Αύξησε το αήττητο ο Ολυμπιακός στην Α1 ανδρών, 4-3 την Α.Ε.Κ. στο απόλυτο ντέρμπι

A1 andron_18-19_AEK-OSFP_Riniotis-Obeslo

A1 andron_18-19_AEK-OSFP_Riniotis-ObesloΟ Ολυμπιακός απέκτησε το βαθμολογικό και ψυχολογικό αβαντάζ έπειτα από τα σημερινά ματς κορυφής στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών. Το απόγευμα ξεπέρασε το εμπόδιο της Α.Ε.Κ. με 4-3 και πέτυχε την 5η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές. Βρέθηκε …έναν πόντο μακριά από ήττα με 4-2, αλλά γύρισε την κατάσταση και τώρα βρίσκεται μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Νωρίτερα η ισόβαθμή του μέχρι και την 4η αγωνιστική Α.Ε.Κ. έκαμπτε με 4-1 τον Παναθηναϊκό, που επίσης προερχόταν από νίκες στο πρώτο αγωνιστικό διήμερο. Για τον τελευταίο μέτρησε η αναγκαστική απουσία του Βούλγαρου Κοτζαμπάσεφ, που είναι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα αθλητών με αναπηρίες, ενώ ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Σγουρόπουλο, που χτες βράδυ βρισκόταν στη Γερμανία για παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ με τη σουηδική ομάδα του. Τα ντέρμπι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας είχαν ατμόσφαιρα, θέαμα, και συναγωνισμό, που αναβαθμίζουν το πρωτάθλημα. Σε απολύτως φίλαθλα πλαίσια τα έζησαν από κοντά περισσότεροι από 100 φίλοι του αθλήματος, ενώ εκατοντάδες ακόμα τα παρακολούθησαν από το live streaming του Sportshero (https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=McnLiv65I_4). Μία μετάδοση υψηλών προδιαγραφών με συνολικά τέσσερις κάμερες, περιγραφή και ριπλέι. Αύριο στις 10 το πρωί ακολουθεί ο αγώνας Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού, που επίσης θα μεταδοθεί ζωντανά (https://www.youtube.com/watch?v=XY6NCGoWerU).

Το πρωί, ο αγώνας της Α.Ε.Κ. με τον Παναθηναϊκό κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στην αρχή όταν ο Ντάνιελ Κοσίμπα νίκησε οριακά με 3-2 και 13-11 στο 5ο σετ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο! Εκεί η Α.Ε.Κ. απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα και αργότερα ήρθαν μία ακόμα νίκη του Ούγγρου αθλητή (3-0 τον Νίκο Ζέρβα) και από μία των Τσέχων Μίχαλ Όμπεσλο (3-0 τον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο) και Ντάνιελ Σάφερ (3-0 τον Ζέρβα) για το τελικό 4-1. Για τον Παναθηναϊκό ο Κ. Κωνσταντινόπουλος έκαμψε τον Όμπεσλο με 3-1 σετ. Ο Κοζανίτης Ζέρβας πήρε τη θέση του Ντένισλαβ Κοτζαμπάσεφ, ο οποίος ως γνωστόν, είναι διεθνής και στους Α.Με.Α. και το βράδυ, στο Λάτσκο της Σλοβενίας, αγωνίζεται στον τελικό της κλάσης 10 του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Η Α.Ε.Κ. στηρίχτηκε σε τρεις ξένους αθλητές. Κάθισε στον πάγκο ο επίσης νεοαποκτηθείς και πολυνίκης στα πρωταθλήματα της Α1 Κώστας Λαγογιάννης.

