και πολύ δύσκολα πια θ’ αποφύγει τα μπαράζ.