Έχασαν την ευκαιρία οι παίδες κόντρα στην Ολλανδία…

20170715 013234

20170715 013234Με την εθνική ομάδα των παίδων να χάνει πολύ καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τις νίκες της ολοκληρώθηκε περίπου 1,5 ώρα μετά τα ….μεσάνυχτα ώρα Ελλάδας, η εναρκτήρια μέρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων!  Οι διεθνείς μας έφτασαν δύο πόντους μακριά από τη νίκη κόντρα στην Ολλανδία για το 8ο γκρουπ και τελικά απώλεσαν σημαντικό προβάδισμα στο καθοριστικό σετ και γνώρισαν την ήττα με 3-2! Αξιοσημείωτο επίσης, ότι τέσσερα παιχνίδια, που έληξαν χτες με αυτό το σκορ, κρίθηκαν σε βάρος της ελληνικής πλευράς. Ανάμεσα σε αυτά και το ματς των εφήβων με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία, όπου θα ήταν εξαιρετικά σημαντική ενδεχόμενη νίκη. Να προστεθεί ότι οι Έλληνες έκλεισαν τόσο αργά το πρόγραμμα στο Γκιμαράες όχι μόνο γιατί ήταν αμφίρροπη η αναμέτρηση με την Ολλανδία, αλλά και γιατί άρχισαν το ματς με σημαντική καθυστέρηση λόγω του αγώνα Γερμανίας-Ρωσίας στο τραπέζι 1. Νωρίτερα οι νέοι έκαναν την πρώτη νίκη στο 4ο γκρουπ, οι νεάνιδες λύγισαν 3-2 σε ντέρμπι με την Ιταλία, ενώ οι κορασίδες υπέστησαν φυσιολογικά τη δεύτερη ήττα στην 1η κατηγορία. Γενικά υπάρχει κάποια κούραση, καθώς όταν άλλες εθνικές ομάδες είχαν χρόνο και για ξεκούραση αυτές τις ημέρες, οι διεθνείς μας έφτασαν στο ξενοδοχείο της πορτογαλικής πόλης, όπου θα κατέλυαν, τα μεσάνυχτα της Πέμπτης. Η αρχική φάση του ομαδικού ολοκληρώνεται σήμερα με τις συναντήσεις της 3ης αγωνιστικής.

Οι έφηβοι πέτυχαν το βράδυ την πρώτη νίκη στη διοργάνωση. Για τη 2η αγωνιστική του 4ου γκρουπ κατέβαλλαν τη Σλοβακία με 3-1 κι έκαναν ένα βήμα για να εξασφαλίσουν την παραμονή στην 1η κατηγορία, που είναι η αρχική τους επιδίωξη. Έφτασαν τους 3 βαθμούς και αν αύριο, στο φινάλε των γκρουπ, νικήσουν και το Βέλγιο θα πάρουν τη 2η θέση. Πολύ κρίσιμη στο ματς με τους Σλοβάκους αποδείχτηκε η νίκη του Σταματούρου από τη θέση 3. Επικράτησε σε όλα τα σετ, που είχαν οριακή διαφορά. Στον πάγκο κάθισε ο Στράτος Δαμιανής.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Σλοβακία 3-1:

Γιάννης Σγουρόπουλος-Tίμπορ Σπάνικ 3-0 (13-11, 11-8, 12-10)

Δημήτρης Κορδούτης-Γιάκαμπ Ζελίνκα 1-3 (5-11, 7-11, 11-8, 4-11)

Γιώργος Σταματούρος-Στέφαν Πέκο 3-1 (11-9, 11-9, 7-11, 13-11)

Σγουρόπουλος-Ζελίνκα 3-0 (11-9, 11-8, 11-9)

Στα υπόλοιπα ματς του γκρουπ:

Βέλγιο-Σλοβακία 3-1

Βέλγιο-Ιταλία 1-3

Η εθνική νεανίδων έδωσε ντέρμπι με την Ιταλία για τη 2η αγωνιστική του 8ου γκρουπ και γνώρισε ήττα στα …σημεία. Προηγήθηκε 1-0, βρέθηκε πίσω με 1-2, ισοφάρισε και τελικά λύγισε με 3-2. Έχει τώρα μία νίκη και μία ήττα και τελειώνει αύριο τα παιχνίδια της στην 1η φάση εναντίον της Ελβετίας με στόχο ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα. Αναπληρωματική ήταν και σε αυτό το παιχνίδι η Χριστίνα Αθανασοπούλου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του ματς Ιταλία-Ελλάδα 3-2:

