Τα Ταταύλα πήραν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (4-3) στην Α1 ανδρών

Alexandrof Tatavla_me_Papadimitriou

Alexandrof Tatavla_me_PapadimitriouΟ Α.Ο. Ταταύλα κατέκτησε τη νίκη στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών. Στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας έκαμψε με 4-3 τον Ολυμπιακό, του έσπασε το αήττητο και βρέθηκε στην κορυφή της κατάταξης. Σε ματς με θέαμα, σασπένς και παρόντες συνολικά τρεις ξένους αθλητές τα Ταταύλα επικράτησαν με οριακή νίκη στα πέντε σετ του διπλού! Αργότερα είχαν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα και τώρα προπορεύονται με το απόλυτο των επιτυχιών μαζί με τον Παναθηναϊκό (που έκανε και το ρεπό του σήμερα) και τον Ο.Α. Χανίων, ο οποίος έχει έναν αγώνα περισσότερο, αλλά ήταν από τους πρωταγωνιστές της ημέρας. Σπουδαία παιχνίδια έγιναν και στην Α1 γυναικών με τον Δ.Α.Ο. Ταύρου, τον Ολυμπιακό και τις Σάρισες Φλώρινας να εμφανίζουν από δύο νίκες στην πρώτη αγωνιστική μέρα του πρωταθλήματος. Συνολικά έξι αγώνες κρίθηκαν με σκορ 4-3 κι αυτό μαρτυρά τον έντονο συναγωνισμό.

Περίπου 3,5 ώρες κράτησε η αναμέτρηση του Α.Ο. Ταταύλα με τον Ολυμπιακό και μπορεί να έγιναν επί μέρους ματς χωρίς αμφίρροπη εξέλιξη, όμως τα πράγματα ήταν ρευστά από την αρχή μέχρι το τέλος. Ιδιαίτερα αποδοτικός από την ομάδα του Παλαιού Φαλήρου ήταν ο πρώην «ερυθρόλευκος» Ένιο Μέντες. Ο Πορτογάλος σημείωσε 2 νίκες, ενώ μετείχε και στο νικηφόρο διπλό στο τέλος (συνεργάστηκε με τον Δημήτρη Παπαδημητρίου). Ο Βούλγαρος Τεοντόρ Αλεξαντρόφ νίκησε στο κρίσιμο ματς τον Γιάννη Σγουρόπουλο, ενώ για τον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε 3-1, είχε 2 θετικά αποτελέσματα ο Τάσος Ρηνιώτης και 1 ο Σουηδός Σιμόν Άρβιντσον.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ταταύλα-Ολυμπιακός 4-3:

Δημήτρης Παπαδημητρίου-Σιμόν Άρβιντσον 0-3 (8-11, 2-11, 7-11)

Τεοντόρ Αλεξαντρόφ-Τάσος Ρηνιώτης 0-3 (9-11, 8-11, 5-11)

Ένιο Μέντες-Γιάννης Σγουρόπουλος 3-1 (11-9, 11-6, 3-11, 11-8)

Παπαδημητρίου-Ρηνιώτης 1-3 (7-11, 3-11, 11-6, 3-11)

Μέντες-Άρβιντσον 3-1 (11-4, 11-4, 9-11, 13-11)

Αλεξαντρόφ-Σγουρόπουλος 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)

Παπαδημητρίου/Μέντες-Άρβιντσον/Ρηνιώτης 3-2 (15-13, 3-11, 13-11, 8-11, 11-9)

Στην 5η αγωνιστική τα Ταταύλα νίκησαν 4-1 τη Φιλία Ορεστιάδας και είχαν στην τριάδα τον Γιάννη Πετρόπουλο (υπέστη τη μοναδική ήττα από τον Γιώργο Κανάση). Ο Παναθηναϊκός είχε ένα ματς σήμερα και ξεπέρασε με 4-1 τον Άρη Νικαίας (την ήττα γνώρισε ο Νίκος Ζέρβας από τον Ηλία Μιχαηλίδη). Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι του Ο.Α. Χανίων με τον Α.Ο. Ελληνικού, που έληξε με 4-3 για τους Κρήτες. Στο φινάλε οι Χανιώτες Αντώνης Μαλινάκης/Κώστας Μουτσάκης επιβλήθηκαν με 3-0 σετ των Δημήτρη Κορδούτη/Κλαούντιο Κύρου. Στα ατομικά παιχνίδια 2 νίκες είχε ο Μαλινάκης και 1 ο Μουτσάκης για τα Χανιά, ενώ για το Ελληνικό πέτυχε 2 νίκες ο Κορδούτης και 1 ο Κύρου.

Στα επτά ματς πήγε και η αναμέτρηση της Πεύκης με τη Φιλία. Στο καθοριστικό διπλό οι Ανέστης Καριοφυλλίδης/Στέφανος Μανουσώφ έκαμψαν με 3-1 σετ τους Γιάννη Παπαδάκη/Γιώργο Παντερή. Νωρίτερα, οι ίδιοι παίκτες και ο Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος είχαν για τη Φιλία από 1 νίκη, ενώ για την Πεύκη 2 νίκες σημείωσε ο Παπαδάκης και 1 ο Παντερής.

Στην πρεμιέρα των γυναικών ο Α.Σ. Πέρα Αθηνών έβαλε σε …μπελάδες τον Δ.Α.Ο. Ταύρου. Το ματς πήγε στο διπλό και ο πρωταθλητής Ελλάδας επικράτησε με 4-3. Για τον Δ.Α.Ο.Τ. έκανε ντεμπούτο η Ρουμάνα Αντρέα Κλάπα και πέτυχε 2 νίκες. Μαζί με τη Φίλη, που είχε δώσει το προβάδισμα στην αρχή αγωνίστηκαν και στο νικηφόρο διπλό. Για το ανταγωνιστικό Πέρα, που έχασε με κλειστά σκορ και τα σετ του διπλού, βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα η Όλγα Γεωργοπούλου, που επικράτησε και στα 2 ατομικά της ματς. Το 3-3 το έκανε η Ελένη Γεωργιάδου νικώντας τη Φιλαρέτη Εξάρχου. Εκτός τριάδας από τον Δ.Α.Ο.Τ. έμεινε η Κατερίνα Τόλιου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Δ.Α.Ο. Ταύρου-Πέρα Αθηνών 4-3:

Χριστίνα Φίλη-Γεωργία Χατζηλυγερούδη 3-0 (11-7, 11-7, 11-4)

Φιλαρέτη Εξάρχου-Όλγα Γεωργοπούλου 0-3 (10-12, 7-11, 10-12)

Αντρέα Κλάπα-Ελένη Γεωργιάδου 3-0 (11-4, 12-10, 11-7)

Φίλη-Γεωργοπούλου 2-3 (11-13, 11-7, 13-15, 11-6, 5-11)

Κλάπα-Χατζηλυγερούδη 3-1 (11-6, 11-7, 9-11, 11-4)

Εξάρχου-Γεωργιάδου 0-3 (10-12, 9-11, 10-12)

Φίλη/Κλάπα-Γεωργοπούλου/Γεωργιάδου 3-0 (11-9, 11-8, 15-13)

Επίσης στην 1η αγωνιστική δεν εξελίχτηκε σε ντέρμπι τελικά ο αγώνας του Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες μετον ΑΛΦΑ Καλλιθέας. Με μία ξένη στην τριάδα της η ομάδας της Φλώρινας ήταν πολύ καλύτερη του νεοφώτιστου ΑΛΦΑ, που δεν είχε στην τριάδα την Αρχοντούλα Βολακάκη κι επιβλήθηκε με 4-0. Η Αλίκη Κιούφη κατέβαλλε με 3-0 σετ την Ελίτσα Ζαμφίροβα, η Γεωργία Ζαβιτσάνου με το ίδιο σκορ την Εύη Παρίδη, η Νένκα Τουσλέκοβα με 3-1 την Ανέλια Κάροβα και η Ζαβιτσάνου με 3-0 τη Ζαμφίροβα.

Δύο αμφίρροπα παιχνίδια περιλάμβανε και η 2η αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τον Φοίνικα Πειραιά με 4-3 και με το ίδιο σκορ έκαμψε ο ΑΛΦΑ Καλλιθέας τον Α.Ο Ταταύλα. Ο Ολυμπιακός παρέταξε τη μία ξένη, τη Σουηδέζα Άνι Γιόχανσον, η οποία είχε καταλυτική παρουσία με 2 νίκες στο απλό (3-2 σετ τη Γαλλίδα Μαρίν Ζαναρντί και την Κωνσταντίνα Παρίδη) και άλλη 1 στο διπλό μαζί με τη Χριστοφοράκη. Θετικό αποτέλεσμα είχε και η τελευταία, ενώ για τον δυνατό Φοίνικα είχαν από 1 νίκη η Παρίδη, η Ζαναρντί (συνεργάστηκαν και στο διπλό) και η Δήμητρα-Θωμαϊς Τσεκούρα. Το διπλό έληξε με σκορ 3-1.

Ο ΑΛΦΑ μετά την ήττα της πρεμιέρας ξεπέρασε πολύ δύσκολα το εμπόδιο του Α.Ο. Ταταύλα και γενικά στην εναρκτήρια μέρα δεν έδειξε τόσο δυνατός ώστε να διεκδικήσει τον τίτλο. Στη 2η αγωνιστική μετείχε η πρώην πρωταθλήτρια Ελλάδας Αρχοντούλα Βολακάκη, αλλά υπέστη 2 ήττες. Ήταν αποτελεσματικές οι Βουλγάρες όμως. Στο καθοριστικό διπλό νίκησαν 3-1 τις Ντετελίνα Πέτροβα/Ιωάννα Γερασιμάτου, ενώ πριν είχε 2 νίκες η Κάροβα και 1 η Ζαμφίροβα.

Οι Σάρισες διπλασίασαν τις νίκες με το 4-1 εναντίον του Πέρα (τη μοναδική νίκη για το σωματείο του Παλαιού Φαλήρου η Γεωργοπούλου με 3-2 επί της Κορδούτη), όπως και ο Δ.Α.Ο.Τ. με το 4-0 απέναντι στη Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης.