Μπήκαν 16άδα στο διπλό κορασίδων Παπαδημητρίου/Γραμματοπούλου στο Χοντονίν

Papadimitriou-Xrisopoulou Hodonin

Papadimitriou-Xrisopoulou HodoninΚαλά πλασαρίσματα στα ατομικά αγωνίσματα του τσεχικού όπεν κυνηγά και στις κορασίδες η ελληνική αποστολή στο Χοντονίν. Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου και η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου μπήκαν απόψε με οριακή και αξιοσημείωτη νίκη στις θέσεις 1-16 του διπλού, άφησαν ήδη πολύ θετικές εντυπώσεις και αύριο, στην τελευταία ημέρα του τουρνουά, θα επιδιώξουν ακόμα υψηλότερη θέση. Επίσης, ήρθε μία ακόμα πρόκριση στον 1ο γύρο του απλού. Την κατάφερε η Παπαδημητρίου με τη 2η θέση από τον προκριματικό όμιλό της και απολογισμό δύο νίκες και μία ήττα. Αύριο το πρωί στο ταμπλό θα κυνηγήσει το κάτι παραπάνω. Καλή προσπάθεια έκανε και η Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου στο δικό της γκρουπ. Περιορίστηκε στην τελευταία θέση, αλλά έχασε στα πέντε σετ και στις λεπτομέρειες δύο αγώνες.

Στο απλό κορασίδων σχηματίστηκαν 15 γκρουπ. Η Παπαδημητρίου μετείχε στο 5ο κι έδωσε «μάχη» για την πρόκριση. Στον πρώτο της αγώνα κατέβαλλε τη Βουλγάρα Τσβέτα Ντάκοβα με 3-0 σετ (11-3, 11-6, 11-8) και στη συνέχεια κάμφθηκε με 3-1 από τη Σέρβα επικεφαλής Ραντμίλα Τόμιντζακ (8-11, 11-7, 8-11, 6-11). Το παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής απέναντι στην Κροάτισσα Ζάρα Ίλιτς ήταν αποφασιστικής σημασίας για τη 2η προνομιούχο θέση. Η Παπαδημητρίου έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα, ακολούθως δέχτηκε την ισοφάριση αλλά δεν έχασε τη συγκέντρωσή της και με δυνατή εκκίνηση επικράτησε στο 5ο σετ για να πάρει την πρόκριση (11-7, 11-4, 10-12, 5-11, 11-5). Στον γύρο των «64» η περσινή πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού παγκορασίδων βρίσκει άλλη μία Σέρβα μπροστά της. Στις 10:30 ώρα Ελλάδας αντιμετωπίζει την Ντανιέλα Καρκούσοβα.

Η Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου βρέθηκε στο 11ο γκρουπ. Αρχικά έχασε εύκολα με 3-0 σετ από τη Σλοβάκα Γιάνα Τερέζκοβα (5-11, 7-11, 4-11), όμως μετά ανέβασε την απόδοσή της και μπορούσε κάλλιστα να πετύχει έστω μία νίκη. Λύγισε με 3-2 σετ από την Τσέχα Άννα Στράνσκα (7-11, 4-11, 11-9, 11-9, 6-11) και με το ίδιο σκορ έχασε από τη Γερμανίδα (επικεφαλής του γκρουπ) Γιάνα Κίρνερ (7-11, 12-10, 11-7, 5-11, 9-11). Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού παγκορασίδων το 2015 συνεχίζει στο ταμπλό της «παρηγοριάς» και αύριο στις «32» συναντά τη Λέα Μπρνιτς από την Κροατία.

Το διπλό κορασίδων άρχισε από τον γύρο των «64» όπου οι συμπαίκτριες στον Γ.Α.Ο. Πειραιά είχαν bye. Στις «32» έδωσαν το βράδυ συναρπαστικό ματς με τις Ουγγαρέζες Χέλγκα Ντάρι/Ανίτα Ντράμπαντ και αφού έχασαν με την ελάχιστη διαφορά τα δυο πρώτα σετ έκαναν εντυπωσιακή ανατροπή πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-2. Στην παράταση μάλιστα, κρίθηκε και το 5ο σετ (14-16, 9-11, 11-6, 11-6, 12-10). Οι Παπαδημητρίου/Γραμματοπούλου συναντούν αύριο στη 16άδα τις Ρενάτα Λασένοβα/Γιάνα Τερέζκοβα από τη Σλοβακία.