Μπήκε στον προημιτελικό γύρο του Under 21 ο Σγουρόπουλος στο Ζάγκρεμπ

Croatia Challenge_Sgouropoulos_backhand

Croatia Challenge_Sgouropoulos_backhandΟ Γιάννης Σγουρόπουλος πραγματοποιεί την καλύτερη πορεία του σε ταμπλό αθλητών μέχρι 21 ετών σε τουρνουά της Διεθνούς Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης. Με δύο ακόμα νίκες ο σημερινός πρωταθλητής Ευρώπης της συγκεκριμένης κατηγορίας μπήκε το βράδυ στα προημιτελικά του Challenge όπεν της Κροατίας και διεκδικεί πλέον υψηλή διάκριση. Για την είσοδο στα ημιτελικά αντιμετωπίζει αύριο στις 15:00 και σε ζωντανή μετάδοση στο ίντερνετ από το τραπέζι 1 τον Ινδό Μανάμ Βικάς Τακάρ, που είναι 1ο φαβορί του αγωνίσματος (https://tv.ittf.com/livestream/croatia-open-table-1/1552155). Επίσης, στο απλό ανδρών ο Σγουρόπουλος προχώρησε από το γκρουπ κι έφτασε μέχρι το καθοριστικό νοκ άουτ παιχνίδι. Η σημερινή δεύτερη αγωνιστική μέρα στο Ζάγκρεμπ είχε κι άλλα ευχάριστα νέα για την ελληνική αποστολή. Την προσπάθειά της στο απλό συνεχίζει η Κατερίνα Τόλιου και αφού προχώρησε στο ταμπλό ως νικήτρια του ομίλου της κοντράρεται αύριο το πρωί με την Πολωνέζα Ναταλία Μπαγιόρ. Επίσης, με τη 2η θέση από τον όμιλό της προχώρησε και η Ελισάβετ Τέρπου στο ταμπλό για αθλήτριες έως 21 ετών. Εκεί απείλησε αργότερα το 3ο φαβορί, την Ινδή Καμάτ κι αποκλείστηκε δύσκολα με 3-1.

Στο απλό ανδρών σχηματίστηκαν 41 προκριματικά γκρουπ. Ο Γιάννης Σγουρόπουλος ήταν επικεφαλής στο 30ο και κατάφερε να φτάσει στην πρωτιά με πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στον Χουάνγκ Τσίεν Του από την κινεζική Ταϊπέι με 3-2. Προηγήθηκε με 2-0, δέχτηκε την ισοφάριση και τελικά με πολύ καλή εκκίνηση επικράτησε στο καθοριστικό 5ο σετ (11-5, 11-5, 8-11, 7-11, 11-4). Η 1η θέση τον έστειλε στην επόμενη προκριματική φάση, που ήταν ένα νοκ άουτ ματς. Η δυσκολία ήταν ακόμα μεγαλύτερη, άλλωστε βρήκε μπροστά του τον πολύ αξιόλογο Ιάπωνα Γιούτο Κιζουκούρι. Ήταν πιεστικός από την αρχή ως το τέλος, όμως ο Ασιάτης είχε πάντα τον τελευταίο λόγο και τελικά ήρθε ο αποκλεισμός με 4-0 σετ (7-11, 8-11, 8-11, 13-15).

Στο 34ο γκρουπ ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος πήρε τελικά τη 2η θέση κι αυτός ήταν καλός απολογισμός. Είχε μία νίκη (επί του επικεφαλής Αυστριακού Σερντάρογλου θυμίζουμε) και μία ήττα. Σήμερα ο Σουηδός Σιμόν Μπέργκλουντ νίκησε με 3-1 σετ τον Νταβίντ Σερντάρογλου και κατέκτησε την πρωτιά.

Croatian open_womenΣτο απλό γυναικών έγιναν 30 προκριματικά γκρουπ και η Κατερίνα Τόλιου πέρασε στο κυρίως ταμπλό από το 3ο. Ήταν επικεφαλής και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά με δύο νίκες. Σήμερα στο καθοριστικό ματς έκαμψε την Ινδή Κριτβίκα Ρόι με 3-1 σετ. Έχασε το 1ο οριακά, αλλά ανέβασε την απόδοσή της και επέβαλλε το αμυντικό παιχνίδι της (9-11, 11-9, 11-4, 11-5). Η κλήρωση στον 1ο γύρο του αγωνίσματος την έφερε αντιμέτωπη με τη Ναταλία Μπαγιόρ από την Πολωνία. Το παιχνίδι γίνεται αύριο το πρωί.

