Στους «32» του διπλού νεανίδων η Τόλιου με τη Σουηδέζα συμπαίκτριά της

208 national_team

208 national_teamΣτο κλείσιμο του προγράμματος της Πέμπτης ήρθε το καλό νέο για την ελληνική πλευρά, όσον αφορά στα αγωνίσματα του διπλού, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Οστράβα. Η Κατερίνα Τόλιου (φωτό) και η Σουηδέζα συμπαίκτριά της Λίντα Μπέργκστρομ προκρίθηκαν στον γύρο των «32» του διπλού νεανίδων και αύριο θα διεκδικήσουν την είσοδο στη 16άδα. Οι δύο αθλήτριες με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού ήταν καλύτερες από τις Βελγίδες Φλοράνς Βανάκερ/Νατάλιε Μαρτσέτι κι επικράτησαν με 3-1 σετ (11-8, 11-4, 11-13, 11-6). Για τον 2ο γύρο του διπλού αντιμετωπίζουν την Παρασκευή στις 22.00 ώρα Ελλάδας τις Γαλλίδες Ρόζα Σοπόσκι/Χλόη Μάρτιαλ. Σημειωτέον ότι η Τόλιου και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης μπήκαν στα ζευγάρια των «32» στο διπλό μικτό, όμως δεν προχώρησαν παραπέρα αν και πλησίασαν πολύ σε νέα πρόκριση…

Επίσης στο διπλό νεανίδων και τον γύρο των «64» οι Φιλία Εμίρη/Κωνσταντίνα Παρίδη έχασαν φυσιολογικά από τις Ρωσίδες Σβετλάνα Μοκνάτσεβα/Ελιζαβέτα Κιλίζοβα με 3-0 σετ (4-11, 5-11, 8-11)

Στο διπλό νέων οι Ηλίας Μιχαηλίδης/Κωνσταντίνος Αγγελάκης υπέστησαν την ήττα στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64») από τους Κροάτες Φίλιπ Ζέλικο/Τόμισλαβ Πούκαρ με 3-1 σετ (8-11, 7-11, 11-8, 12-14) Ο Πάρις Ζώνιος με τον Λιθουανό συμπαίκτη του Παούλιους Γκούρα  υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα του 1ου φαβορί του αγωνίσματος, τους  Γάλλους Μεχντί Μπουλούσα/Έντζο Ανγκλέ με 3-0 σετ (3-11, 2-11, 2-11).

Στις πιο μικρές κατηγορίες τα ελληνικά ζευγάρια αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64»). Στο διπλό παίδων οι Αντωνιάδης/Σγουρόπουλος ηττήθηκαν από τους Σουηδούς Άνταμ Μπλόμκβιστ/Όμιντ Χόσμπακτ με 3-1 (11-9, 6-11, 12-14, 4-11), ενώ στο διπλό κορασίδων οι Πατεράκη/Σοφρά έχασαν από τις Βουλγάρες Ναντέζα Σάριεβα/Μαρία Γιόβκοβα με 3-0 σετ (6-11, 9-11, 8-11).

Στο διπλό μικτό νέων οι Αγγελάκης/Τόλιου επικράτησαν των Κιρίλ Σβετς/Ντάρια Τσέρνοβα από τη Ρωσία με 3-1 (7-11, 11-6, 11-5, 12-10) και προχώρησαν στον γύρο των «32». Εκεί όμως, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν άλλο ένα βήμα στο ταμπλό. Κάμφθηκαν με 3-2 σετ από τους Μάρτον Σίτα/Ανέτα Ματσούτι από την Ουγγαρία και τη Σερβία αντίστοιχα, αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 σετ (11-4, 11-8, 5-11, 8-11, 7-11).

Ο Μιχαηλίδης με την Παρίδη αποκλείστηκαν από το τσέχικο δίδυμο των Ντάβιντ Ρίτσπις/Κριστίνα Στέφκοβα με 3-0 σετ (9-11, 8-11, 5-11).

Στο διπλό μικτό παίδων και τον γύρο των «64» οι Σγουρόπουλος/Πατεράκη γνώρισαν την ήττα από τους δυνατούς Γερμανούς Νίκο Μίερχοφ/Τζούλια Κάιμ με 3-0 σετ (9-11, 3-11, 1-11).

* Αύριο αρχίζουν και οι αγώνες «παρηγοριάς», που παραδοσιακά αφορούν τους αθλητές και τις αθλήτριες, που αποκλείστηκαν στους πρώτους γύρους του απλού.