Λύγισε με ανατροπή ο Γκιώνης στα προκριματικά του Saudi Smash

Δέχτηκε ανατροπή και αποκλείστηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Saudi Smash 2024 στην Τζέντα, ο Παναγιώτης Γκιώνης. Με σπουδαία εμφάνιση προηγήθηκε 2-0 σετ του Ισπανού Αλβάρο Ρόμπλες, δευτεραθλητή κόσμου στο διπλό ανδρών το 2019 και σημερινού 1ου Μεσογειονίκη στο απλό ανδρών, μπορούσε να πάρει τη νίκη ακόμα και στα τρία σετ και τελικά λύγισε με 3-2.

Στο υψηλής βαθμίδας τουρνουά της World Table Tennis, που θα ολοκληρωθεί στις 11/05 και συγκεντρώνει τα τοπ ονόματα του παγκοσμίου στερεώματος, ο Γκιώνης τα έδωσε όλα άλλη μια φορά για να προχωρήσει όσο γίνεται περισσότερο και να πάρει και βαθμούς για την παγκόσμια (και κατ επέκταση ολυμπιακή) κατάταξη.

Η πρόκριση στον 1ο γύρο του αγωνίσματος ήταν ο βασικός του στόχος, απέδειξε ότι την άξιζε με το πλεονέκτημα κόντρα στο 1ο φαβορί του ταμπλό των προκριματικών, αλλά του έλειψε και η τύχη. Βεβαίως συνεχίζει τη δύσκολη προσπάθεια για να προκριθεί στο Παρίσι 2024, έχει μπροστά του το Προοολυμπιακό τουρνουά, όπως και σοβαρές πιθανότητες να περάσει μέσω του ranking list.

Στη Σαουδική Αραβία ο Γκιώνης (νούμερο 91 σήμερα στον κόσμο) ήταν έτοιμος για μία ακόμα δυνατή αναμέτρηση με τον Ρόμπλες (Νο 49) ύστερα από το αξέχαστο 4-3 του Ισπανού στο Προολυμπιακό Ευρωπαϊκό τουρνουά του 2021 (πριν ο πρωταθλητής μας πάρει την πρόκριση για το Τόκιο από την ίδια διοργάνωση). Ο Γκιώνης συνέχισε δυναμικά μετά το χτεσινό 3-1 σετ του 1ου προκριματικού απέναντι στον Λιάο Τσεν Τινγκ κι έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τον αριστερόχειρα αντίπαλό του. Στο 2-0 σετ είχε και την ψυχολογία να τελειώσει άμεσα το ματς, αλλά δέχτηκε τη μείωση του σκορ με την ελάχιστη διαφορά. Ακολούθησε πολύ κλειστό παιχνίδι και στις λεπτομέρειες ήρθε ο αποκλεισμός με 3-2 σετ πριν από τον 3ο και τελευταίο προκριματικό.

Στο 1ο σετ ένα σερί του Ρόμπλες τον έφερε στο 7-4, αλλά ο Γκιώνης με επίθεση και έξυπνες μπάλες στο φάλτσο-άφαλτσο κατέκτησε το σετ με επτά διαδοχικούς πόντους.

Ο Ισπανός άρχισε με 3-0 στο 2ο σετ πιέζοντας στο backhand, ωστόσο ο πρωταθλητής μας έκανε νέο come back και με τέσσερις πόντους στη σειρά «υποχρέωσε» την άλλη πλευρά να πάρει τάιμ άουτ. Ο Γκιώνης έφτασε και στο 6-3 και μετά είδε τον αριστερόχειρα αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 7-7. Στην κρίσιμη συνέχεια είχε καλό σερβίς και χαμηλές ποιοτικές μπάλες για να κάνει το 2-0.

Ισορροπημένο ήταν και το 3ο σετ. Ο Γκιώνης διατήρησε τον εξαιρετικό ρυθμό και την πιεστική άμυνα, απλά ο Ρόμπλες ήταν πολύ σταθερός στις επιθέσεις του μετά από το 6-6 και αξιοποίησε το σερβίς του στο 9-9.

Η ίδια εικόνα εμφανίστηκε σε μεγάλο βαθμό και μετά τα μέσα του 4ου σετ. Στο 6-5 ο αθλητής από την ιβηρική χερσόνησο επέμεινε με επιθέσεις σε δύσκολα σημεία και ξέφυγε στο σκορ για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ όπου ο Γκιώνης βρέθηκε στο 2-0 και τρεις συνεχόμενοι πόντοι του Ρόμπλες έκαναν τον Κώστα Βατσακλή να πάρει τάιμ άουτ. Στην αλλαγή των πλευρών ο Ισπανός ήταν 5-4 μπροστά και στο 7-6 έκανε άπιαστο «σόρι» (μπαλιά φιλέ και μέσα). Ο Γκιώνης δεν μπόρεσε να βγάλει επικίνδυνες επιθέσεις, ο Ρόμπλες πέρασε πολλά forehand στα πλάγια και έφτασε στη νίκη (11-7, 11-8, 9-11, 6-11, 8-11).

Μπροστά μας πια για την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση η μεγάλη πρόκληση του Προολυμπιακού τουρνουά της Ευρώπης στο απλό. Θα διεξαχθεί στο διάστημα 15-19/05 στο Σεράγεβο και θυμίζουμε ότι τη χώρα θα εκπροσωπήσουν ο Παναγιώτης Γκιώνης, ο Γιάννης Σγουρόπουλος, η Κατερίνα Τόλιου και η Ελισάβετ Τέρπου.