Καμία αλλαγή στις υψηλότερες θέσεις στους ελληνικούς πίνακες αξιολόγησης του Μαΐου

20170510 172205Το αγωνιστικό πρόγραμμα της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. για την περίοδο 2016-2017 έχει ολοκληρωθεί και οι πίνακες αξιολόγησης του Μαΐου είναι οι προτελευταίοι, που εκδόθηκαν με βάση αποτελέσματα από τις φετινές διοργανώσεις. Απομένουν μέσα στον Ιούλιο οι πίνακες του Ιουνίου, που θα περιλαμβάνουν και την τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος παμπαίδων-παγκορασίδων και μέχρι τότε οι κατατάξεις στις συνολικά δέκα ηλικιακές κατηγορίες δεν υπέστησαν καμία μεταβολή. Από τη δράση του Μαΐου υπολογίστηκαν οι αγώνες του Τοπικού Κυπέλλου, καθώς και τα προκριματικά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων και σε όλες τις κορυφαίες 5άδες τα πράγματα έμειναν ίδια και απαράλλαχτα. Την 1η θέση εξακολουθούν να κατέχουν ο Κώστας Παπαγεωργίου στους άνδρες, η Οντρέ Ματενέ στις γυναίκες, ο Γιάννης Σγουρόπουλος στους Νέους άνδρες και τους νέους, η Κωνσταντίνα Παρίδη στις Νέες γυναίκες (φωτό), η Ιωάννα Γερασιμάτου στις νεάνιδες, ο Γιάννης Δαμιανής στους παίδες, η Βασιλική Ηλιοπούλου στις κορασίδες, ο Αλέξανδρος Μαδέσης στους παμπαίδες και η Δήμητρα Πετσίβα στις παγκορασίδες.

Γενικά ήταν πολύ λίγες οι αξιοσημείωτες αλλαγές, απλά υπήρχαν παιδιά των μικρότερων ηλικιών, που κέρδισαν αρκετές θέσεις με καλά αποτελέσματα στα προκριματικά του Πανελληνίου παμπαιδικού. Όσον αφορά μετακινήσεις στις πρώτες 20 θέσεις μπορούμε να σημειώσουμε ότι ο Γιάννης-Δημήτρης Μαλαμούδης από τον Αετό Κορυδαλλού μπήκε στη 15άδα των παμπαίδων (νούμερο 12 από το 16 του Απριλίου) και ο Μιχάλης Κλουβάκης της Βοκαριάς Χίου στην 20άδα της ίδιας κατηγορίας (στο 19 από 21). Με άνοδο 5 θέσεων εξάλλου, αγγίζει την 20άδα στις παγκορασίδες η Αναστασία Λιλιοπούλου, του Ο.Ε.Α. Βέροιας, η οποία πήγε στο νούμερο 21 από το 26, ενώ κοντά της είναι η Φωτεινή Βελέντζα, επίσης του Ο.Ε.Α. Βέροιας (23 από 31) και η Φωτεινή Δημητριάδη του Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας (26 από 46).

Οι πρώτες 5άδες στους πίνακες του Μαΐου (με τις θέσεις των αθλητών/τριών στην αμέσως προηγούμενη έκδοση, τον Απρίλιο) είναι οι ακόλουθες:

ΑΝΔΡΕΣ:

1. («) Κώστας Παπαγεωργίου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2. («) Μάρκο Γέφτοβιτς (Ηρακλής Θεσσαλονίκης)

3. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

4. («) Τάσος Ρηνιώτης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

5. («) Ρομέν Ρουίζ (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:

1. («) Οντρέ Ματενέ (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2. («) Λιου Τζούντιθ (Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες Φλώρινας)

3. («) Χριστίνα Φίλη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

4. («) Μόνικα Μόλναρ (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

5. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ:

1. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2. («) Γιώργος Σταματούρος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

3. («) Νίκος Αντωνιάδης (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

4. («) Στράτος Δαμιανής (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

5. («) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Α.Ο. Ταταύλα)

ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ: 

1. («) Κωνσταντίνα Παρίδη (Φοίνικας Πειραιά)

2. («) Ιωάννα Γερασιμάτου (Α.Ο. Άρης 2006)

3. («) Θάλεια Κορδούτη (Σάρισες Φλώρινας)

4. («)  Ελισάβετ Τέρπου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

5. («) Έλλη Φίσερ (Α.Ο. Άρης 2006)

ΝΕΟΙ:

1. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2. («) Γιώργος Σταματούρος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

3. («) Στράτος Δαμιανής (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

4. («) Δημήτρης Κορδούτης (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

5. («) Νίκος Βλαχάκης (Α.Ε. Ποντίων Μελισσίων)

ΝΕΑΝΙΔΕΣ:

1. («) Ιωάννα Γερασιμάτου (Α.Ο. Άρης 2006)

2. («) Ελισάβετ Τέρπου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

3. («) Έλλη Φίσερ (Α.Ο. Άρης 2006)

4. («) Ελένη Σοφρά (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

5. («) Αλεξάνδρα Τουντακώβα (Π.Κ.Δ. Ταύρου)

ΠΑΙΔΕΣ:

1. («) Γιάννης Δαμιανής (Α.Σ. Αετοί Πόλης)

2. («) Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης (Α.Σ. Αετοί Πόλης)

3. («) Νίκος Κορδαλής (Ε.Α. Βόχας)

4. («) Γεράσιμος Πετρής (Ε.Α. Βόχας)

5. («) Αλκιβιάδης Σταματούρος (Αετοί Πόλης)

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:

1. («) Βασιλική Ηλιοπούλου (Π.Α.Λ. Φοίνικες Πάτρας)

2. («) Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

3. («) Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

4. («) Αθηνά Λιβιεράτου (Π.Α.Λ. Φοίνικες Πάτρας)

5. («) Θεοδώρα Βασιλειάδου (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ:

1. («) Αλέξανδρος Μαδέσης (Α.Ο. Ηράκλειο 2001)

2. («) Κίμωνας Μήτκας (Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης)  

3. («) Ευστάθιος-Εφραίμ Μανωλόπουλος (Παράδεισος Αμαρουσίου)

4. («) Γιώργος Κατσαπρακάκης (Παράδεισος Αμαρουσίου)

5. («) Ιωσήφ Ελσάμι (Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες Φλώρινας)

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:

1. («) Δήμητρα Πετσίβα (Ο.Ε.Α. Έδεσσας)

2. («) Φωτεινή Τράκα (Α.Ο. Διονύσου)

3. («) Ευγενία Καραθανάση  (Α.Ε.Κ.)

4. («) Νεφέλη Καφάτου (Ο.Ε.Α. Έδεσσας)

5. («) Χριστίνα-Δανιέλα Ντεγιρμεντζίογλου (Αετοί Πόλης)