Στις θέσεις 17-32 του απλού στο ιταλικό όπεν Πετρής, Χατζηλυγερούδης και Παπαδημητρίου

Ligniano Petris

Ligniano PetrisΜε τον Γεράσιμο Πετρή, τον Γεράσιμο Χατζηλυγερούδη και τη Μαλαματένια Παπαδημητρίου να πλασάρονται στις θέσεις 17-32 του απλού ολοκληρώθηκε το όπεν νέων του Λινιάνο. Ο Πετρής και η Παπαδημητρίου χρειάστηκε να πετύχουν δύσκολες νίκες σήμερα για να προχωρήσουν στον 2ο γύρο των παίδων και των κορασίδων αντίστοιχα, ενώ ο Χατζηλυγερούδης ήταν απευθείας εκεί μετά την πρόκρισή του από τα γκρουπ. Στον 1ο γύρο έμεινε η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου, που επίσης είχε περάσει επιτυχώς τη διαδικασία των προκριματικών. Στα διπλά, όπου εφαρμόστηκε από την αρχή το νοκ άουτ σύστημα, τα ελληνικά ζευγάρια έχασαν δύσκολα στα πρώτα τους ματς. Θυμίζουμε ότι στην τεχνική καθοδήγηση των παίδων ήταν ο Ανδρέας Τσεγγενές και των κορασίδων ο Γιάννης Κορδούτης, ενώ στο ιταλικό τουρνουά του World Juinior Circuit αγωνίστηκαν ακόμα οι έφηβοι Νίκος Βλαχάκης, Κωνσταντίνος Λυκοστράτης και Ανδρέας Μίντσης (με κόουτς τον Ανέστη Καριοφυλλίδη).

Στο απλό παίδων ο Χατζηλυγερούδης κλήθηκε ν’ αντιμετωπίσει στον γύρο των «32» τον Ούγγρο Μάτε Οσάι. Πήρε το 1ο σετ, αλλά κάμφθηκε με 3-1 χάνοντας με οριακή διαφορά το 3ο και το 4ο σετ (11-7, 7-11, 13-15, 9-11).

Ο Πετρής έδωσε στους «64» μία ακόμα αμφίρροπη αναμέτρηση με τον Ματίας Μονγκιούστι από το Σαν Μαρίνο. Την Παρασκευή στο ομαδικό είχε φτάσει στη νίκη με 3-2 σετ και σήμερα …έπραξε ανάλογα. Προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε ισάριθμες και με καλή τακτική και ηρεμία πήρε τη νίκη στο 5ο σετ  (11-9, 10-12, 11-7, 6-11, 11-7). Στους «32» ήταν αουτσάιντερ απέναντι στον Ιταλό Τζον Ογιεμπόντε, νούμερο 3 του αγωνίσματος και αποκλείστηκε φυσιολογικά με 3-0 σετ (2-11, 6-11, 3-11).

Ligniano Grammatopoulou_PapadimitriouΣτο απλό κορασίδων η Παπαδημητρίου είχε έξτρα κίνητρο στον 1ο γύρο κόντρα στη Σέρβα Ντανιέλα Καρκούσοβα, επειδή είχε γνωρίσει δύο ήττες πριν λίγο καιρό στο όπεν της Τσεχίας. Η περσινή πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού παγκορασίδων ήταν πολύ καλή σήμερα, είχε και την απαραίτητη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-8, 12-10, 11-9). Στον 2ο γύρο ο βαθμός δυσκολίας ήταν μεγαλύτερος. Η Παπαδημητρίου αντιμετώπισε το 3ο φαβορί του ταμπλό την Ιταλίδα Τζαμίλα Λαουρέντι και γνώρισε την ήττα με 3-0 (6-11, 3-11, 6-11).

Μία άλλη αθλήτρια από τη διοργανώτρια χώρα είχε αντίπαλο η Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου στον 1ο γύρο του αγωνίσματος. Συνάντησε την Ελίζα Αρμανίνι και κάμφθηκε με 3-0 σετ (2-11, 4-11, 7-11).

Οι αγώνες του διπλού άρχισαν και τέλειωσαν σήμερα. Στους παίδες οι Χατζηλυγερούδης/Πετρής αποκλείστηκαν με 3-1 σετ στον γύρο των «32» από τους Τσέχους Φιλίπ Βαμπιράλ/Ντάλιμπορ Σκοπάλ (5-11, 14-12, 7-11, 2-11). Στον ίδιο γύρο έχασαν και οι Παπαδημητρίου/Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου στο διπλό κορασίδων αν και διεκδίκησαν πολύ γερά τη νίκη απέναντι στο 3ο φαβορί, τις Λου Φρετέ/Κλόε Χομίς από τη Γαλλία. Προηγήθηκαν με 1-0, αργότερα ισοφάρισαν σε 2-2 και λύγισαν στο επίσης κλειστό 5ο σετ (11-8, 4-11, 6-11, 11-9, 8-11).

* Στη φωτό 1 ο Πετρής στους κυριακάτικους αγώνες του (από το photo gallery της ITTF για τη διοργάνωση)

* Στη φωτό 2 Γραμματοπούλου και Χρυσοπούλου σε στιγμές χαλάρωσης στο γυμναστήριο των αγώνων (φωτό από την ελληνική αποστολή)