Πρωταθλήτρια Ευρώπης για…τέσσερις πόντους η Όρενμπουργκ!

Samsonov

SamsonovΗ Όρενμπουργκ τον τίτλο, η Σαρτρ τις εντυπώσεις! Το φινάλε του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ των ανδρών ήταν συγκλονιστικό και ανέδειξε τις μεγάλες συγκινήσεις, που μπορεί να προσφέρει η επιτραπέζια αντισφαίριση! Η ρωσική Όρενμπουργκ κράτησε τα σκήπτρα, που είχε πάρει από πέρσι, παρά την εντός έδρας ήττα το βράδυ της Παρασκευής με 3-1 από μία καταπληκτική Σαρτρ. Ίσως στον πιο συναρπαστικό τελικό του θεσμού η φιναλίστ από τη Γαλλία ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, δημιούργησε την ίδια διαφορά στα σετ (9-6 υπέρ της όταν στην έδρα της είχε 7-10), όμως έμεινε 2η για τέσσερις πόντους!!! Στο σύνολο των δύο τελικών η Όρενμπουργκ πήρε 315 πόντους και έχασε 311!

Περισσότεροι από 4.500 φίλοι του αθλήματος παρακολούθησαν τη ρεβάνς στη Ρωσία ξέροντας ότι η κάτοχος του τίτλου ήταν το μεγάλο φαβορί. Άλλωστε, είχε νικήσει και πέρσι δύο φορές τη Σαρτρ στα ημιτελικά της διοργάνωσης με 3-2. Το γαλλικό κλαμπ όμως, απέδωσε εξαιρετικά και λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στον πρώτο του τελικό στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στο εναρκτήριο ματς ο Αυστριακός Ρόμπερτ Γκάρντος πέτυχε σπουδαία νίκη εναντίον του Γερμανού «χάλκινου» Ολυμπιονίκη του απλού Ντιμίτρι Οβτσάροφ και στη συνέχεια ο Γκάο Νινγκ από τη Σιγκαπούρη επικράτησε ξανά του Λευκορώσου Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ, όπως είχε κάνει και στον πρώτο τελικό. Το 0-2 μεγάλωσε την αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων και γέμισε με πίεση τους γηπεδούχους, όμως στο τρίτο στη σειρά παιχνίδι ο Ρώσος Αλεξέι Σμιρνόφ διαχειρίστηκε πολύ καλά το άγχος απέναντι στον Σουηδό Παρ Γκέρελ. Νίκησε με 3-0 κι έφερε την Όρενμπουργκ μία ανάσα από το τρόπαιο. Ακολούθως ο Γκάο ήταν εντυπωσιακός και απέναντι στον Οβτσάροφ, τον κατέβαλλε με 3-0 σετ αν και είχε χάσει 3-2 στον πρώτο τελικό, όμως στον Γερμανό και την ομάδα του αρκούσε απλά μία ικανοποιητική συγκομιδή πόντων!

Αναλυτικά η εξέλιξη του δεύτερου τελικού Όρενμπουργκ-Σαρτρ 1-3:

Ντιμίτρι Οβτσάροφ-Ρόμπερτ Γκάρντος 1-3 (10-12, 11-5, 14-16, 10-12)

Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ-Γκάο Νινγκ 2-3 (9-11, 11-9, 11-6, 10-12, 7-11)

Αλεξέι Σμιρνόφ-Παρ Γκέρελ 3-0 (11-8, 11-7, 11-7)

Οβτσάροφ-Γκάο 0-3 (7-11, 7-11, 6-11)

Να σημειωθεί ότι η Σαρτρ είχε μία νίκη και μία ήττα με το ίδιο σκορ και στα ημιτελικά κόντρα στην Μπορούσια Ντίσελντορφ, όμως εκεί ευνοήθηκε εκείνη στα σετ…Επίσης, ο Σαμσόνοφ, που είναι ρέκορντμαν στους τίτλους Τσάμπιονς Λιγκ, κατέκτησε φέτος το 10ο τρόπαιο!

ΑΠΟ ΤΗ ΡΩΣΙΑ Η ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ E.T.T.U. CUP ΑΝΔΡΩΝ

Σε επίπεδο συλλόγων ήταν γενικά «μαγική» η χτεσινή ημέρα για τη Ρωσία. Το δεύτερο πανίσχυρο κλαμπ της χώρας, η Εκατερίνμπουργκ, έκαμψε και στην έδρα της την αντίσταση της πολωνικής Μπογκόρια με 3-1 και αναδείχτηκε νικήτρια στο Κύπελλο Ευρωπαϊκής Ένωσης ανδρών (E.T.T.U. Cup). Στον πρώτο τελικό οι Ρώσοι είχαν επικρατήσει με 3-2. Ο καλύτερος παίκτης της ομάδας, ο Κινέζος το Χου Γινγκτσάο πέτυχε και αυτή τη φορά δύο νίκες και η άλλη ήρθε από τον Ρώσο Γκριγκόρι Βλασόφ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Εκατερίνμπουργκ-Μπογκόρια 3-1:

Χου Γινγκτσάο-Πάβελ Φερτικόβσκι 3-0 (11-2, 11-3, 11-7)

Γκριγκόρι Βλασόφ-Ντανιέλ Γκόρακ 3-2 (11-6, 11-6, 8-11, 6-11, 11-6)

Αλεξάντερ Σιμπάεφ-Ρόμπερτ Φλοράς 1-3 (11-7, 6-11, 9-11, 9-11)

Χου-Γκόρακ 3-0 (11-5, 11-5, 12-10)

Βασικός στην πρωταθλήτρια ομάδα είναι και ο απών από τον δεύτερο τελικό Κροάτης Ταν Ρούι Βου.

Η ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΤΟ E.T.T.U. CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στο E.T.T.U. Cup γυναικών ο καθοριστικός δεύτερος τελικός έγινε απόψε. Η τουρκική Φενέρμπαχτσε είχε μεγάλο προβάδισμα με τη νίκη 3-1 στο πρώτο ματς και την Κυριακή στο Ταρνόμπρζεκ τα επιβεβαίωσε. Επιβλήθηκε 3-0 και για δεύτερη σεζόν στη σειρά κατέκτησε την πρωτιά.