Οι σημαντικότερες μεταβολές στους ελληνικούς πίνακες αξιολόγησης του Δεκεμβρίου

France open_2018_Xatziligeroudis_3Τους πίνακες αξιολόγησης του Δεκεμβρίου εξέδωσε η Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης. Δεν παρατηρήθηκε κάποια μεγάλη αλλαγή σε σχέσεις με τις κατατάξεις του Νοεμβρίου, πάντως στις 7 από τις 10 ηλικιακές κατηγορίες υπήρξαν διαφοροποιήσεις στις 5 πρώτες θέσεις. Η σημαντικότερη εξέλιξη είναι ότι ανέβηκαν στο νούμερο 2 των κατηγοριών τους η Μαρία Χριστοφοράκη στην κατηγορία των γυναικών, ο Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης (φωτό) στους εφήβους, ο Παναγιώτης Αδριανός στους παίδες και ο Γιάννης Πιστόλας στους παμπαίδες. Οι πίνακες έχουν αναρτηθεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.ttscore.io/customer/24 (είναι στην ενότητα ranking πάνω δεξιά), σε αυτούς εμφανίζονται μαζί και οι ξένοι αθλητές, που αγωνίζονται στα ελληνικά διασυλλογικά πρωταθλήματα, αλλά θυμίζουμε ότι κανονικά υπολογίζονται ξεχωριστά.

Στο ranking list των ανδρών παραμένει στην κορυφή ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος, μάλιστα στη γενική βαθμολογία περνάει και τον Τσέχο Μίχαλ Όμπεσλο της Α.Ε.Κ.. Στις γυναίκες εξακολουθεί να είναι νούμερο 1 η Κατερίνα Τόλιου. Έξω από την 5άδα βγήκαν η Αλεξάνδρα Τουντακόβα του Π.Κ.Δ. Ταύρου στις Νέες γυναίκες, που πήγε στο νούμερο 6 από το 5 του προηγούμενου μήνα, ο Γεράσιμος Πετρής του Γ.Α.Σ. Ελευσίνας στους νέους (στο 6 από 5) και ο Γιάννης Μαλαμούδης του Άτλαντα Αγίας Βαρβάρα στους παμπαίδες (στο 7 από 5).

Πολλές αξιοσημείωτες αλλαγές καταγράφηκαν και στις πρώτες 15 θέσεις. Στους άνδρες ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος του Παναθηναϊκού βρέθηκε στο νούμερο 6 από το 12 του Νοεμβρίου και ο Γιώργος Σταματούρος του Ολυμπιακού στο 7 από 16. Στους νέους ο Ιάσων Κορδούτης της Ε.Α. Βόχας είναι στο νούμερο 8 από το 11 του Νοεμβρίου και ο Ζήσης Δουκέρης του Α.Ο. Διονύσου στο 14 από 21. Στους παίδες ο Γιώργος Παπαγεωργίου του Λέοντα Κορινθίας ανέβηκε στο νούμερο 6 από 11, ο Ευάγγελος Μαλλιαρός (Ένωση Ποντίων Μελισσίων) στο 10 από 15 και ο Αλεσσάντρο Φέτσερ (Α.Σ.Φ.Ε.Α Ιωαννίνων) στο 15 από 33. Στους παμπαίδες ο Σάββας Βατσακλής της Δόξας Πεύκης μετακινήθηκε στο 10 από 13 και ο Ευάγγελος Δερνεξής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο 14 από 17.

Στις κορασίδες η Ελπίδα Οικονόμου του Τελαμώνα Σαλαμίνας πήγε στο 12 (από 16), η Νεφέλη Καφάτου (Αθηνά Νέου Φαλήρου) στο 13 (από 19) και η Άννα Παπαγεωργίου (Αθηνά Μαγκουφάνας) στο 14 (από 17). Στις παγκορασίδες η Ζωή Καζάκου (ΑΣΕΑ Καβάλας) αναρριχήθηκε στο νούμερο 9 (από 14) και η Σωτηρία Νικολαΐδου Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης στο 14 (από 18).

Να προστεθεί για τις ξένες αθλήτριες ότι η Αιγύπτια Ντίνα Μεσρέφ του Δ.Α.Ο. Ταύρου είναι μακράν 1η στις γυναίκες, ενώ η Βουλγάρα Καλίνα Χρίστοβα της Καβάλας προπορεύεται και στις νεάνιδες και στις Νέες γυναίκες (στη δεύτερη περίπτωση ξεπέρασε την Αγγλίδα Μαρία Τσαπτσίνος της Α.Ε.Κ.).

