Στον 1ο γύρο του απλού ο Παπαγεωργίου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Σε μία ακόμα κορυφαία διοργάνωση ο Κώστας Παπαγεωργίου βρίσκεται στο κυρίως ταμπλό του απλού ανδρών και μπορεί πιο ελεύθερα πια να διεκδικήσει ένα καλό πλασάρισμα. Στη δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Δανίας ο σημερινός πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχτηκε νικητής στο δικό του γκρουπ με το απόλυτο των επιτυχιών και πέρασε στον 1ο γύρο του αγωνίσματος. Την ίδια ώρα ο Κώστας Λαγογιάννης κατετάγη στον όμιλό του 2ος σε ισοβαθμία κι ελπίζει να γίνει αργότερα ένας από τους πέντε «lucky losers», που θα συμπληρώσουν το ταμπλό των «64».

Στο 22ο γκρουπ ο Κώστας Παπαγεωργίου (νούμερο 88 στη Ευρώπη) συνέχισε ιδανικά, μετά τη θετική πρεμιέρα της Τετάρτης απέναντι στον Νορβηγό Έσπεν Ρόνεμπεργκ (Νο 203) και κατέβαλλε και τον Τράιαν Τσιότσιου από το Λουξεμβούργο (Νο 251) με 3-0 σετ (11-7, 11-6, 14-12). Έτσι, η πρωτιά κρίθηκε στην τελευταία αγωνιστική και στη σπουδαία αναμέτρηση με τον Σουηδό Κρίστιαν Κάρλσον (Νο 68), που ήταν επικεφαλής του γκρουπ. Ο 33χρονος πρωταθλητής μας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, ήταν ψύχραιμος σε όλες τις κρίσιμες στιγμές και ύστερα από μισή ώρα πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. Προηγήθηκε δυο φορές στα σετ, είδε ισάριθμες τον αντίπαλό του να ισοφαρίζει κι επικράτησε με οριακή διαφορά στο αγχωτικό 5ος σετ (11-8, 2-11, 11-7, 9-11, 11-9)! Ο 21χρονος Κρίστιαν Κάρλσον έχει ανακηρυχτεί πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό νέων, στο διπλό μικτό παίδων και στο ομαδικό παίδων.

Στο 7ο γκρουπ ο Κώστας Λαγογιάννης (Νο 137) κάμφθηκε από τον επικεφαλής Μιχάι Μπομποτσίκα (Νο 47) και κινδύνεψε αργότερα να χάσει και τη 2η θέση όταν ο Ιταλός ηττήθηκε στην τελευταία αγωνιστική με 3-0 σετ από τον Ρώσο Βιάτσεσλαβ Μπούροφ! Προέκυψε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή με 5 βαθμούς, οι τρεις αθλητές είχαν από μία νίκη και μία ήττα στα μεταξύ τους παιχνίδια και τελικά ο Έλληνας διεθνής κατέλαβε τη 2η θέση. Είχε 4 σετ υπέρ και 5 κατά, όταν ο Μπούροφ αναδείχτηκε νικητής με 5 υπέρ και 3 κατά και ο Μπομποτσίκα περιορίστηκε στην 3η θέση με 3 σετ υπέρ και 4 κατά. Το πρωί ο Λαγογιάννης έχασε από τον Μπομποτσίκα με 3-1. Στο 4ο σετ είχε τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσει (10-8, 10-9 και 11-10), όμως δεν αξιοποίησε καμία. Στα τρία πρώτα σετ είχε κακές εκκινήσεις και κατάφερε να πάρει το 2ο με ανατροπή από 2-6. Η εξέλιξη 6-11, 11-9, 1-11 και 11-13. Το μεσημέρι, στον τελευταίο του αγώνα κόντρα στον Ματία Μπεράρντι από το Σαν Μαρίνο (Νο 655), ο 31χρονος διεθνής μας δεν είχε καμία πίεση και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-6, 11-7, 11-3).

Στο απλό γυναικών η ελληνική παρουσία στα γκρουπ ολοκληρώθηκε με μία νίκη και δύο ήττες και ήταν δεδομένο από χτες ότι δεν υπήρχαν ελπίδες διεκδίκησης της πρόκρισης.

Στο 9ο γκρουπ η Μαρία Χριστοφοράκη (νούμερο 164 στην ευρωπαϊκή κατάταξη του Οκτωβρίου) χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να επιβληθεί της Μέγκαν Φίλιπς από την Ουαλία (Νο 330) με 3-0 σετ. Συνάντησε δυσκολίες στο 2ο και το 3ο σετ και η εξέλιξη ήταν 11-1, 11-9 και 11-9. Η Χριστοφοράκη αρκέστηκε στην 3η θέση του γκρουπ, ενώ την πρωτιά κατέκτησε η Ουκρανή Γκάνα Γκαπόνοβα (Νο 56). Σήμερα νίκησε και τη Σλοβένα Γιάνα Τομαζίνι (Νο 106) με 3-1 σετ και την έστειλε στο νοκ άουτ προκριματικό παιχνίδι. Η 23χρονη διεθνής μας έχασε την Τετάρτη με 3-0 από την Γκαπόνοβα και με 3-2 από την Τομαζίνι.

Η Κατερίνα Τόλιου (Νο 163) έμεινε τελευταία χωρίς νίκη στο 6ο γκρουπ. Το μεσημέρι έδωσε το τρίτο παιχνίδι της απέναντι στη Βαλέρια Πέτροβα από την Εσθονία (Νο 349), είχε αρνητική απόδοση και κάμφθηκε με 3-1 σετ (11-13, 11-6, 8-11, 4-11). Θυμίζουμε ότι την Τετάρτη είχε ηττηθεί από τη Βουλγάρα Άσια Κασάμποβα (Νο 113) με 3-2 σετ και από την Ιταλίδα Νικολέτα Στεφάνοβα (Νο 52) με 3-1. Την 1η θέση και την απευθείας πρόκριση στο ταμπλό εξασφάλισε η Στεφάνοβα, ενώ η Κασάμποβα (σ.σ. 3-0 το μεταξύ τους ματς για την πολιτογραφημένη Ιταλίδα) έχει και δεύτερη ευκαιρία σ’ ένα νοκ άουτ παιχνίδι.

Στην 4η θέση χωρίς νίκη περιορίστηκε και η Φιλαρέτη Εξάρχου (Νο 189) στο 12ο γκρουπ. Σήμερα το μεσημέρι κάμφθηκε από τη Μίε Γιάκομπσεν από τη Δανία (Νο 276) με 3-2 (11-3, 7-11, 11-8, 8-11, 9-11), αν και προηγήθηκε με 2-1 κι έκανε καλό ξεκίνημα με 3-0 στο 5ο σετ. Την Τετάρτη είχε γνωρίσει δύο ήττες, πρώτα από την Πολωνή Μόνικα Πιέτκιεβιτς (Νο 105) με 3-0 σετ κι έπειτα από την Ουγγαρέζα Ντόρα Σίλα Μάνταραζ (Νο 62) με 3-1. Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν και εδώ, καθώς η επικεφαλής του γκρουπ Μάνταραζ νίκησε και την Πιέτκεβιτς με 3-0 σετ κι εξασφάλισε αήττητη την πρόκριση στο ταμπλό. Η Πιέτκεβιτς θα το παλέψει τώρα μέσα από το νοκ άουτ προκριματικό ματς.

Οι τρεις Ελληνίδες θα συνεχίζουν το αγώνισμα στο «consolation», δηλαδή τους αγώνες «παρηγοριάς».