Ελληνική παρουσία στον 2ο γύρο του απλού σε όλες τις κατηγορίες

Terpou forehand

Terpou forehandΣυνολικά πέντε Έλληνες βρίσκονται στον 2ο γύρο του απλού στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων. Το ακόμα πιο ουσιαστικό στοιχείο όμως, που μαρτυρά και μία γενικά θετική αγωνιστική παρουσία, είναι ότι τα ελληνικά χρώματα εξακολουθούν να έχουν εκπρόσωπο σε κάθε ηλικιακή κατηγορία. Και μπορεί το νούμερο 2 του απλού νέων, ο Γιάννης Σγουρόπουλος, να μπήκε άνευ αγώνα στους «64», όμως τα υπόλοιπα παιδιά χρειάστηκε να κάνουν δύσκολες νίκες για να βρεθούν εκεί. Έτσι στον γύρο των «64» προχώρησαν η νεάνιδα Ελισάβετ Τέρπου, ο παις Αλέξανδρος Μαδέσης και οι κορασίδες Μαλαματένια Παπαδημητρίου και Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου. Το αγώνισμα συνεχίζεται την Κυριακή.

Στον 1ο γύρο του απλού νέων έμεινε ο Μιχάλης Διαμαντόπουλος. Έκανε καλή προσπάθεια, ειδικά μετά το 1ο σετ, αλλά γνώρισε την ήττα από τον Σλοβάκο Ντανιέλ Όρακ με 4-0 σετ (4-11, 8-11, 8-11, 9-11). Χτες θυμίζουμε είχε περάσει επιτυχώς τον προκριματικό γύρο.

Ο Σγουρόπουλος αρχίζει αύριο την προσπάθειά του να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο του στο Γκιμαράες. Βρίσκεται στη βάση του ταμπλό και στους «64» αντιμετωπίζει τον Τσέχο Φράντισεκ Οντέρκα.

Στο απλό νεανίδων η Ελισάβετ Τέρπου προκρίθηκε στον 2ο γύρο με μεγάλο αποτέλεσμα! Η πρωταθλήτρια Ελλάδας του αγωνίσματος ξεπέρασε με 4-3 σετ τη Γαλλίδα Καμίλ Λουτζ, η οποία πριν λίγες ημέρες κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η Τέρπου έχει βγει από τους διεθνείς πίνακες αξιολόγησης τους τελευταίους μήνες, ενώ η Λουτζ είναι νούμερο 45 στο ευρωπαϊκό rankinglist νεανίδων. Στο συναρπαστικό παιχνίδι η διεθνής μας έκανε ιδανική εκκίνηση με 2-0 σετ κι όταν ισοφαρίστηκε πήρε οριακά το 5ο σετ για να προηγηθεί ξανά με 3-2. Μετά έχασε δύο ματς μπολ στο 6ο σετ, άλλο ένα στο 7ο, αλλά την επόμενη ευκαιρία την εκμεταλλεύτηκε για να φτάσει στη σπουδαία επικράτηση (11-8, 11-7, 7-11, 9-11, 12-10, 10-12, 12-10). Ήταν σίγουρα και νίκη ψυχολογίας για τη 18άχρονη πρωταθλήτρια, η οποία δεν τα πήγε τόσο καλά στο ομαδικό. Αύριο στις «64» αντιμετωπίζει το 5ο φαβορί του αγωνίσματος, τη Ρουμάνα Αντρέα Ντράγκομαν και μπορεί χωρίς καμία πίεση να κυνηγήσει το καλύτερο.

