Αποκλείστηκε στα σετ από τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπογκόρια του Γκιώνη

Bogoria 2019-2020

Bogoria 2019-2020Έξω από τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έμεινε η Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη και μάλιστα με πολύ στενάχωρο τρόπο. Στη ρεβάνς των προημιτελικών έχασε χτες το βράδυ στη Ρωσία από την TTSC UMMC με 3-1 και αποκλείστηκε στα σετ, καθώς στον πρώτο προημιτελικό είχε επικρατήσει εκείνη με το ίδιο σκορ! Το πολωνικό κλαμπ είχε τότε υπέρ του 11-9 τα σετ, όμως στο Εκατερίνμπουργκ ήταν 10-5 σε βάρος του κι έτσι έμεινε εκτός τελικής 4άδας με συνολικό σκορ 16 σετ υπέρ και 19 κατά. Ο Γκιώνης είχε την ευκαιρία να γίνει ο «ήρωας» για την ομάδα του, όμως κάμφθηκε στις λεπτομέρειες στο καθοριστικό τέταρτο επί μέρους ματς. Στον άλλο προημιτελικό στη Ρωσία, που έμμεσα είχε κι αυτός ενδιαφέρον για τους Έλληνες φίλους του αθλήματος, τα πράγματα είχαν την αναμενόμενη εξέλιξη. Η Όρενμπουργκ νίκησε και δεύτερη φορά τη γαλλική Ενεμπόν με 3-1 κι εξακολουθεί να υπερασπίζεται τον τίτλο της. Ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης και ο Γιώργος Σταματούρος δεν ήταν στην αποστολή της Ενεμπόν. Στα ημιτελικά προέκυψαν γερμανορωσικές «μονομαχίες». Η Όρενμπουργκ θα συναντήσει τη Σααρμπρίκεν και η UMMC την Μπορούσια Ντίσελντορφ.

Στο Εκατερίνμπουργκ τα προγνωστικά έδειχναν 50-50 με τις δύο ομάδες να εμφανίζουν ακριβώς τις ίδιες τριάδες, όπως και στο Γκρότζισκ τον Ιανουάριο. Η εικόνα στο τραπέζι το επιβεβαίωσε, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με καθαρή νίκη, αλλά στη συνέχεια ο Γκιώνης ισοφάρισε σε 1-1 κι επιπλέον είδε τον Πολωνό συμπαίκτη του, τον Μπαντόφσκι να παίρνει το προβάδισμα με 2-1 σετ απέναντι σ’ έναν τοπ Ευρωπαίο, τον Δανό Γκροθ! Η κατάσταση άλλαξε ξανά όταν ο πρωταθλητής Ευρώπης του διπλού ανδρών κατέβαλλε εν τέλει τον Μπαντόφσκι με 3-2 και στο επόμενο παιχνίδι αρκούσε στη UMMC νίκη με οποιοδήποτε σκορ ώστε να πάρει την πρόκριση. Από τη θέση 1 ο Γκιώνης (νούμερο 22 στον ευρωπαϊκό πίνακα αξιολόγησης του Φεβρουαρίου) έσπασε αρχικά την αρνητική παράδοση απέναντι στον Ρώσο Αλεξάντερ Σιμπάεφ (Νο 44) και μετά ήταν καθόλα έτοιμος για το καθοριστικό παιχνίδι με τον Κροάτη Αντρέι Γκάσινα (Νο 19). Έγινε συναρπαστικό και πολύ θεαματικό ματς όπου ο κορυφαίος αμυντικός δεν αξιοποίησε τα σετ μπολ στο 1ο και το 2ο σετ και τελικά έχασε τρία σετ με οριακή διαφορά και διαμορφώθηκε το τελικό 3-1 για τη φιναλίστ του περσινού τελικού.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα UMMC-Μπογκόρια 3-1:

Αντρέι Γκάσινα-Πάβελ Σίρουτσεκ 3-0 (12-10, 11-8, 11-4)

Αλεξάντερ Σιμπάεφ-Παναγιώτης Γκιώνης 1-3 (5-11, 8-11, 11-8, 10-12)

Τζόναθαν Γκροθ-Μάρεκ Μπαντόφσκι 3-2 (9-11, 11-7, 10-12, 11-9, 11-5)

Γκάσινα-Γκιώνης 3-0 (13-11, 14-12, 11-9)

Σε πιο νότιο μέρος της Ρωσίας, στο Όρενμπουργκ, η Ενεμπόν κυνήγησε μέχρι ένα σημείο τη νίκη-έκπληξη, αλλά στο τέλος υπέστη νέα ήττα από την ομώνυμη τοπική ομάδα και αποκλείστηκε. Μετά το 3-1 για την κάτοχο του Τσάμπιονς Λιγκ στη Γαλλία, στον δεύτερο προημιτελικό η άλλοτε πρωταθλήτρια Γαλλίας προηγήθηκε με 1-0, διεκδίκησε γερά και το επόμενο επί μέρους ματς, αλλά ισοφαρίστηκε. Σε εκείνο το σημείο κρίθηκε ουσιαστικά η πρόκριση υπέρ του πανίσχυρου ρωσικού κλαμπ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Όρενμπουργκ-Ενεμπόν 3-1:

Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ-Φανγκ Σεν Πενγκ 0-3 (7-11, 9-11, 8-11)

Αλεξέι Λιβεντσόφ-Σεντρίκ Νούτινκ 3-2 (2-11, 11-9, 6-11, 12-10, 12-10)

Ντιμίτρι Οβτσάροφ-Κουεντέν Ρομπινό 3-1 (12-10, 11-7, 7-11, 11-8)

Σαμσόνοφ-Νούτινκ 3-1 (9-11, 11-7, 11-5, 11-2)

* Στα προκριματικά έμεινε τελικά η μικτή Ελλάδας/Ηνωμένων Πολιτείων Αμερικής στο ομαδικό νεανίδων του όπεν της Τσεχίας, το οποίο τελειώνει αύριο στο Χοντονίν. Μετά τη νίκη στην έναρξη του 3ου γκρουπ η προσπάθεια ολοκληρώθηκε κάπως άδοξα χτες βράδυ, καθώς στο καθοριστικό ματς για την πρωτιά και την πρόκριση η ομάδα έχασε 3-0 από την επικεφαλής Γαλλία παρατάσσοντας δύο παίκτριες. Ήταν απούσα η Μαλαματένια Παπαδημητρίου, η οποία ήταν προγραμματισμένο να πάρει το αεροπλάνο για τη Γερμανία όπου έχει σήμερα αγώνα με την ομάδα της. Οι διοργανωτές επιτρέπουν να γίνονται αναμετρήσεις ομαδικού με δύο αθλήτριες, έτσι αγωνίστηκαν η Χρυσή Φωτιάδου και η Αμερικανίδα Τανγκ Φέιθ. Στην ήττα με 3-0 η Φωτιάδου κάμφθηκε στην αρχή από την Ίζα Κοκ με 3-0 σετ. Τα προκριματικά γκρουπ του ομαδικού νεανίδων ήταν συνολικά 7 και μόνο οι νικήτριες ομάδες περνούσαν στην τελική 8άδα.