Με μία πρόκριση στον 1ο γύρο των αγώνων U21 έκλεισε η ελληνική παρουσία στο Ζάγκρεμπ

Konstantino K_exo

Konstantino K_exoΑπό τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο, που έχει σήμερα τα γενέθλιά του, ήρθε για την ελληνική πλευρά το πετυχημένο πλασάρισμα στο επαμειβόμενο τουρνουά της Κροατίας, που γίνεται στο Ζάγκρεμπ. Ως νικητής του ομίλου του ο 19χρονος αθλητής του Α.Ο. Πεύκης προχώρησε στο κυρίως ταμπλό των αγώνων για αθλητές έως 21 ετών. Γνώρισε την ήττα στον 1ο γύρο, όμως με δεδομένο το υψηλό επίπεδο του όπεν η πορεία του είναι αξιοσημείωτη. Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος και η Γεωργία Ζαβιτσάνου αποκλείστηκαν στα γκρουπ των Under21, ενώ θυμίζουμε ότι την Πέμπτη και τα τρία παιδιά έμειναν στα προκριματικά του απλού ανδρών. Επρόκειτο πάντως, για πολύτιμη εμπειρία, καθώς οι νεαροί διεθνείς αγωνίστηκαν σε τουρνουά στο εξωτερικό μόλις για δεύτερη φορά στη σεζόν κι επιπλέον είχαν ποικιλία παιχνιδιών.

Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (νούμερο 338 στην παγκόσμια κατάταξη των Νέων ανδρών τον Ιούνιο) προκρίθηκε στο ταμπλό με δύο νίκες και μία ήττα. Η κλήρωση στον γύρο των «32» δεν τον ευνόησε κι αυτό αποδείχτηκε και στην πράξη, καθώς το βράδυ κάμφθηκε από τον Γάλλο πρωταθλητή Τόμας Λε Μπρετόν (νούμερο 48 στο ranking list της κατηγορίας U21) με 3-0 σετ (6-11, 4-11, 7-11). Ο εν λόγω αθλητής αγωνίζεται στην Α΄εθνική κατηγορία της Γαλλίας, ήταν  πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό παίδων το 2007 και πρωταθλητής Ευρώπης στο ομαδικό νέων επί μία τριετία (2008, 2009, 2010).

Νωρίτερα σήμερα, στα προκριματικά, ο Κωνσταντινόπουλος μετείχε στο 70 γκρουπ και αναδείχτηκε νικητής ύστερα από τριπλή ισοβαθμία. Στον πρώτο του αγώνα κατέβαλλε τον Σουηδό Βίκτορ Γκόρμαν με 3-1 σετ (16-14, 11-7, 7-11, 11-6). Ακολούθως έχασε στα…σημεία από τον Κροάτη Λούκα Φούσεκ με 3-2 σετ (11-3, 8-11, 11-13, 11-5, 7-11) και στο καθοριστικό τρίτο παιχνίδι ξεπέρασε το εμπόδιο του επίσης Κροάτη Φράνε Ράνγιτς με 3-1 (11-8, 11-8, 10-12, 11-6). Είχε από 5 βαθμούς με τον Φούσεκ και τον Γκόρμαν και κατέκτησε την πρωτιά και την πρόκριση χάρη στον θετικό συντελεστή (+1) με τα 5 κερδισμένα και τα 4 χαμένα σετ από τα μεταξύ τους ματς.

Ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος αγωνίστηκε στο 10ο γκρουπ και πήρε την 3η θέση. Προέκυψε ισοβαθμία και στη δική του περίπτωση, αλλά δεν τον ευνόησε όπως τον αδερφό του. Νίκησε τον Πάτρικ Ζατόβκα από την Πολωνία με 3-1 σετ (12-10, 12-10, 8-11, 11-5) και τον Κροάτη Ματέι Μουράτ με 3-0 (11-7, 13-11, 11-6) κι έχασε από τον Σλοβάκο Ρομάν Ρεζέτκα με 3-1 (11-5, 5-11, 3-11, 8-11). Ο Κωνσταντινόπουλος, ο Ζατόβκα και ο Ρεζέτκα ισοβάθμησαν στους 5 βαθμούς, είχαν ίδιο απολογισμό και στα σετ από τα μεταξύ τους παιχνίδια (4-4 όλοι) και τα πράγματα ξεκαθάρισαν από τους πόντους. Εν τέλει την προνομιούχο 1η θέση κατέκτησε ο Ζατόβκα και ο 20χρονος πρωταθλητής αρκέστηκε στην 3η θέση.

Η Ζαβιτσάνου βρέθηκε στο 11ο και τελευταίο προκριματικό γκρουπ κι έμεινε στην 4η θέση χωρίς νίκη. Συνάντησε ξανά την Κορεάτισσα Κανγκ Χανεούλ, όπως και χτες στα γκρουπ του απλού γυναικών κι έχασε με 3-0 σετ (9-11, 3-11, 5-11). Οι άλλες δύο ήττες ήρθαν από τη Ρωσίδα Εκατερίνα Γκούσεβα με 3-1 (6-11, 11-8, 9-11, 9-11) κι από τη Σουηδέζα Σαναμαρί Μπολένιους με 3-0 σετ (8-11, 7-11, 9-11).

Φωτό: Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος με τη φανέλα της εθνικής ομάδας