Στο ίδιο αγώνισμα η Ιωάννα Γερασιμάτου και η Θεοδώρα Βασιλειάδου έμειναν στον γύρο των «128». Η Γερασιμάτου, η οποία είχε μπει κατευθείαν στον 1ο γύρο, κάμφθηκε με 4-1 σετ από τη Ντάρια Κίσελ. Η δυνατή Λευκορωσίδα βρίσκεται στο νούμερο 33 της ευρωπαϊκής κατάταξης νεανίδων (9-11, 3-11, 12-10, 6-11, 5-11). Η Βασιλειάδου έκανε χρήσιμο τεστ απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης του ομαδικού Τσεν Σινγκτάι (Νο 51), σε αγώνα που μεταδόθηκε και ιντερνετικά. Αποκλείστηκε φυσιολογικά με 4-1 κάνοντας αξιόλογη εμφάνιση. Δημιούργησε μικρή διαφορά στο 3ο σετ και μείωσε το σκορ, ενώ διεκδίκησε γερά και το 4ο με το σκορ στο 7-7 (η εξέλιξη 6-11, 5-11, 11-9, 8-11, 5-11).

Μία πρόκριση εξάλλου επιφύλαξε για την ελληνική πλευρά η πρωινή ενότητα στο απλό παίδων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στον 2ο γύρο προχώρησε ο Αλέξανδρος Μαδέσης νικώντας τον Κόνραντ Πούλι από τη Μάλτα με 4-2 σετ. Πήρε δύο φορές το προβάδισμα, ισοφαρίστηκε ισάριθμες, αλλά στο 5ο και το 6ο σετ απέδωσε εξαιρετικά και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του (11-3, 9-11, 12-10, 10-12, 11-3, 11-4). Στους «64» ο 13χρονος διεθνής μετράει δυνάμεις εναντίον του Ουκρανού Αντρί Γκρεμπένιουκ, ο οποίος είναι νούμερο 14 στην Ευρώπη στους παίδες.

Ο Παναγιώτης Αδριανός και ο Ιάκωβος Αϊβατίδης αποκλείστηκαν στους «128». Ο πρώτος έχασε δύσκολα από τον Τσέχο Οντρέι Κβέτον με 4-1 σετ (7-11, 10-12, 8-11, 14-12, 9-11). Ο Αϊβατίδης ηττήθηκε από τον Τούρκο Οζγκούρ Γιλμάζ με 4-0 (7-11, 5-11, 10-12, 5-11).

Δύο προκρίσεις είχε η ελληνική αποστολή στις κορασίδες. Χρονικά πέρασε πρώτη στον 2ο γύρο η Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου. Είχε γερή κόντρα με τη Σλοβάκα Αντριάνα Ιλάσοβα και με θαυμάσια απόδοση μετά το 3ο σετ πήρε τη νίκη με 4-2 (11-13, 11-8, 6-11, 14-12, 11-6, 11-6). Λίγο αργότερα εξασφάλισε το πέρασμα στις «64» του απλού και η Μαλαματένια Παπαδημητρίου. Το νούμερο 19 της ευρωπαϊκής κατάταξης Under 15 ξεπέρασε με 4-2 σετ το εμπόδιο της Λάρα Γουίτον από την Ουαλία (11-6, 8-11, 11-1, 8-11, 11-3, 11-9). Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας του διπλού κορασίδων συνεχίζουν αύριο το μεσημέρι τους αγώνες τους. Η Γραμματοπούλου κοντράρεται με την Άννα Χάρσεϊ από την Ουαλία (νούμερο 6 στην ευρωπαϊκή κατάταξη) και η Γραμματοπούλου με την Μπλάζκα Χάρκαϊ από τη Σλοβενία.

Στον 1ο γύρο αποκλείστηκε η Χρυσή Φωτιάδου πάντως ήταν απολύτως ανταγωνιστική. Κάμφθηκε από την Ουγγαρέζα Ντορότια Τόλγκες με 4-2 σετ (11-9, 10-12, 9-11, 6-11, 13-11, 6-11).

* Στο αγωνιστικό στιγμιότυπο η Τέρπου από περσινό αναπτυξιακό τουρνουά (φωτό του Βασίλη Καραουλάνη)