Καλές εμφανίσεις για τις ελληνικές ομάδες στα προκριματικά γκρουπ στο Λινιάνο

Stamatouros G._rever

Stamatouros G._reverΑποκλεισμοί μεν, αξιόλογες εμφανίσεις δε στο ομαδικό για την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση κατά την 3η ημέρα των αγώνων στο όπεν του Λινιάνο. Οι αποκλεισμοί ήταν φυσιολογικοί από τη στιγμή, που στο ταμπλό των νοκ άουτ περνούσε μόνο η πρώτη ομάδα από κάθε γκρουπ, ωστόσο αξίζει να σταθεί κάποιος στην καλή προσπάθεια, πρώτον γιατί το τουρνουά κυμαίνεται σε υψηλά αγωνιστικά στάνταρ, δεύτερον γιατί καταγράφηκαν ορισμένα πολύ θετικά αποτελέσματα και τρίτον γιατί αρκετά παιδιά είναι άπειρα. Είναι ενδεικτικό μάλιστα, ότι η ομάδα των νέων έχασε στην ισοβαθμία την πρωτιά και την πρόκριση στην τελική 8άδα. Στα παιχνίδια του γκρουπ κατέβαλλε την επικεφαλής Τσεχία κι εκεί ξεχώρισε η σπουδαία νίκη του Γιάννη Σγουρόπουλου επί του Τόμας Πολάνσκι, πρωταθλητή Ευρώπης του απλού παίδων το 2013! Η ομάδα των κορασίδων πήρε τη 2η θέση στο δικό της γκρουπ, ενώ οι παίδες, που έχουν και τη μικρότερη εμπειρία από διεθνή τουρνουά γνώρισαν δύο ήττες.

Το ομαδικό κάλυψε όλο το πρόγραμμα της Παρασκευής στο ιταλικό όπεν. Στους νέους έγιναν 7 γκρουπ και η εθνική μας ομάδα κληρώθηκε στο 3ο. Στο πρώτο της ματς ξεπέρασε με εξαιρετική εμφάνιση το υψηλό εμπόδιο της Τσεχίας με 3-2 και δημιούργησε προϋποθέσεις πρόκρισης. Ο Γιάννης Σγουρόπουλος σημείωσε δύο νίκες, ο Γιώργος Σταματούρος μία στο φινάλε, ενώ στη θέση 3 αγωνίστηκε ο Στράτος Δαμιανής. Ο Σγουρόπουλος επικράτησε αρχικά του Στάνισλαβ Κουσέρα με 3-0 και στη συνέχεια πέτυχε τεράστια νίκη με 3-2 σετ απέναντι στον Τόμας Πολάνσκι, που είναι νούμερο 11 στην τρέχουσα ευρωπαϊκή κατάταξη των νέων και πριν από δύο χρόνια αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό παίδων. Στο πέμπτο και τελευταίο ματς ο Σταματούρος λύγισε τον Κουσέρα με 3-1 σετ.

Το μεσημέρι η Ελλάδα αντιμετώπισε ομάδα, που σχημάτισαν αθλητές από την Ιαπωνία, τη Λευκορωσία και τη Ρουμανία. Το έργο της ήταν εξίσου δύσκολο και τελικά κάμφθηκε με 3-1. Ο Σγουρόπουλος σημείωσε τη μοναδική νίκη όταν με το 3-1 απέναντι στον Ιάπωνα Τακούτο Σίνγκου ισοφάρισε το σκορ. Στην τελευταία αγωνιστική των γκρουπ η Τσεχία επιβλήθηκε 3-1 της μικτής Ιαπωνίας-Λευκορωσίας-Ρουμανίας και κατέκτησε την προνομιούχο 1η θέση. Από τα παιχνίδια μεταξύ των τριών ομάδων είχε απολογισμό 5 ματς υπέρ και 4 κατά, ενώ η ελληνική ομάδα έμεινε στην 3η θέση με συντελεστή -1 (4-5).

Σε 7 γκρουπ χωρίστηκαν οι ομάδες και στις κορασίδες. Η Ελισάβετ Τέρπου και η Έλλη Φίσερ είχαν μία νίκη και μία ήττα και πήραν τη 2η θέση στο 4ο γκρουπ. Αρχικά νίκησε 3-1 την Πολωνία και μετά έχασε 3-0 από την Κροατία, η οποία πήρε και την πρωτιά επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά.

Στον αγώνα με την Πολωνία η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στη συνέχεια η Τέρπου κατέβαλλε με 3-1 σετ τη Βικτόρια Ζιμούρα, οι συμπαίκτριες στον Άρη Βούλας πήραν το διπλό με 3-0 απέναντι σε Πάζεκ/Ζιμούρα και η Φίσερ νίκησε 3-1 τη Ζιμούρα. Το μεσημέρι οι Κροάτισσες ήταν αχτύπητες και τα κορίτσια έχασαν 3-0 χωρίς να πάρουν σετ.

Στους παίδες έγιναν 8 γκρουπ. Η Ελλάδα μετείχε στο 5ο και με τους 13χρονους Γιάννη Δαμιανή, Γεράσιμο Χατζηλυγερούδη να μετρούν ουσιαστικά τις δυνάμεις τους, γνώρισε φυσιολογικές ήττες με 3-0 από την Ισπανία (που αναδείχτηκε νικήτρια του γκρουπ) και την Ιταλία 2. Στην αναμέτρηση με την Ισπανία τα δύο παιδιά, που δίνουν τους πρώτους αγώνες τους σε τέτοιας εμβέλειας τουρνουά, πάλεψαν στα ίσια το διπλό και κάμφθηκαν με 3-2 σετ από τους Μιγκέλ Ρουίζ/Χαβιέ Σόρια (το 5ο σετ έληξε 11-9). Η διοργάνωση συνεχίζεται αύριο με ατομικά αγωνίσματα για τους Έλληνες διεθνείς. Να σημειωθεί μάλιστα, ότι ο Σγουρόπουλος είναι 3ο φαβορί στο απλό παίδων και φυσικά βρίσκεται απευθείας στο κυρίως ταμπλό.

* Αγωνιστικό στιγμιότυπο από φετινό αναπτυξιακό τουρνουά με τον Γιώργο Σταματούρο, ο οποίος σήμερα στο Λινιάνο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στη σπουδαία νίκη των εφήβων επί της Τσεχίας (φωτό Βασίλης Καραουλάνης).