Παίδες και κορασίδες προκρίθηκαν για τις θέσεις 17-20 κι ελπίζουν πάντα για την 1η κατηγορία

Paides me_Ziko

Paides me_ZikoΠολύ ευχάριστα εξελίχτηκαν τα πράγματα για τις εθνικές ομάδες παίδων και κορασίδων στην 4η μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Korasidon omada_SEFΑμφότερες κατέκτησαν την πρωτιά στους ομίλους τους για τις θέσεις 17-28, προκρίθηκαν στο μίνι ταμπλό 17-20 και αύριο σε νοκ άουτ ματς τα παίζουν όλα για όλα πλέον για την κατάκτηση της 17ης θέσης, που θα σημαίνει παρουσία στο υψηλότερο επίπεδο της διοργάνωσης για το 2019. Το συγκρότημα των παίδων επικράτησε 3-2 της Ελβετίας και ζευγάρωσε τις νίκες του στο γκρουπ Ν. Η ομάδα των κορασίδων έδωσε σήμερα και τα δύο παιχνίδια της στο γκρουπ Κ και πρώτευσε με νίκες 3-0 επί του Λουξεμβούργου και 3-1 επί της Σουηδίας. Στο μεταξύ, η εθνική ομάδα των νεανίδων, που έμεινε τελευταία σε αντίστοιχο γκρουπ και δεν αγωνίστηκε σήμερα, θα τελειώσει αύριο την προσπάθειά της με παιχνίδια κατάταξης για τις θέσεις 25-28.

Οι παίδες είχαν αρχίσει νικηφόρα την Τρίτη τη νέα φάση των αγώνων. Είχαν επιβληθεί 3-1 της Λιθουανίας και σήμερα το μεσημέρι έπρεπε οπωσδήποτε να δώσουν ανάλογη συνέχεια με την ισόβαθμή τους Ελβετία. Σε μεγάλο ντέρμπι οι διεθνείς μας έδειξαν ψυχραιμία και αποφασιστικότητα και υπερτερώντας στις λεπτομέρειες πήραν τη νίκη με 3-2. Στο καθοριστικό ματς πέτυχε την πρώτη νίκη του στη διοργάνωση ο Ιάκωβος Αϊβατίδης επικρατώντας μάλιστα 3-0 και με οριακή διαφορά σε όλα τα σετ. Επίσης, στο ενδιάμεσο διπλό Αϊβατίδης και Παναγιώτης Αδριανός πανηγύρισαν τη νίκη από 1-2 πίσω στο σκορ.

Το έργο της ομάδας του Σωτήρη Ζήκου παραμένει εξαιρετικά δύσκολο, όμως οι δύο διαδοχικές νίκες ανεβάζουν το ηθικό και υπάρχει αισιοδοξία για την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία. Στο σημερινό ματς έμεινε στον πάγκο ο Αλέξανδρος Μαδέσης. Στο ταμπλό των θέσεων 17-20 η Ελλάδα αναμετριέται αύριο στις 09:00 με την Τουρκία. Αν νικήσει θ’ αντιμετωπίσει στο καθοριστικό ματς τη νικήτρια από την αναμέτρηση Σερβία-Σλοβενία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Ελβετία 3-2:

Παναγιώτης Αδριανός-Μπαστιέν Ρόμανεν 3-1 (14-12, 11-8, 5-11, 11-6)

Ιάκωβος Αϊβατίδης-Μάουρο Σάρερ 0-3 (10-12, 9-11, 8-11)

Αϊβατίδης/Αδριανός-Μάουρο Σάρερ/Τίμοθι Φάλκονιερ 3-2 (7-11, 11-9, 9-11, 11-7, 11-9)

Αδριανός-Σάρερ 2-3 (11-9, 6-11, 11-8, 6-11, 3-11)

Αϊβατίδης-Ρόμανεν 3-0 (12-10, 11-9, 13-11)

Η εθνική κορασίδων επανήλθε σήμερα δυναμικά στη δράση με δύο αγώνες. Το πρωί δεν συνάντησε πρόβλημα απέναντι στο Λουξεμβούργο, στον πρώτο αγώνα της για το γκρουπ Κ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Νίκησε 3-0 χωρίς να χάσει σετ κι έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση της 1η θέσης στο γκρουπ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Λουξεμβούργο-Ελλάδα 0-3:

Ντομινίκ Κίεφερ-Χρυσή Φωτιάδου 0-3 (9-11, 3-11, 3-11)

Νι Σιάογινγκ-Μαλαματένια Παπαδημητρίου 0-3 (3-11, 8-11, 8-11)

Κίεφερ/Νι-Ντανιέλα Γραμματοπούλου/Παπαδημητρίου 0-3 (9-11, 3-11, 2-11)

Το απόγευμα η ομάδα, που κοουτσάρει η Λάουρα Νικουλάε, έδωσε τη μεγάλη «μάχη» με τη Σουηδία. Το δίδυμο της Παπαδημητρίου με τη Γραμματοπούλου εμφανίστηκε απόλυτα έτοιμο (η Φωτιάδου έκατσε στον πάγκο σε αυτό το ματς) κι έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 3-1. Τα κορίτσια έχασαν το διπλό, όμως έδειξαν πείσμα και καθαρό μυαλό όταν επικράτησαν σε δύο αγώνες με εντυπωσιακές ανατροπές από 0-2 πίσω στα σετ! Η Ελλάδα είναι τώρα στο κυνήγι της 17η θέσης. Στο μίνι ταμπλό κοντράρεται το πρωί (09:00) με την Ολλανδία. Εάν σημειώσει νέο θετικό αποτέλεσμα θα δώσει τον καθοριστικό αγώνα με τη νικήτρια από την αναμέτρηση Νορβηγία-Πορτογαλία.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Σουηδία-Ελλάδα 1-3:

Νομίν Μπαασάν-Ντανιέλα Γραμματοπούλου 2-3 (11-7, 11-9, 4-11, 12-14, 8-11)

Τβέιτ Μούσκαντορ-Μαλαματένια Παπαδημητρίου 1-3 (5-11, 11-7, 9-11, 3-11)

Ρεμπέκα Μούσκαντορ/Τ. Μούσκαντορ-Γραμματοπούλου/Παπαδημητρίου 3-1 (11-8, 6-11, 14-12, 11-8)

Μπάασαν-Παπαδημητρίου 2-3 (11-4, 11-9, 12-14, 9-11, 7-11)

Στις νεάνιδες την πρωτιά στο γκρουπ Ν πήρε τελικά η Αγγλία, η οποία την Τετάρτη επιβλήθηκε 3-0 του Βελγίου. Η εθνική μας ομάδα έμεινε 3η και παίζει αύριο το πρωί (09:00) για τις θέσεις 25-28 με τη Νορβηγία.