A1 Andron_18-19_OSFP-AEKΝωρίς το μεσημέρι άρχισε η αναμέτρηση της Α.Ε.Κ. με τον Ολυμπιακό και χρειάστηκε να περάσουν κάτι περισσότερο από 4 ώρες για να κριθεί. Έγινε εξαιρετικό ματς από κάθε πλευρά με πέντε από τους έξι αθλητές να είναι ξένοι. Η Α.Ε.Κ. προηγήθηκε με 2-1 και 3-2 και στο 6ο στη σειρά παιχνίδι είχε πολύ καλή ευκαιρία να επικρατήσει με 4-2. Τότε, ο Σάφερ προηγήθηκε 2-0 σετ του Τάσου Ρηνιώτη κι απέκτησε ματς μπολ με 11-10. Ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2017 όμως, μείωσε στην παράταση και μετά έκανε την ανατροπή για να στείλει τον αγώνα στο διπλό. Εκεί το δίδυμο της Α.Ε.Κ. πήρε ξανά το 1ο σετ, όμως οι αθλητές του Ολυμπιακού «απάντησαν» με τρία στη σειρά για να διαμορφώσουν το τελικό 4-3. Ο Σγουρόπουλος δεν πρόλαβε να γυρίσει έγκαιρα από τον αγώνα της Έσλοβ με τη Μιλχάουζεν για το Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ ο άλλος νεαρός διεθνής του Ολυμπιακού, ο Γιώργος Σταματούρος, πήρε μέρος στο πρώτο ματς και κάθισε στον πάγκο απέναντι στην ΑΕΚ.

Γενικά τα δύο ντέρμπι χάρισαν θέαμα και συγκινήσεις, είχαν πάθος και δύναμη και είναι κρίμα, που πέρα από λιγοστούς φίλους του Ολυμπιακού δεν βρέθηκαν στην ομοσπονδιακή αίθουσα περισσότεροι θερμοί υποστηρικτές των μεγάλων και ιστορικών σωματείων.

A1 andron_18-19_Kosimpa-ArvitsonΑναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Α.Ε.Κ.-Ολυμπιακός 3-4:

Ντάνιελ Κοσίμπα-Ένιο Μέντες 1-3 (12-14, 13-11, 7-11, 10-12)

Ντάνιελ Σάφερ-Σιμόν Άρβιντσον 3-1 (12-10, 10-12, 11-7, 11-3)

Μίχαλ Όμπεσλο-Τάσος Ρηνιώτης 3-0 (11-8, 11-4, 11-8)

Άρβιντσον-Κοσίμπα 3-1 (6-11, 12-10, 11-9, 11-7)

Όμπεσλο-Μέντες 3-0 (11-4, 11-9, 11-5)

Σάφερ-Ρηνιώτης 2-3 (11-5, 11-9, 11-13, 4-11, 10-12)

Κοσίμπα/Σάφερ-Ρηνιώτης/Άρβιντσον 1-3 (11-9, 6-11, 9-11, 9-11)

Επίσης στο Σ.Ε.Φ. ο Ίφιτος σημείωσε την πρώτη του νίκη και ήταν πολύ δύσκολη και πολύτιμη εναντίον του Ο.Α. Χανίων με 4-3. Στο καθοριστικό διπλό οι Κλαούντιο Κύρου/Μάριος Γιάγκου κατέβαλλαν με 3-0 σετ τους Νίκο Αντωνιάδη/Αντώνη Μαλινάκη. Νωρίτερα, ο Γιάγκου κατέβαλλε τον Μαλινάκη με 3-0 και τον Κώστα Μουτσάκη με 3-1 και ο Κύρου τον Μουτσάκη, επίσης με 3-1. Για τα Χανιά ο Αντωνιάδης ξεπέρασε τον Κύρου με 3-2 και τον Μάριο Ελέζογλου με 3-0 και ο Μαλινάκης με 3-0 τον Ελέζογλου.

Το πρωί τα Χανιά έκαμψαν με 4-1 τον Άρη Νικαίας, που παραμένει ουραγός χωρίς νίκη. Βεβαίως, οι Νικαιώτες πάλεψαν πολύ το ματς και είναι ενδεικτικό ότι και ο Ηλίας Μιχαηλίδης και ο Δημήτρης Κορδούτης λύγισαν στα πέντε σετ από τον Αντωνιάδη.

