Στις θέσεις 5-8 του διπλού νέων αρκέστηκαν Σγουρόπουλος/Σιντορένκο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Sgouros me_Sidorenko_quarter_final_2

Sgouros me_Sidorenko_quarter_final_2Η προσπάθεια του Γιάννη Σγουρόπουλου να φτάσει στο βάθρο των νικητών στο απλό και στο διπλό νέων χαρακτηρίζει την 9η μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων για την ελληνική αποστολή. Κι ενώ στο απλό ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2017 μπήκε στα προημιτελικά κι εξακολουθεί να υπερασπίζεται τον τίτλο του, στο διπλό στάθηκε άτυχος κι έμεινε εκτός μεταλλίων. Με τον Ρώσο παρτενέρ του Βλαντιμίρ Σιντορένκο μπήκαν το μεσημέρι στην 8άδα, αλλά γνώρισαν την ήττα το απόγευμα, στο αποφασιστικής σημασίας ματς για την είσοδο στα 4άδα και κατ’ επέκταση στα μετάλλια! Στη 16άδα απέκλεισαν με το ευρύ 3-0 τους Πορτογάλους Γκονζάλο Γκόμες/Σάμουελ Ντα Σίλβα και στα προημιτελικά λύγισαν με 3-0 από τους συμπαίκτες του Σιντορένκο στην εθνική Ρωσίας Λεβ Κάτσμαν και Μαξίμ Γκρέμπνεφ χάνοντας όλα τα σετ με το ίδιο σκορ στην παράταση! Στο μεταξύ, η νεάνιδα Ιωάννα Γερασιμάτου πήρε την 3η θέση στο ταμπλό της «παρηγοριάς» κι έκλεισε γλυκά την, έτσι κι αλλιώς, θετική αγωνιστική παρουσία της στο Κλουζ Ναπόκα.

Ως νούμερο 2 του διπλού ο Σγουρόπουλος και ο Σιντορένκο ήθελαν φυσικά την εξασφάλιση θέσης στο βάθρο και με τις εμφανίσεις τους έδειξαν ότι μπορούσαν κάλλιστα να υλοποιήσουν τον στόχο. Δεξιόχειρας με αριστερόχειρα έκαναν καλό συνδυασμό, άλλωστε είχαν συνεργαστεί και τον περασμένο Μάρτιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Under 21. Στη 16άδα επέβαλλαν την τακτική τους και δεν είχαν σημαντική πίεση από τους Πορτογάλους Γκονζάλο Γκόμες/Σάμουελ Ντα Σίλβα. Πέτυχαν επιβλητική νίκη με 3-0 (11-6, 11-2, 11-8) και αμφότεροι κράτησαν και δυνάμεις για τον μεταξύ τους αγώνα, που ακολούθησε στη 16άδα του απλού…

Πριν από τον προημιτελικό με τους Ρώσους όμως, έπρεπε να διαχειριστούν και ψυχολογικά τη νέα κατάσταση, καθώς είχε περάσει λίγη ώρα από την αναμέτρησή τους, ο Σγουρόπουλος είχε το καλύτερο ηθικό από την πρόκριση στην 8άδα και ο Σιντορένκο τη στεναχώρια του αποκλεισμού… Ως επαγγελματίες και απόλυτα σοβαροί αθλητές βέβαια, έπρεπε να συγκεντρωθούν άμεσα στην πρόκληση του διπλού και αυτό έκαναν. Μπήκαν καλά στην αναμέτρηση με τους Λεβ Κάτσμαν/Μαξίμ Γκρέμπνεφ και στο 1ο σετ προηγήθηκαν 8-4, 9-6 και 10-8. Δέχτηκαν όμως, την ισοφάριση, ενώ δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε 3ο σετ μπολ αμέσως μετά. Στο 2ο σετ βρέθηκαν εκείνοι πίσω με 7-5 κι έφτασαν στην ισοφάριση. Πήγε και αυτό το σετ στην παράταση και χάθηκε δυστυχώς ξανά με 13-11… Απολύτως ισορροπημένο και το 3ο σετ και δυστυχώς το ελληνορωσικό δίδυμο είχε πάλι μία μπαλιά λιγότερη στα κρισιμότερα σημεία και το έχασε στις λεπτομέρειες (11-13, 11-13, 11-13). Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν έφτασε πρώτη φορά στον αγώνα για βάθρο στο διπλό ενός Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων. Θα τελειώσει φέτος την παρουσία του στον θεσμό και θα νιώθει άτυχος για τα αγωνίσματα του διπλού, αφού και στην κατηγορία των παίδων και στην κατηγορία των νέων έχασε με ξένους συμπαίκτες καθοριστικά ματς για την εξασφάλιση μεταλλίου…

Η Ιωάννα Γερασιμάτου συνέχισε την πορεία της στο ταμπλό της «παρηγοριάς» από τη 16άδα. Το πρωί νίκησε με 3-1 (και ανατροπή από 5-8 στο 3ο σετ) την Αναστασία Ντιμιτρένκο από την Ουκρανία και μπήκε στα προημιτελικά (8-11, 11-8, 11-9, 11-8). Λίγη ώρα μετά δεν χρειάστηκε να παίξει με την Αντρέα Χουντουσάν. Η αθλήτρια από τη Ρουμανία, που ήταν 2ο φαβορί σε αυτό το ταμπλό δήλωσε τραυματισμό και δεν «κατέβηκε». Η 17χρονη πρωταθλήτριά μας (νούμερο 59 στην τρέχουσα ευρωπαϊκή κατάταξη νεανίδων) προχώρησε στην 4άδα και το μεσημέρι συνάντησε τη Ρωσίδα Ναταλία Μαλίνινα (Νο 39). Με νέα καλή εμφάνιση κυνήγησε την είσοδο στον τελικό του consolation, έφτασε κοντά, αλλά δεν τα κατάφερε. Έβαλε τις βάσεις όταν προηγήθηκε με 2-0 σετ. Δέχτηκε τη μείωση του σκορ στο ισορροπημένο 3ο σετ και μετά έχασε τη σταθερότητα της με αποτέλεσμα να ηττηθεί 3-2 (11-9, 11-9, 8-11, 3-11, 7-11). Η 3η θέση στο «παρηγοριάς» έχει τη σημασία της (κι άλλα κορίτσια σε παλιότερα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα έχουν φτάσει σε υψηλές θέσεις στο συγκεκριμένο ταμπλό) και σαφώς η Γερασιμάτου μπορεί ν’ αφήσει ικανοποιημένη από τον εαυτό της το Κλουζ Ναπόκα.