Αποκλεισμός στη 16άδα για τον Γκιώνη στο Feeder ΙΙ της Βηρυτού

Στον γύρο των «16» του απλού σταμάτησε, σήμερα Σάββατο 23/03, η πορεία του Παναγιώτη Γκιώνη στο World Table Tennis Feeder ΙΙ του Λιβάνου, που ολοκληρώνεται την Κυριακή στη Βηρυτό. Μετά τις δύο νίκες στη χτεσινή εναρκτήρια μέρα των αγώνων ο πρωταθλητής μας κυνήγησε την είσοδο στα προημιτελικά κόντρα στο 2ο φαβορί, τον Κιρίλ Γερασιμένκο από το Καζακστάν και κάμφθηκε με 3-1 σετ έπειτα από αμφίρροπη και πολύ θεαματική αναμέτρηση. Πέρα από τη διάκριση ήθελε καλή συγκομιδή βαθμών για την εβδομαδιαία παγκόσμια κατάταξη, τελικά φεύγει από το τουρνουά με 15 βαθμούς και θα περιμένει την προσεχή έκδοση της διεθνούς ομοσπονδίας (ITTF) για να δει πόσο θα ωφεληθεί. Την επόμενη διεθνή συμμετοχή του θα την κάνει τον άλλο μήνα στο Feeder του Ντίσελντορφ, στο διάστημα 08-12/04.

Ο Γκιώνης (νούμερο 100 στον πίνακα αξιολόγησης) δεν είχε πίεση χτες και σήμερα στη βάση του ταμπλό ήξερε ότι απότομα θα ανέβαινε ο βαθμός δυσκολίας. Είχε πρώτη φορά αντίπαλο τον Γερασιμένκο (Νο 43) σε τουρνουά του εξωτερικού και στη διεκδίκηση της νίκης χρειαζόταν σίγουρα υψηλά στάνταρ απόδοσης .

Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, κράτησε πολλές μπάλες στο τραπέζι περνώντας και τις επιθέσεις του και απέκτησε το προβάδισμα. Στο 2ο σετ, με τον Καζάκο να μην κάνει λάθη, έχανε 9-6, πλησίασε στον πόντο, αλλά δεν γύρισε την κατάσταση

Το 3ο σετ ίσως ήταν και… όλο το ματς. Ο πολύπειρος αμυντικός πήρε τρεις σερί πόντους στο 6-6 και μετά πήγε στα σeτ μπολ με 10-7 αξιοποιώντας σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις με το forehand. Ωστόσο, στη συνέχεια τα ίδια χτυπήματα δεν του βγήκαν και ο αντίπαλος αφού ισοφάρισε 10-10 κι έσωσε νέο σετ μπολ στο 11-10 έκανε το 2-1 στην παράταση.

Χωρίς να πτοηθεί ο Γκιώνης άρχισε με προβάδισμα 3-0 το 4ο σετ κυνηγώντας την ισοφάριση. Είδε μάλιστα τον Γερασιμένκο να μπερδεύεται κάποιες φορές με το φάλτσο-άφαλτσο. Γρήγορα όμως, ο τελευταίος ξαναβρήκε ευστοχία και κάλυψε το χάντικαπ. Οι αθλητές πήγαιναν πόντο-πόντο, ο δεξιόχειρας επιθετικός εκτός από τα σταθερά σπιν στο backhand του Γκιώνη πίεσε και στο forehand θέλοντας ν’ ανοίξει τα ράλι και να κουράσει, όμως προς το τέλος στάθηκε και τυχερός. Στο 8-8 έστειλε την μπάλα στην άκρη του τραπέζιού και στο 10-9 είχε επίθεση φιλέ και μέσα που επηρέασε την εξέλιξη του ράλι (11-6, 8-11, 11-13, 9-11).

Ο Γερασιμένκο έχει προς το παρόν φέτος 15 νίκες και 2 ήττες στα διεθνή τουρνουά. Σύμφωνα με τα στατιστικά της ITTF έχει 5 τίτλους στην καριέρα, οι πιο  πρόσφατοι είναι ότι το 2023 στο Feeder  του Otocec στη Σλοβενία και το 2024 στο Feeder των ΗΠΑ στο Corpus Christi.