Στην Ορεστιάδα και το παλιό κλειστό γυμναστήριο της πόλης ήταν αμφίρροπα τα τρία από τα τέσσερα ματς της ημέρας στην Α1 ανδρών. Στο δικό της έδαφος βγήκε κερδισμένη η Φιλία, η οποία με θαυμάσιες εμφανίσεις πέτυχε δύο πολύ δύσκολες νίκες. Αρχικά έκαμψε τα Ταταύλα με 4-2. Ο Βούλγαρος Πέτιο Κράστεφ ξεπέρασε τον Δημήτρη Παπαδημητρίου με 3-1 και τον Παναγιώτη Αλεξανδρόπουλο με 3-0 σετ. Ο Ανέστης Καριοφυλλίδης έκαμψε τον πρώην συμπαίκτη του στη Φιλία Τεοντόρ Αλεξαντρόφ με 3-2 (17-15 έληξε το «κόντρα» σετ), ενώ ο Γιώργος Κανάσης επιβλήθηκε 3-0 του Αλεξανδρόπουλου. Για την αθηναϊκή ομάδα ο Παπαδημητρίου έκαμψε τον Καριοφυλλίδη με 3-2 και ο Βούλγαρος Αλεξαντρόφ τον Κανάση με 3-1. Το βράδυ η Φιλία νίκησε και το Πέρα με 4-3. Ο Κράστεφ πέτυχε δύο ακόμα νίκες κόντρα στον Στράτο Δαμιανή (3-0 σετ) και τον Ντανιέλ Τσιόκα (3-0), ο Κανάσης επικράτησε με το ίδιο σκορ του Δαμιανή και στο διπλό οι Καριοφυλλίδης/Κράστεφ νίκησαν με 3-1 σετ τους αμυντικούς Κωνσταντίνο Αγγελάκη και Τσιόκα. Για τους «Πολίτες» οι νίκες ήρθαν από τον Αγγελάκη (3-1 τον Κανάση και 3-1 τον Καριοφυλλίδη) και τον Τσιόκα (3-0 τον Καριοφυλλίδη). Αμφίρροπος μέχρι το τέλος ήταν και ο αγώνας του Πέρα με τον Α.Ο. Πεύκης, που έληξε με 4-3 για την ομάδα του Παλαιού Φαλήρου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Α.Σ. Πέρα-Α.Ο. Πεύκης 4-3:

Κωνσταντίνος Αγγελάκης-Γιάννης Παπαδάκης 3-0 (11-7, 11-2, 11-4)

Στράτος Δαμιανής-Γιώργος Παντερής 2-3 (9-11, 11-6, 10-12, 11-5, 9-11)

Ντανιέλ Τσιόκας-Κουεντέν Πραντέλ 1-3 (7-11, 11-7, 8-11, 11-13)

Αγγελάκης-Παντερής 3-0 (11-5, 11-4, 11-8)

Τσιόκας-Παπαδάκης 3-0 (12-10, 11-5, 11-8)

Δαμιανής-Πραντέλ 1-3 (8-11, 14-12, 3-11, 9-11)

Τσιόκας/Αγγελάκης-Πραντέλ/Παπαδάκης 3-0 (11-9, 11-7, 11-6)

Στην Α2 των γυναικών έγιναν αντίστοιχα η 4η και η 5η αγωνιστική και η Χίος φιλοξένησε τα παιχνίδια για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Ο εκ των πρωτοπόρων Παναθηναϊκός μάλιστα, είχε και την υποστήριξη περίπου 20 φιλάθλων του. Το Π.Κ.Δ. Ταύρου είχε το μεγάλο όφελος, καθώς συνέχισε νικηφόρα κι επικράτησε και στο ντέρμπι κορυφής με τον Παναθηναϊκό. Ο τελευταίος νίκησε αργότερα με 4-3 τον Άρη 2006 κι έτσι η ομάδα του Ταύρου απολαμβάνει τη μοναξιά της 1ης θέσης. Με τη συμπαράσταση ντόπιων φιλάθλων ο τοπικός Παγχιακός κυνήγησε το καλύτερο ως αουτσάιντερ, αλλά δεν απέφυγε τις ήττες.

Οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες της κατηγορίας αγωνίστηκαν στις εγκαταστάσεις της Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης. Στα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια του Σαββάτου τα φαβορί επικράτησαν με διαφορά και τα πράγματα ήταν ρευστά μόνο στον αγώνα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με την τοπική Χ.Α.Ν.Θ.. Ύστερα από αρκετές διακυμάνσεις η ομάδα της συμπρωτεύουσας αναδείχτηκε νικήτρια με 4-3 και γενικά με δύο θετικά αποτελέσματα σήμερα προσπέρασε τον Παγχιακό και ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης.