Έπεσε η αυλαία στο ονειρεμένο για τα ελληνικά χρώματα Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σβέσατ

Aponomi Swesat_aplo_2

Aponomi Swesat_aplo_2Αυλαία έριξε το απόγευμα το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σβέσατ, το καλύτερο στην ιστορία της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης! Gionis me_to_metallioΑυλαία με τους τελικούς και φυσικά αμέσως μετά με τις απονομές, όπου έλαμπε η παρουσία του Παναγιώτη Γκιώνη στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο απλό ανδρών! Ήταν η κορυφαία έως τώρα στιγμή του 33χρονου πρωταθλητή μας και παράλληλα το ονειρεμένο, το μαγικό φινάλε γενικά για τα γαλανόλευκα χρώματα ύστερα από το ασημένιο μετάλλιο των ανδρών το ομαδικό! Βήμα-βήμα και χωρίς να έχουν βάλει στόχο από την αρχή τα μετάλλια οι διεθνείς μας έφτασαν σε δύο εντυπωσιακές διακρίσεις πιστοποιώντας την τεράστια αξία της ανδρικής ελληνικής ομάδας στο πέρασμα των χρόνων! Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανέδειξε τέσσερις ακόμα πρωτιές στα ατομικά αγωνίσματα κι έδωσε ραντεβού με τους φίλους του αθλήματος για την επόμενη χρονιά στην Πορτογαλία.

Στο απλό ανδρών ο Γερμανός Ντιμίτρι Οβτσάροφ πρόσθεσε το όνομά του στους πρωταθλητές Ευρώπης του απλού. Το 1ο φαβορί του αγωνίσματος νίκησε κατά κράτος στον τελικό τον Λευκορώσο Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ με 4-0 σετ (11-4, 11-7, 12-10, 11-8)! Εκτός από τον Γκιώνη την 3η θέση κατέλαβε ο Γερμανός Μπάστιαν Στέγκερ, που είχε χάσει στην 4άδα από τον συμπατριώτη του με 4-2.

Νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης προέκυψε και στις γυναίκες. Τον τίτλο κατέκτησε η  Φεν Λι, που αγωνίζεται με τη σουηδική υπηκοότητα. Στον συναρπαστικό τελικό έκαμψε την αντίσταση της πολιτογραφημένης Γερμανίδας Ξιαονά Σαν με 4-2 σετ (9-11, 11-4, 11-5, 10-12, 11-9, 11-6). Το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι επίσης κινεζικής καταγωγής Φου Γιου από την Πορτογαλία (έχασε στην 4άδα 4-2 από τη Φεν) και Γινγκ Χαν από τη Γερμανία (ήττα 4-1 από τη Ξιαονά).

Στο διπλό ανδρών κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο οι Ταν Ρούι Βου/Βανγκ Ζενγκ Γι από την Κροατία και την Πολωνία αντίστοιχα. Στον τελικό κατέβαλλαν τους περσινούς πρωταθλητές Ευρώπης και νούμερο 1 φαβορί του αγωνίσματος Ρόμπερτ Γκάρντος/Ντάνιελ Χάμπεσον από την Αυστρία με 4-1 σετ (11-6, 13-11, 8-11, 11-8, 11-8). Την 3η θέση μοιράστηκαν οι Ισπανοί Χε Ζιβέν/Κάρλος Μασάδο και οι Πορτογάλοι Ζοάο Μοντέιρο/Τιάγκο Απολόνια.

Στο διπλό γυναικών η Γερμανία πήρε τον τέταρτο τίτλο της στο Σβέσατ. Οι Πετρίσσα Σόλγια/Σαμπίνε Βίντερ αναδείχτηκαν πρωταθλήτριες και στον τελικό νίκησαν τις συμπατριώτισσές τους Ζενκί Μπαρτέλ/Ξιαονά Σαν 4-2 σετ με ανατροπή (10-12, 9-11, 11-4, 12-10, 11-9, 11-6). Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στις Ματίλντα Έκολμ/Γκαλία Ντβόρακ (Σουηδία/Ισπανία) και τις Σεν Γιανφέι/Σάρα Ραμίρεζ (Ισπανία).

Και ολοκληρώνουμε τα ρεπορτάζ από το φετινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με μία εξωαγωνιστική είδηση, καθώς ο Τσέχος Πετρ Κόρμπελ εκλέχτηκε πρόεδρος στην Επιτροπή Αθλητών της Ευρωπαϊκής Ένωσης ομοσπονδίας του αθλήματος (E.T.T.U.) ύστερα από την ψηφοφορία, που έγινε στο Σβέσατ.

Φωτό: Περήφανες στιγμές για τον Παναγιώτη Γκιώνη στην απονομή του απλού ανδρών δίπλα σε Στέγκερ, Οβτσάροφ και Σαμσόνοφ και λίγο αργότερα με τα δύο μετάλλια στο στήθος. Ιδανικό φινάλε στην καταπληκτική ελληνική παρουσία στο Σβέσατ