Σιγούρεψαν μετάλλιο στο ιταλικό όπεν Α.Με.Α. Μουχθής, Χατζηκυριάκος, πάνε για ψηλότερα

Ligniano Para_TT_Mouxthis_Xatzikirakos

Ligniano Para_TT_Mouxthis_XatzikirakosΜε κατάκτηση μεταλλίων θα ολοκληρωθεί για την ελληνική πλευρά το πρώτο μέρος στο διεθνές τουρνουά της Ιταλίας για αθλητές με αναπηρίες! Μετάλλιο εξασφάλισαν οι νεαροί Γιώργος Μουχθής και Μάριος Χατζηκυριάκος στους αγώνες για αθλητές έως 23 ετών απλά δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα ποιου χρώματος θα είναι. Τα παιδιά πέρασαν σήμερα, στην εναρκτήρια ημέρα του όπεν, στα ημιτελικά της κλάσης 6 (σ.σ. των ορθίων) και αύριο κυνηγούν είσοδο στον τελικό. Αν μάλιστα, καταφέρουν να νικήσουν και οι δύο, τότε θα παίξουν μεταξύ τους για την πρωτιά! Επίσης στην κλάση 6 ο Λευτέρης Μαύρης αποκλείστηκε στα γκρουπ παρά την καλή του προσπάθεια, ενώ στην κλάση 10 ο Αλέξανδρος Διακουμάκος προχώρησε από τη διαδικασία των προκριματικών και σταμάτησε στα νοκ άουτ και τις θέσεις 5-8. Θυμίζουμε ότι οι αγώνες, που διαρκούν μέχρι τις 4 Μαρτίου, αφορούν και την κατηγορία των ανδρών και αύριο πηγαίνουν στο Λινιάνο και οι Λάζαρος Τέλογλου, Νίκος Καπλάνης και Χρήστος Στάμου.

Στο απλό της κλάσης 6 σχηματίστηκαν δύο γκρουπ. Στο 1ο ο Χατζηκυριάκος είχε μία νίκη και μία ήττα και προκρίθηκε ως 2ος. Έχασε από τον Κροάτη επικεφαλής Παβάο Γιόζιτς με 3-0 σετ (4-11, 6-11, 6-11), αλλά επικράτησε ξανά, όπως στο κοντινό παρελθόν του Βρετανού Κόνορ Μακ Άνταμ με 3-2 σετ (5-11, 11-9, 11-8, 9-11, 11-4).

Στο 2ο γκρουπ μετείχαν οι άλλοι δύο Έλληνες αθλητές. Ο Μουχθής πέτυχε τον στόχο του με δύο νίκες και μία ήττα, ενώ ο Μαύρης έμεινε στην τελευταία θέση χωρίς νίκη. Ο Μουχθής κατέβαλλε τον Ιταλό Ματέο Παρενζάν με 3-0 σετ (11-6, 11-8, 11-3) και τον Μαύρη με 3-1 (11-5, 11-4, 9-11, 11-5). Κάμφθηκε από τον Γερμανό επικεφαλής Τιμ Λάουε με 3-0 (5-11, 9-11, 4-11). Ο Μαύρης έχασε επίσης 3-0 σετ από τον Λάουε (7-11, 6-11, 3-11) και με το ίδιο σκορ από τον Παρενζάν (4-11, 2-11, 2-11). Στα ημιτελικά ο Χατζηκυριάκος βρίσκει μπροστά του το πρωί της Τρίτης τον Λάουε και ο Μουχθής τον Γιόζιτς.

Στο απλό της κλάσης 10 έγιναν τρία γκρουπ. Ο Διακουμάκος αγωνίστηκε στο 1ο και προκρίθηκε στο ταμπλό των νοκ άουτ με μία νίκη και μία ήττα. Έχασε από τον Βρετανό Λόρενς Τζον με 3-0 σετ (5-11, 9-11, 9-11), αλλά επικράτησε πολύ δύσκολα του Ιταλού Λορέντζο Μαγκαρέλι με 3-2 σετ (9-11, 12-10, 11-9, 8-11, 11-5). Μπήκε στα προημιτελικά κι εκεί αποκλείστηκε απόψε από τον Βρετανό Τζακ Στοκντάλε με 3-1 σετ (3-11, 11-13, 11-9, 6-11).

Να σημειωθεί ότι στην ίδια κατηγορία αγωνίζεται με τα χρώματα του Βελγίου (και πέρασε στα ημιτελικά διεκδικώντας τώρα υψηλή θέση) ο ελληνικής καταγωγής Αντώνης Μυλωνάς. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Βέλγιο, αλλά είναι Έλληνες και οι δύο γονείς του, ο πατέρας του από την Κρήτη και η μητέρα του από τη Σάμο.