Πέρασε στους «32» του απλού νέων ο Σγουρόπουλος

Sgouropoulos

SgouropoulosΤην πρόκριση στον 3ο γύρο του απλού νέων εξασφάλισε ο Γιάννης Σγουρόπουλος στο πρώτο κομμάτι της 8ης ημέρας στο 60ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Γκιμαράες. Ο πρωταθλητής Ελλάδας του απλού νέων απέκλεισε τον Κροάτη Μίσλαβ Μάρτινεκ, μπήκε στους «32» και συνεχίζει το βράδυ την προσπάθειά του. Επόμενος αντίπαλός του ο Βέλγος Ντεβός σήμερα στις 22:15 ώρα Ελλάδας (δεν είναι γνωστό ακόμα το τραπέζι). Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιώργος Σταματούρος έβαλε τα θεμέλια για πρόκριση απέναντι στον 3ο Σουηδό, τον Γιόναθαν Τάιμον, αλλά υπέστη ανατροπή από 2-0 μπροστά στα σετ και αποκλείστηκε στους «64». Στον 2ο γύρο επίσης, αποκλείστηκαν ο παις Γιάννης Δαμιανής και η κορασίδα Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου. Την Παρασκευή άρχισαν και τα ταμπλό της «παρηγοριάς». Οι έφηβοι Στράτος Δαμιανής, Δημήτρης Κορδούτης, η νεάνιδα Ιωάννα Γερασιμάτου και ο παις Νίκος Κορδαλής έχουν προχωρήσει στον γύρο των «16» και το Σάββατο μπορούν να επιδιώξουν καλύτερο πλασάρισμα.

Στο απλό νέων ο Σγουρόπουλος είχε τον πρώτο λόγο κόντρα στον Κροάτη Μίσλαβ Μάρτινεκ κι έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 4-0. Ζορίστηκε μόνο στο 3ο σετ, όταν χρειάστηκε να γυρίσει την κατάσταση από 5-8 πίσω (11-2, 11-4, 13-11, 11-3). Τον αγώνα για τους «32» τον δίνει απόψε στις 22:15 ώρα Ελλάδας και συναντά τον Βέλγο Λαουρέν Ντεβός.

Ο Σταματούρος αντιμετώπισε το ιδιόμορφο στυλ παιχνιδιού του Γιόναθαν Τάιμον, ο οποίος έχει κομπίνα λάστιχο (σ.σ. «δοντάκια») και στις δύο πλευρές. Βρήκε λύσεις στην αρχή, είχε ευκαιρία να προηγηθεί ακόμα και 3-0 όταν ισοφάρισε από 8-10 στο 3ο σετ, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Σουηδός απέκτησε ψυχολογία και ρυθμό, την ίδια ώρα έπεσε η απόδοση του 18άχρονου πρωταθλητής μα και ήρθε η ήττα με 4-2 σετ (11-7, 11-6, 10-12, 3-11, 9-11, 3-11). Ο Τάιμον είχε αγωνιστεί τη Δευτέρα και στον προημιτελικό του ομαδικού εναντίον της εθνικής μας και είχε νικήσει τον Κορδούτη στο 3ο στη σειρά ματς.

Στο απλό παίδων ο Γιάννης Δαμιανής άρχισε καλά κόντρα στον Ούγγρο Όλιβερ Μποτ για τον γύρο των «64» και κατέκτησε το 1ο σετ στην παράταση. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, κάμφθηκε με 4-1, πάντως είχε ευκαιρία και στο κρίσιμο 4ο σετ, το οποίο έχασε με οριακή διαφορά (12-10, 7-11, 6-11, 9-11, 6-11).

Στον 2ο γύρο σταμάτησε και η πορεία της Ντανιέλας Γραμματοπούλου στο απλό κορασίδων. Το εμπόδιο της Γερμανίδας Σοφίας Κλέε ήταν πολύ ψηλό, όπως αναμενόταν και η 14χρονη πρωταθλήτριά μας κάμφθηκε με 4-0 σετ (8-11, 6-11, 8-11, 8-11). Την ίδια αθλήτρια είχε συναντήσει και στο διπλό το περασμένο Σάββατο στην αναμέτρηση των εθνικών ομάδων Ελλάδας-Γερμανίας στο γκρουπ.