Μαρκέλα Ντελάσα-Γεωργία Χατζάκη 2-3 (11-6, 6-11, 13-15,11-3, 9-11)

Σιμόνα Ετάρι-Ιωάννα Γερασιμάτου 3-2 (6-11, 6-11, 13-11, 13-11, 11-7)

Μαρτίνα Νίνο-Τζούλια Μυτακίδου 3-0 (11-8, 11-2, 11-9)

Ντελάσα-Γερασιμάτου 0-3 (10-12, 14-16, 8-11)

Ετάρι-Χατζάκη 3-1 (11-2, 11-3, 12-14, 11-7)

Ελβετία-Δανία 3-1

Ελβετία-Ιταλία 0-3

Ο αγώνας των παίδων ήταν ν’ αρχίσει στις 21.35 ώρα Ελλάδας, όμως λόγω της καθυστέρησης στο προηγούμενο ματς στο τραπέζι 1, άρχισε μετά τις 23:00. Μεταδόθηκε ζωντανά στο διαδίκτυο από το laola1.tv. Οι παίδες πάλεψαν για τη δεύτερη νίκη, που θα τους καθιστούσε φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς στο 8ο γκρουπ. Έχασαν όμως, καλές ευκαιρίες απέναντι στην Ολλανδία και γνώρισαν την ήττα με 3-2. Απέκτησαν το προβάδισμα με 1-0 και στο δεύτερο στη σειρά ματς ο Χατζηλυγερούδης προηγήθηκε 2-1 σετ και 7-1 στους πόντους για να μεγαλώσει το πλεονέκτημα για την εθνική μας. Τελικά όμως, έχασε τον αγώνα κι έγινε το 1-1 στο σκορ ομάδων. Ακολούθως χάθηκε και το διπλό, αλλά στο επόμενο παιχνίδι ο Γ. Δαμιανής επικράτησε με ανατροπή. Από 0-2 πίσω στα σετ και 7-9 στους πόντους στο 3ο σετ κατάφερε ν’ αντιδράσει δυναμικά και να πάρει τη νίκη. Έτσι όλα κρίθηκαν στο πέμπτο στη σειρά ματς όπου έφτασε κοντά σε παρόμοια ανατροπή ο Χατζηλυγερούδης με βελτίωση στην απόδοσή του από το 3ο σετ κι έπειτα. Έβγαλε νευρικότητα όμως, όσο πλησίαζε στη νίκη και άφησε αναξιοποίητο το προβάδισμα με 8-4 και 9-6 στο 5ο σετ!

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Ολλανδία 2-3:

Γιάννης Δαμιανής-Μικ Ντε Βέτε 3-0 (14-12, 16-14, 11-8)

Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης-Λόντε Χάλσχοφ 2-3 (11-6, 4-11, 11-7, 9-11, 7-11)

Νίκος Κορδαλής/Χατζηλυγερούδης-Ντε Βέτε/Χάλσχοφ 1-3 (8-11, 11-13, 12-10, 3-11)

Δαμιανής-Χάλσχοφ 3-2 (7-11, 9-11, 11-9, 11-6, 11-6)

Χατζηλυγερούδης-Ντε Βέτε 2-3 (6-11, 6-11, 11-8, 11-9, 9-11)

Ολλανδία-Λευκορωσία 2-3

Λευκορωσία-Αρμενία 3-1

Στις κορασίδες τέλος, το εμπόδιο της Αγγλίας φάνηκε πολύ ψηλό για την εθνική μας. Στον δεύτερο αγώνα της για το 4ο γκρουπ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έχασε 3-0 και είναι τώρα στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς. Αύριο ολοκληρώνει τα ματς στο γκρουπ απέναντι στην πρωτοπόρο Γερμανία και μετά θα κοιτάξει να μπει στη 16άδα της κατηγορίας μέσα από πλέι οφ.

Η εξέλιξη του αγώνα Αγγλία-Ελλάδα 3-0:

Σάρλοτ Μπάρντσλεϊ-Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου 3-0 (11-6, 15-13, 12-10)

Μέγκαν Γκίντνεϊ-Βασιλική Ηλιοπούλου 3-0 (11-7, 14-12, 11-2)

Μπάρντσλεϊ/Γκίντνεϊ-Μαλαματένια Παπαδημητρίου/Γραμματοπούλου 3-1 (11-8, 11-9, 5-11, 11-8)

Αγγλία-Γερμανία 1-3

Τσεχία-Γερμανία 0-3

Το σαββατιάτικο πρόγραμμα στους αγώνες των εθνικών μας ομάδων στα γκρουπ σε ώρες Ελλάδας: