Επικράτησαν στα ντέρμπι με το Πέρα και συνεχίζουν μαζί στην κορυφή της Α1 ανδρών Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

A1 men_PAO-OSFP_panigirismos_Konstantino

A1 men_PAO-OSFP_panigirismos_KonstantinoΤην απειλή του Α.Σ. Πέρα Αθηνών είχαν ν’ αντιμετωπίσουν σήμερα, στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, οι δύο από τους τρεις πρωτοπόρους στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών. Στην εκκίνηση του 2ου γύρου ο πρώην πρωταθλητής Ελλάδας αντιμετώπισε πλήρης διαδοχικά τον Ολυμπιακό Σ.Φ.Π. και τον Παναθηναϊκό Α.Ο. με σκοπό να εξαντλήσει τις πιθανότητές του για την πρώτη φετινή νίκη σε ντέρμπι. Τα προγνωστικά επαληθεύτηκαν όμως, ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός επικράτησαν με 4-0 και 4-2 αντίστοιχα κι έχοντας άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα μέσα στην ημέρα συνέχισαν μαζί στην κορυφή του πρωταθλήματος. Νικηφόρα προχώρησε και ο Α.Ο. Ταταύλα, που επίσης ήταν στους πρωτοπόρους, απλά επειδή έκανε και το ρεπό του βρέθηκε στην 3η θέση μ’ ένα ματς λιγότερο. Στις χαμηλές θέσεις ιδιαίτερα ωφελημένος με δύο νίκες βγήκε ο Άρης Νικαίας.

Το  σημερινό πρόγραμμα στην Α1 περιλάμβανε τη 10η και την 11η αγωνιστική με ένα ρεπό σταθερά κάθε φορά για κάποια ομάδα. Για τη «μάχη» του τίτλου συγκέντρωναν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι αγώνες του Πέρα με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, Οι «Πολίτες» μάλιστα, είχαν ξανά στη διάθεσή τους τον Σέρβο διεθνή Μάρκο Γέφτοβιτς κι αυτό τους καθιστούσε αυτόματα πιο ανταγωνιστικούς στα δύο ντέρμπι. Παρών σ’ ένα ακόμα Σαββατοκύριακο και ο Βούλγαρος Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ, την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός ενισχυόταν με τον Σουηδό Σιμόν Άρβιντσον και φυσικά πλήρης με την εξαιρετική ελληνική τριάδα ήταν και ο Παναθηναϊκός.

Πριν από έναν μήνα, για τον 1ο γύρο, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει εύκολα το Πέρα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Γέφτοβιτς. Ευρεία ήταν και η σημερινή νίκη του (4-0), ωστόσο ήρθε με δυσκολίες. Ο Τάσος Ρηνιώτης κατά’ αρχήν πέτυχε από τη θέση 1 δύο νίκες με 3-2 σετ απέναντι στον Νίκο Αντωνιάδη και τον Γέφτοβιτς. Επίσης 3-2 έκαμψε ο Γιάννης Σγουρόπουλος τον Γέφτοβιτς στο εναρκτήριο ματς, ενώ ο Άρβιντσον λύγισε με 3-1 τον Κοτζαμπάσεφ.

Πιο ενδιαφέρουσα εξέλιξη είχε ο αγώνας του Πέρα με τον Παναθηναϊκό το μεσημέρι. Εκεί ο Γέφτοβιτς σημείωσε δύο νίκες, όμως δεν ήταν αρκετές για το Πέρα. Ο Παναθηναϊκός λειτούργησε ξανά ως πολύ καλό σύνολο, ήταν ξεκάθαρα καλύτερος σε όλα τα υπόλοιπα επί μέρους ματς και επικράτησε με 4-2 (στη φωτό ο Γ. Κωνσταντινόπουλος σε πανηγυρικό στιγμιότυπο)..

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Παναθηναϊκός-Α.Σ. Πέρα Αθηνών 4-2:

Γιώργος Κωνσταντινόπουλος-Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ 3-0 (11-9, 11-9, 11-8)

Κώστας Κωνσταντινόπουλος-Μάρκο Γέφτοβιτς 1-3 (6-11, 12-10, 15-17, 6-11)

Κώστας Λαγογιάννης-Στράτος Δαμιανής 3-0 (11-9, 11-5, 11-5)

Γ. Κωνσταντινόπουλος-Γέφτοβτς 2-3 (11-6, 8-11, 5-11, 11-7, 8-11)

Λαγογιάννης-Κοτζαμπάσεφ 3-0 (11-8, 11-5, 11-5)

Κ. Κωνσταντινόπουλος-Δαμιανής 3-1 (11-5, 11-4, 11-13, 11-6)

Το Πέρα είναι και τυπικά πλέον έξω από τη διεκδίκηση της πρωτιάς, ενώ ο Α.Ο. Ταταύλα έκανε το χρέος του κόντρα στο Ελληνικό (4-0) και παραμένει γερός διεκδικητής με μία ήττα έως τώρα. Από το συγκεκριμένο ματς αξίζει να σημειωθεί ότι ο νεαρός Δημήτρης Κορδούτης αντιστάθηκε γερά στο Πορτογάλο Ένιο Μέντες και κάμφθηκε με 3-2 σετ.

Με 3 βαθμούς σήμερα στο ενεργητικό του έφτασε το Πέρα στην 4η θέση ο Ο.Α. Χανίων. Εκτός μάλιστα, από τη δεύτερη νίκη επί της Φιλίας (αυτή τη φορά με 4-1) ξεχώρισε νωρίτερα και η επί μέρους νίκη του πρώην διεθνή Κώστα Μουτσάκη επί του Γιώργου Κωνσταντινόπουλου του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ.

Στις χαμηλές θέσεις ο Άρης Νικαίας ήταν αναμφίβολα ο κερδισμένος των δύο αγωνιστικών. Με εξαιρετική εμφάνιση ξεπέρασε τη Φιλία Ορεστιάδας με 4-3 και το Ελληνικό με 4-2 κάνοντας βήμα για την απευθείας παραμονή στη μεγάλη κατηγορία. Από την τελευταία θέση ανέβηκε στην 6η και δημιούργησε διαφορά δύο πόντων από τη ζώνη των μπαράζ. Ο αγώνας με τη Φιλία κρίθηκε στο διπλό και στα πέντε σετ. Η αναμέτρηση με το Ελληνικό είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σταύρο Βρεττάκο. Πέτυχε δύο νίκες με τη δεύτερη κόντρα στον πρώην διεθνή Κλαούντιο Κύρου. Ο Κύρου, εκτός του ότι κάνει καλό πρωτάθλημα, είχε δείξει νωρίτερα τη μεγάλη αξία και γνώση του απέναντι στην άμυνα όταν επιβλήθηκε 3-0 σετ του σπουδαίου Ντανιέλ Τσιόκα.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Φιλία-Άρης Νικαίας 3-4:

Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος-Ηλίας Μιχαηλίδης 0-3 (13-15, 6-11, 7-11)

Γιώργος Κανάσης-Ντανιέλ Τσιόκας 0-3 (7-11, 9-11, 7-11)

Στέφανος Μανουσώφ-Σταύρος Βρεττάκος 3-0 (11-6, 11-5, 12-10)

Αλεξανδρόπουλος-Τσιόκας 0-3 (5-11, 7-11, 7-11)

Μανουσώφ-Μιχαηλίδης 3-1 (11-3, 12-10, 7-11, 11-4)

Κανάσης-Βρεττάκος 3-1 (6-11, 11-6, 11-5, 11-5)

Μανουσώφ/Κανάσης-Μιχαηλίδης/Τσιόκας 2-3 (11-7, 2-11, 2-11, 11-7, 7-11)

Στην αναμέτρηση με το Ελληνικό ο Βρεττάκος νίκησε στην αρχή με 3-2 σετ τον Ανδρέα Τσόπελα και στο πέμπτο επί μέρους ματς τον Κύρου με το ίδιο σκορ. Ο Τσιόκας κατέβαλλε με 3-1 σετ τον Κορδούτη και ο Μιχαηλίδης επίσης με 3-1 τον Τσόπελα. Για το Ελληνικό το προσωρινό προβάδισμα με 2-1 ήρθε

Αμφίρροπος ήταν και ο αγώνας των Χανίων με τη Φιλία άσχετα αν δεν έφτασε στο 4-3, όπως εκείνος του 1ου γύρου τον Νοέμβριο. Ο Μουτσάκης έκαμψε τον Μανουσώφ και τον Κανάση με 3-1, ο Αντώνης Μαλινάκης και ο Γιάννης Γεωργαντάς κατέβαλλαν τον Αλεξανδρόπουλο με 3-0 και 3-2 αντίστοιχα.