Με 2 στα 2 άρχισαν τους αγώνες τους στο Μινσκ Σγουρόπουλος και Αγγελάκης

Minsk to_gimnastirio

Minsk to_gimnastirioΣούπερ αρχή για τα ελληνικά χρώματα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21 του Μινσκ. Τόσο ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης όσο και ο Γιάννης Σγουρόπουλος πέτυχαν από δύο νίκες στα πρώτα παιχνίδια τους στα γκρουπ του σταδίου 1 του απλού και το απόγευμα αναμένεται να επικυρώσουν την πρόκριση στο επόμενο στάδιο. Για την ακρίβεια, ο Αγγελάκης έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία του στο στάδιο 2, όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμά του στο τελευταίο ματς του 12ου γκρουπ, ενώ ο Σγουρόπουλος βρίσκεται πολύ κοντά στο ίδιο στόχο από το 10ο γκρουπ, καθώς μπορεί να περάσει και με πιθανή ήττα. Το σημερινό πρόγραμμα για τα ελληνικά χρώματα θα κλείσει το βράδυ με αγώνες στο διπλό. Τους αθλητές κοουτσάρει ο προπονητής της εθνικής ανδρών Κώστας Βατσακλής.

Οι πρωταθλητές μας άρχισαν την προσπάθειά τους το πρωί. Ο Σγουρόπουλος (νούμερο 63 στην ευρωπαϊκή κατάταξη των Νέων ανδρών) βρήκε αρχικά μπροστά του τον επικεφαλής του 10ου γκρουπ, τον Τούρκο Αμπντουλάχ Γιγκένλερ. Η εξαιρετική εκκίνηση τον βοήθησε πολύ στην εξέλιξη του αγώνα κι αφού πήρε και το 3ο σετ στην παράταση απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα. Ο Γιγκένλερ, που βρίσκεται στο νούμερο 25 του ευρωπαϊκού πίνακα αξιολόγησης U21, μείωσε οριακά το σκορ (κι ενώ ο πρωταθλητής μας έχασε ματς μπολ στο 10-9) και πήρε και το 5ο σετ με διαφορά δύο πόντων. Ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων κράτησε όμως τη δυνατή ψυχολογία, τον καλό ρυθμό και τη σωστή τακτική και πήρε το επόμενο σετ για να νικήσει με 4-2 (11-7, 11-7, 13-11, 10-12, 9-11 και 11-7).

Το δεύτερο βήμα για την πρόκριση στο στάδιο 2 το έκανε το μεσημέρι. Συνάντησε τον Ισραηλινό Μάθαν Σάιμον (Νο 85), που μπήκε στα γκρουπ από την 4η σειρά των seeding. Δικαίωσε τα προγνωστικά με νίκη 4-2, όμως είχε πολλές δυσκολίες μέχρι και το 4ο σετ. Στο 2-2 έβγαλε καλύτερο παιχνίδι, πέρασε τα χτυπήματά του και πήρε με διαφορά τα δύο επόμενα σετ (8-11, 11-9, 11-7, 5-11, 11-5, 11-3). Το απόγευμα ολοκληρώνει τα παιχνίδια του στο γκρουπ με αντίπαλο τον Σάμουελ Καλούζνι από τη Σλοβακία.

Ο Αγγελάκης (νούμερο 85 στην ευρωπαϊκή κατάταξη Νέων ανδρών) έδειξε απόλυτη ετοιμότητα στην πρεμιέρα του στον θεσμό. Στην 1η αγωνιστική του 12ου γκρουπ έκαμψε τον Αυστριακό Τόμας Γκρίνινγκερ με 4-1 σετ και αυτομάτως έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στο στάδιο 2 του απλού. Ο Γκρίνινγκερ είναι πολλές θέσεις πιο ψηλά στους διεθνείς πίνακες αξιολόγησης και συγκεκριμένα στο νούμερο 31 της Ευρώπης. Τα σετ 11-7, 11-4, 11-9, 7-11 και 11-5.

Το ίδιο σταθερός ήταν ο 21χρονος αμυντικός και στο επόμενο παιχνίδι του. Αντιμετώπισε τον Ισπανό Χοάν Μασίπ (Νο 68), ο οποίος στην 1η αγωνιστική είχε δυσκολέψει ιδιαίτερα τον επικεφαλής του γκρουπ Σουηδό Σέντερλουντ και είχε χάσει στα επτά σετ. Ο Αγγελάκης πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ, μετά είδε τον αντίπαλό του να μειώνει κι έγινε μεγάλο φαβορί όταν επικράτησε στην παράταση του 4ου σετ. Οριακά κατέκτησε και το 5ο σετ κι έφτασε σε μία ακόμα ευρεία νίκη με 4-1 (11-3, 11-4, 8-11, 14-12, 11-9). Στις 17:40 Ελλάδας σήμερα κοντράρεται με τον Σάιμον Σέντερλουντ και το ματς θα μεταδοθεί ζωντανά από το τραπέζι 1 στο διαδικτυακό laola1.tv (http://www.laola1.tv/en-int/livestream/2018-03-08-table-tennis-european-u21-championships-len).