Οι πρώτες 5άδες στους πίνακες αξιολόγησης του Δεκεμβρίου (με τις θέσεις των αθλητών τον προηγούμενο μήνα) είναι οι ακόλουθες:

ΑΝΔΡΕΣ:

1. («) Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

2. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

3. («) Τάσος Ρηνιώτης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

4. («) Κώστας Λαγογιάννης (Α.Ε.Κ.)

5. («) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:

1. («) Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

2. (4.) Μαρία Χριστοφοράκη (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

3. (2.) Κωνσταντίνα Παρίδη (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

4. (3.) Χριστίνα Φίλη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

5. («) Γεωργία Ζαβιτσάνου (Π.Α.Λ. Φοίνικες Πάτρας)

ΝΕΟΙ ΑΝΔΡΕΣ:

1. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2. («) Κωνσταντίνος Αγγελάκης (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)

3. (4.) Γιώργος Σταματούρος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

4. (3.) Νίκος Αντωνιάδης (Ο.Α. Χανίων)

5. («) Δημήτρης Κορδούτης (Άρης Νικαίας)

ΝΕΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ:

1. («) Ελισάβετ Τέρπου (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

2. («) Ιωάννα Γερασιμάτου (Α.Ο. Ταταύλα)

3. («) Θάλεια Κορδούτη (Α.Ο. Άρης 2006)

4. (7.) Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Σάρισας Φλώρινας)

5. («) Ελένη Σοφρά (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

ΝΕΟΙ:

1. («) Γιάννης Σγουρόπουλος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2. (6.) Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης (Ε.Α. Βόχας)

3. («) Γιάννης Δαμιανής (Π.Κ.Δ. Ταύρου)

4. («) Δημήτρης Στάμου (Γ.Α.Σ. Ελευσίς)

5. (2.) Νίκος Βλαχάκης (Α.Ο. Ταταύλα)

ΝΕΑΝΙΔΕΣ:

1. («) Ελισάβετ Τέρπου (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

2. («) Ιωάννα Γερασιμάτου (Α.Ο. Ταταύλα)

3. («) Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Σάρισες Φλώρινας)

4. («) Γεωργία Χατζάκη (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

5. («) Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου (Σάρισες Φλώρινας)

ΠΑΙΔΕΣ:

1. («) Ιάκωβος Αϊβατίδης (Π.Κ.Δ Ταύρου)

2. (3.) Παναγιώτης Αδριανός (Α.Ο. Διονύσου)

3. (2.) Αλέξανδρος Μαδέσης (Π.Κ.Δ Ταύρου)

4. (5.) Ηλίας Σταματόπουλος (Γ.Α.Σ. Ελευσίς)

5. (4.) Σωκράτης Γιαννούτσος (Γ.Α.Ο. Πειραιά)

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:

1. («) Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Σάρισες Φλώρινας)

2. («) Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου (Σάρισες Φλώρινας)

3. («) Χρυσή Φωτιάδου (Σάρισες Φλώρινας)

4. («) Δέσποινα Μυτακίδου (Π.Κ.Δ. Ταύρου)

5. («) Ελισάβετ Χατζηκύρκα (Εθνικός Αλεξανδρούπολης)

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ:

1. («) Ηρακλής Κερασίδης (Ρουφ 80)

2. (4.) Γιάννης Πιστόλας (Φάρος Αλεξανδρούπολης)

3. (2.) Ανδρέας Καραμπελιάς (Α.Ο. Αχαΐας η Γαλήνη)

4. (3.) Ανδρέας Καρυπίδης (Αίας Ευόσμου)

5. (7.) Σωτήρης Μούσιας (Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες Φλώρινας)

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:

1. («) Λεμονιά Γκαϊντατζή (Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας)

2. («) Ευαγγελία Μεραμβελλιωτάκη (Α.Ο. Νέου Φαλήρου)

3. («) Νεφέλη Καφάτου (Αθηνά Νέου Φαλήρου)

4. (5.) Στέλλα Τζαρίδου (Αίας Ευόσμου)

5. (4.) Φωτεινή Δημητριάδη (Α.Σ. Α. Καβάλας)

gpsportimages epathla-zeus1images genesispharma-logoimages new logo gerflor

stiga-728-looped