Προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό των νεανίδων η Γερασιμάτου στην Ουγγαρία

Gerasimatou service_2

Gerasimatou service_2«Ζεστή» από τους αγώνες της στο Ευρωπαϊκό Προολυμπιακό τουρνουά του Σπλιτ η Ιωάννα Γερασιμάτου (φωτό) έφτασε στην πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του απλού νεανίδων στο όπεν της Ουγγαρίας. Στο ισχυρό τουρνουά, που άρχισε το πρωί στο Σομπάτελι και είναι ενταγμένο στο World Junior Circuit της Διεθνούς Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, κατάφερε να περάσει στις «64» της κατηγορίας με τη 2η θέση από τον όμιλό της. Επίσης στο απλό νεανίδων η 13χρονη Μαλαματένια Παπαδημητρίου περιορίστηκε στην τελευταία θέση του ομίλου της, ενώ με την 3η θέση στα γκρουπ αποκλείστηκαν στο αντίστοιχο αγώνισμα και οι τέσσερις έφηβοι Δημήτρης Στάμου, Ιάσονας Κορδούτης, Κωνσταντίνος Στάμου και Φώτης Αρβανίτης. Πρόωροι ήταν οι αποκλεισμοί για τους Έλληνες αθλητές και στα διπλά των ίδιων κατηγοριών. Όλα τα παιδιά διαπιστώνουν στο «Arena Savaria» το υψηλό επίπεδο του όπεν, αλλά δίνουν παιχνίδια, που προσφέρονται για χρήσιμα συμπεράσματα.

Στις νεάνιδες η Ιωάννα Γερασιμάτου κατέκτησε τη 2η θέση στο 20ο γκρουπ με 2 νίκες και 1 ήττα. Επικράτησε της Λιθουανής Κορνέλια Σιγκλάιτε με 3-0 σετ, της Αυστριακής Λένα Πρόμπεργκερ (σε ματς που μεταδόθηκε ζωντανά στο διαδίκτυο) με 3-1 σετ (11-7, 11-9, 7-11, 11-4), ενώ λύγισε από την επικεφαλής Κροάτισσα Μάρτα Βούκελιτς με 3-1 (10-12, 11-6, 7-11, 7-11). Στο ταμπλό των «64» η κλήρωση την έφερε αντιμέτωπη με τη Σέρβα Σαμπίνα Σουρτζάν, την οποία συνάντησε την περασμένη εβδομάδα στο Προολυμπιακό του Σπλιτ κι έχασε με 4-1! Η Σέρβα είναι νούμερο 7 του τουρνουά και προκρίθηκε απευθείας στο ταμπλό. Ο αγώνας γίνεται αύριο το πρωί στις 10:35 Ελλάδας.

Η κορασίδα Μαλαματένια Παπαδημητρίου έμεινε στην τελευταία θέση του 17ου γκρουπ. Αρχικά ηττήθηκε από την επικεφαλής Αγκάτα Ζακρζέβσκα (Πολωνία) με 3-0 σετ (8-11, 13-15, 7-11) και στη συνέχεια από τη Γαλλίδα Λου Φρέτε με το ίδιο σκορ (8-11, 4-11, 6-11) και από την Ουγγαρέζα Άννα Φέγος με 3-2. Για τις αναμετρήσεις των δύο κοριτσιών με τη Σιγκλάιτε και τη Φέγος αντίστοιχα η ιστοσελίδα της I.T.T.F. δεν ανέφερε τα σκορ των σετ.

Στο απλό νέων ο Δημήτρης Στάμου πήρε την 3η θέση στο 14ο γκρουπ. Νίκησε τον Τόμας Ζίλερ από την Αυστρία με 3-0 σετ (11-5, 11-6, 14-12) κι έχασε 3-0 από τον επικεφαλής Λευκορώσο Ουλαντισλάου Ρουκλιάτσου (6-11, 4-11, 5-11) και 3-0 από τον Ελβετό Ντοριάν Ζιρό (6-11, 7-11, 9-11).

Ο Φώτης Αρβανίτης είχε το ίδιο πλασάρισμα στο 20ο γκρουπ. Κατέβαλλε τον Μοχάμεντ Αλμπλούσι από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με 3-0 σετ (11-8, 11-2, 11-7) και λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη κόντρα στον Σουηδό επικεφαλής Μέλκερ Νίλσον. Τελικά λύγισε με 3-2 σετ (11-9, 2-11, 13-11, 5-11, 5-11), ενώ νωρίτερα είχε χάσει με 3-1 από τον Τυνήσιο Νάθαελ Χαμντούν (11-5, 7-11, 9-11, 7-11).

