Αποκλείστηκαν από τα ταμπλό του απλού αδερφοί Κωνσταντινόπουλοι και Ζαβιτσάνου στο Ζάγκρεμπ

114 national_team

114 national_teamΈκαναν καλή προσπάθεια, αλλά δεν κατάφεραν να προχωρήσουν στον 1ο γύρο του απλού στο κροατικό όπεν. Ο λόγος για τους νεαρούς διεθνείς Γιώργο Κωνσταντινόπουλο, Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο (φωτό) και Γεωργία Ζαβιτσάνου, οι οποίοι στην πρεμιέρα του καθιερωμένου τουρνουά στο Ζάγκρεμπ αποκλείστηκαν στα προκριματικά γκρουπ. Όλοι πέτυχαν από μία νίκη στους ομίλους, τα αδέρφια Κωνσταντινόπουλοι πήραν τη 2η θέση και η Πατρινιά πρωταθλήτρια την 3η. Τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες περνούσαν μόνο οι νικητές των ομίλων. Η ελληνική παρουσία στην κροατική πρωτεύουσα θα συνεχιστεί τώρα με τους αγώνες U21.

Στο απλό ανδρών έγιναν 30 γκρουπ. Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος κληρώθηκε στο 1ο προκριματικό γκρουπ και αφού στο εναρκτήριο παιχνίδι του κατέβαλλε τον Ολλανδό Κοέν Χάγκερατς με 4-1 σετ (6-11, 13-11, 11-9, 11-5, 11-8) το μεσημέρι κάμφθηκε με το ίδιο σκορ από τον Γάλλο (επικεφαλής) Μεχντί Μπουλούσα και αποκλείστηκε (11-9, 5-11, 11-13, 7-11, 5-11).

Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος αγωνίστηκε στο 3o γκρουπ. Άρχισε με πολύ δύσκολη νίκη εναντίον του Δανού Κλάους Νίλσεν με 4-3 σετ (11-7, 11-9, 9-11, 11-9, 3-11, 10-12, 11-5), όμως στο καθοριστικό ματς για την πρωτιά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Αυστριακού Ντομινίκ Χάμπεσον (επικεφαλής του γκρουπ) με 4-0 σετ (4-11, 6-11, 8-11, 9-11). Στη βραδινή κλήρωση τα αδέρφια είχαν μία ακόμα ευκαιρία να προκριθούν στο ταμπλό των «64» έστω ως luckylosers, αλλά δεν ήταν μέσα στους (μόλις δύο συνολικά) ευνοημένους.

Στο απλό γυναικών σχηματίστηκαν 16 γκρουπ. Η Γεωργία Ζαβιτσάνου είχε πολύ δύσκολο έργο στο 15ο γκρουπ των 4ων αθλητριών και τελικά αρκέστηκε στην 3η θέση με μία νίκη και δύο ήττες. Στον κρίσιμο πρώτο της αγώνα κάμφθηκε από την Κορεάτισσα Κανγκ Χανεούλ με 4-2 σετ. Μπορούσε σίγουρα να φτάσει στη νίκη, αφού προηγήθηκε με 2-1 κι έχασε τα δύο επόμενα σετ στην παράταση (5-11, 12-10, 11-5, 10-12, 13-15, 8-11).

Ακολούθως η Ζαβιτσάνου ηττήθηκε από τη Γαλλίδα Εμανουέλ Λενόν (επικεφαλής) με 4-1 σετ (4-11, 4-11, 11-9, 3-11, 7-11) και το απόγευμα ξεπέρασε πολύ δύσκολα το εμπόδιο της Κροάτισσας Μαγδαλένα Μπάσιτς με 4-3 σετ. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι βρέθηκε εκείνη 3-1 πίσω και γύρισε την κατάσταση (10-12, 11-4, 9-11, 6-11, 11-4, 11-4, 11-9)!

Αύριο Παρασκευή γίνεται και η προκριματική φάση στους αγώνες για αθλητές και αθλήτριες έως 21 ετών. Στους άνδρες σχηματίστηκαν 16 γκρουπ και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος κληρώθηκε στο 7ο με αντιπάλους τους Κροάτες Λούκα Φούσεκ, Φράνε Ράνγιτς και τον Σουηδό Βίκτορ Γκόρμαν.

Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος είναι στο 10ο γκρουπ και θ’ αντιμετωπίσει τον Πάτρικ Ζατόβκα από την Πολωνία, τον Ρομάν Ρεζέτκα από τη Σλοβακία και τον Ματέι Μουράτ από την Κροατία.

Στις γυναίκες η Ζαβιτσάνου βρέθηκε στο 11ο και τελευταίο προκριματικό γκρουπ. Κατ’ αρχάς θα συναντήσει κι εδώ την Κορεάτισσα Κανγκ Χανεούλ (επικεφαλής) κι από κει και πέρα έχει τη Ρωσίδα Εκατερίνα Γκούσεβα και τη Σουδέζα Σαναμαρί Μπολένιους.

Φωτό: Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος σε προπόνηση της εθνικής ομάδας (φωτό Πέτρος Γιαννακούρης)