Η Κωνσταντίνα Παρίδη βρέθηκε στο 7ο γκρουπ κι έμεινε 3η χωρίς νίκη. Σήμερα αντιμετώπισε την πολιτογραφημένη Γερμανίδα Βαν Γιουάν (επικεφαλής και νικήτρια τελικά του γκρουπ), ήταν πολύ ανταγωνιστική μετά το 2ο σε,τ ώσπου ηττήθηκε με 3-1 σετ (6-11, 5-11, 11-9, 9-11). Η Ελισάβετ Τέρπου είχε δώσει χτες και τα δύο παιχνίδια της στο 8ο γκρουπ και είχε τερματίσει 3η.

Στο ταμπλό για τους αθλητές έως 21 ετών ο Σγουρόπουλος έφτασε το μεσημέρι στη δεύτερη νίκη του όταν ξεπέρασε το εμπόδιο του Ιάπωνα Τακέρου Κασίβα. Έχασε στην παράταση το 1ο σετ, βρήκε καλύτερο ρυθμό στα επόμενα και επιβλήθηκε με 3-1 (10-12, 11-8, 11-7, 11-7). Στη 16άδα το βράδυ απέδωσε ακόμα καλύτερα και κατέβαλλε τον Ιταλό Ντανιέλε Πίντο με 3-0 σετ (11-4, 11-9, 11-8). Αύριο το μεσημέρι αναμετριέται με τον Τακάρ, που φιγουράρει στο νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Ινδός έχει προχωρήσει από την κορυφή του ταμπλό, αλλά στη 16άδα συνάντησε μεγάλες δυσκολίες μέχρι να λυγίσει με 3-2 σετ τον πολιτογραφημένο Ιταλό Τσεν Σουάιναν.

Στους αγώνες για τις αθλήτριες Under 21 έγιναν 8 προκριματικά γκρουπ. Από το κάθε ένα περνούσαν οι δύο πρώτες αθλήτριες και η Τέρπου κατάφερε να πάρει την πρόκριση με τη 2η θέση από το 3ο γκρουπ. Στην καθοριστική αναμέτρηση με την Κροάτισσα Κλάρα Μπαρντάκ ήταν πολύ προσεκτική και σταθερή από την αρχή και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-5, 11-3, 11-7). Στο ταμπλό των «32» κληρώθηκε με τη δυνατή Ινδή Αρσάνα Γκίριτς Καμάτ, η οποία είναι μέσα στα 4 φαβορί του αγωνίσματος. Έχασε με 3-1, αλλά κρατάει ως θετικά την πολύ καλή εμφάνιση και την ανταγωνιστικότητα (7-11, 11-7, 20-22, 5-11).

Στο διπλό ανδρών οι Σγουρόπουλος/Κωνσταντινόπουλος πέρασαν χωρίς αγώνα τον 1ο προκριματικό γύρο και σήμερα το απόγευμα έχασαν στον 2ο από τους Τζα Κάνακ/Τιάγκο Μοντέιρο από τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και τη Βραζιλία αντίστοιχα με 3-1 σετ (8-11, 8-11, 11-9, 5-11).

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών και τον προκριματικό γύρο των «32» η Τόλιου και η Παρίδη αποκλείστηκαν πολύ δύσκολα από τις Ινδές Μαντουρίκα Πατκάρ/Σουτίρα Μουκέρτζί με 3-2 σετ (11-8, 7-11, 2-11, 13-11, 4-11), ενώ η Τέρπου και η Ρουμάνα συμπαίκτριά της Αρίνα Σινγκεορζάν έχασαν εύκολα από τις Βραζιλιάνες Μπρούνα Τακαχάσι/Τζέσικα Γιαμάντα με 3-0 σετ (8-11, 5-11, 7-11).

* Στη φωτό 1 ο Σγουρόπουλος από σημερινό αγώνα στο Ζάγκρεμπ, στη φωτό 2 οι αθλήτριες της εθνικής γυναικών Τόλιου, Παρίδη και Τέρπου με την προπονήτρια Λ. Νικουλάε