Στην 3η θέση αρκέστηκε και ο Κωνσταντίνος Στάμου στο 24ο γκρουπ. Αρχικά κάμφθηκε οριακά με 3-2 σετ από τον επικεφαλής Πολωνό Μασιέλ Κούμπικ (7-11,9-11, 11-6, 11-9, 7-11). Στη 2η αγωνιστική ξεπέρασε  τον Κολομβιανό Χοσέ Βιλέγκας με 3-0 σετ (11-6, 11-8, 11-4) και στο φινάλε έχασε από τον Ελβετό Σεντρίκ Τσανζ με 3-1 (6-11, 11-9, 1-11, 7-11).

Στο ίδιο σημείο της κατάταξης βρέθηκε και ο Ιάσωνας Κορδούτης στο 25ο γκρουπ. Στην πρεμιέρα ηττήθηκε από τον Τσέχο Ράντεκ Σκάλα με 3-0 σετ (7-11, 0-11, 10-12) και στη συνέχεια νίκησε τον Ούγγρο Γκαμπόρ Χόγκουε με 3-2 (11-5, 7-11, 11-5, 6-11, 11-9) κι έχασε από τον Ιταλό επικεφαλής Γκαμπριέλε Πικιουλίν με 3-0, αλλά με «γεμάτα» όλα τα σετ (10-12, 9-11, 9-11).

Στις ίδιες ηλικιακές κατηγορίες άρχισε σήμερα και το αγώνισμα του διπλού. Στο διπλό νέων και το ταμπλό των «128» οι αδερφοί Στάμου απέκλεισαν τους Καβν Γουίνγκ/Τζέιμς Σμιθ από την Αγγλία με 3-1 σετ (10-12, 11-8, 11-4, 11-9) κι έχασαν στους «64» από τους Πολωνούς Αρτούρ Γκρέλα/Καμίλ Ντιάντεκ με 3-1 σετ (7-11, 3-11, 11-5, 3-11). Ο Αρβανίτης συγκρότησε δίδυμο με τον Άγγλο Γιόζεφ Κλαρκ και αφού πέρασαν χωρίς αγώνα τον 1ο γύρο αποκλείστηκαν αμέσως μετά από τους Ιάπωνες Αότο Ασαζού/Τακέρου Κασίβα με 3-1 σετ (4-11, 9-11, 11-7, 6-11). Άνευ αγώνα ήταν στον 2ο γύρο και ο Κορδούτης. Ο συμπαίκτης του Τιρέζε Νάιτ από τα Μπαρμπέιντος όμως, δεν εμφανίστηκε κι έτσι έχασαν 3-0 στα χαρτιά από τους Ιταλούς Τζον Ογιεμπόντε/Γκαμπριέλε Πικιουλίν.

Ταμπλό των «64» είχε το διπλό νεανίδων. Η Γερασιμάτου και η Παπαδημητρίου έδωσαν μεγάλο ντέρμπι κόντρα στις Βουλγάρες Ιβέτ Ίλιεβα/Καλίνα Χρίστοβα, προηγήθηκαν με 2-0 σετ, αλλά λύγισαν με 3-2 και στην παράταση του 5ου σετ (14-12, 13-11, 5-11, 7-11, 11-13)!

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΜΠΕΣΟΝ Ο ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ

Στο γερμανικό World Tour εξάλλου, που είναι σε εξέλιξη για δεύτερη μέρα στο Μαγδεμβούργο, ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης αποκλείστηκε στα προκριματικά του απλού ανδρών με ήττα 4-2 σετ από τον Ντάνιελ Χάμπεσον. Συναντώντας υψηλό αγωνιστικό επίπεδο έμεινε τελευταίος στο 45ο γκρουπ, πάντως όρθωσε ανάστημα και μπροστά στον Αυστριακό, που είναι πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό ανδρών (2012) και στο ομαδικό ανδρών (2015). Εν τέλει κάμφθηκε με το ίδιο σκορ, που είχε χάσει και χτες από τον Γάλλο Στεφάν Ουές, αλλά το κέρδος είναι ότι έδειξε ανταγωνιστικός γι’ άλλη μια φορά. Προηγήθηκε με 2-1 σετ κι αφού έχασε εύκολα τα δύο επόμενα βρέθηκε μπροστά και στο 6ο σετ με 8-6. Η εξέλιξη 8-11, 11-9, 11-8, 2-11, 2-11 και 8-11. Ο Χάμπεσον  βρίσκεται στο νούμερο 83 της τρέχουσας παγκόσμιας κατάταξης, ενώ ο Αγγελάκης θα επιστρέψει στους διεθνείς πίνακες αξιολόγησης μετά τη συμμετοχή του στα όπεν του Βελγίου και της Γερμανίας.