Το consolation των νέων άρχισε από τον γύρο των «128». Εκεί αγωνίστηκε από ελληνικής πλευράς μόνο ο Δημήτρης Κορδούτης, ο οποίος επικράτησε του Μάξιμ Βούικα από την Εσθονία με 3-1 σετ (9-11, 11-5, 11-8, 11-0). Στους «64» νίκησε 3-0 άνευ αγώνα τον Ισλανδό Καρλ Άρμανσον και στους «32» τον Ούγγρο Ίστβαν Πάτρικ Μόλναρ, που ήταν στην κορυφή του ταμπλό, με 3-1 σετ (11-9, 11-9, 9-11, 11-6). Στη 16άδα συναντά αύριο το πρωί τον Τούρκο Εμρέ Μπασάν. Ο Στράτος Δαμιανής έπαιξε κατευθείαν στον 2ο γύρο και κατέβαλλε τον Σέρβο Ντιμίτρι Λέβαγιακ με 3-1 σετ (9-11, 13-11, 12-10, 11-8). Στους «32» νίκησε τον Νορβηγό Σόντρε Μπέρνερ με 3-1 (5-11, 11-7, 11-6, 11-6) και στους «16» αντιμετωπίζει αύριο τον Ούγγρο Πάτρικ Τζούαζ.

Στο αντίστοιχο ταμπλό των νεανίδων η Ιωάννα Γερασιμάτου επιβλήθηκε στις «64» της Νατάσας Κόζουλαπ από το Βέλγιο με 3-1 σετ (11-13, 12-10, 11-9, 11-6) και στις «32» της Ολλανδής Ράκελ Γκέραρτς με 3-0 (11-4, 11-3, 11-7). Στον γύρο των «16» κοντράρει το Σάββατο το πρωί την Ισπανίδα Μαρίνα Νιγκέζ. Η Γεωργία Χατζάκη νίκησε στις «64» την Κύπρια Νεφέλη Πράλη με 3-0 σετ (11-5, 11-5, 11-6) και αποκλείστηκε στις «32» από τη Σέρβα Νικολέτα Πουκοβάνοβα με 3-1 (6-11, 11-8, 3-11, 8-11). Η Χριστίνα Αθανασοπούλου έχασε 3-1 σετ από τη Σλοβένα Κάγια Μάβρι (8-11, 11-7, 7-11, 4-11) και η Τζούλια Μυτακίδου από την Εσθονή Ρελίκα Χάνσον με 3-0 από (2-11, 6-11, 8-11).

Στο consolationτων παίδων ο Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης ήταν στην κορυφή του ταμπλό και είχε byeστον 1ο γύρο. Στους «32» γνώρισε την ήττα από τον Ούγγρο Έρικ Χούσβαρ με 3-0 σετ (9-11, 5-11, 2-11). Ο Νίκος Κορδαλής κατέβαλλε στους «64» τον Γιάκομπ Μπάρστρομ από το Λουξεμβούργο με 3-1 σετ (4-11, 11-6, 11-5, 11-7) και στους «32» τον Φινλανδό Άρτου Πίκχαλα, που ήταν στη βάση του ταμπλό με 3-2 (5-11, 11-5, 11-5, 9-11, 12-10). Στον γύρο των «16» τίθεται αντιμέτωπος αύριο με τον Ρουμάνο Ντάριους Μοβιλεάνου. Ο αγώνας προγραμματίστηκε για το τραπέζι 1 και θα έχει απευθείας μετάδοση στο ίντερνετ από το laola1.tv.

Στο «παρηγοριάς» των κορασίδων η Μαλαματένια Παπαδημητρίου προχώρησε χωρίς αγώνα στις «32» κι εκεί ξεπέρασε την Ούρσινα Σταμ από την Ελβετία με 3-1 σετ (6-11, 11-6, 11-6, 11-8). Αύριο το πρωί αναμετριέται στη 16άδα με τη Μία Ο Ράχιλι από την Ιρλανδία.  Η Βασιλική Ηλιοπούλου έκαμψε στις «64» τη Σίλβια Σάντος από την Πορτογαλία με 3-2 (11-8, 10-12, 8-11, 11-3, 11-9) και ηττήθηκε με το ίδιο σκορ στις «32» από Ναταλία Μιραμόντες από την Ισπανία (11-8, 7-11, 7-11, 11-4, 6-11).