Στην Ελλάδα όλες οι πρωτιές και στα ατομικά του κυπριακού τουρνουά

Cyprus 2014_Diplo_andron

Cyprus 2014_Diplo_andronΜε το απόλυτο των επιτυχιών θα φύγει φέτος από το διεθνές τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Κύπρου η ελληνική αποστολή. Cyprus 2014_diplo_ginaikon_nikitriesΜετά τα δύο χρυσά μετάλλια στο ομαδικό πήρε σήμερα, στην τελευταία ημέρα των αγώνων στη Λευκωσία, και τις τέσσερις πρωτιές στα ατομικά αγωνίσματα. Ο 20χρονος Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος αναδείχτηκε νικητής στο απλό ανδρών, η 19χρονη Κατερίνα Τόλιου πρώτευσε στο απλό γυναικών και οι ίδιοι κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και στα διπλά με συμπαίκτες τον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο και τη Γεωργία Ζαβιτσάνου αντίστοιχα. Πέρσι και πρόπερσι στο ίδιο event η Ελλάδα είχε χάσει την 1η θέση στο απλό ανδρών (σ.σ. το 2012 η αποστολή δεν είχε γυναίκες στη Μεγαλόνησο), φέτος πήρε κι εκεί το τρόπαιο, μάλιστα έκανε τον τελικό …οικογενειακή υπόθεση με τους αδερφούς Κωνσταντινόπουλους. Οι Έλληνες αθλητές τα πήγαν πολύ καλά σ’ αυτό το τεστ, το οποίο είχε σίγουρα τη σημασία του, ειδικά από τη στιγμή που, όλα τα παιδιά πλην της Τόλιου, έχουν σπάνια την ευκαιρία να μετάσχουν σε διεθνή τουρνουά. Ο βαθμός δυσκολίας μπορεί να μην ήταν υψηλός, όμως σίγουρα υπήρχαν και δυνατές αναμετρήσεις, που προσφέρονταν για συμπεράσματα από τον ομοσπονδιακό προπονητή Κώστα Βατσακλή.

Στο απλό ανδρών σχηματίστηκαν όμιλοι των πέντε αθλητών με τους Κωνσταντινόπουλους να παίρνουν την πρωτιά στα δικά τους με 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Πέρασαν και τον γύρο των «8» και στα ημιτελικά χρειάστηκε να επικρατήσουν σε αμφίρροπα ματς. Ο Κωνσταντίνος κατέβαλλε με 4-1 τον Κύπριο Μάριο Γιάνγκου, ο οποίος τον είχε νικήσει στο ομαδικό, αλλά και στο περσινό τουρνουά. Επιπλέον, ο Γιάνγκου ήταν πρωταθλητής και το 2012 και το 2013 όταν επίσης υπήρχε ελληνική συμμετοχή. Ο Γιώργος συνάντησε υψηλά εμπόδια από τον Ιορδανό Ζεΐντ Αμπούν Γιμάν ώσπου επικράτησε με 4-3 σετ.

Cyprus 2014_aponomi_aplo_andronΣτον τελικό οι Κωνσταντινόπουλοι ξεδίπλωσαν το πλούσιο ταλέντο τους, έδωσαν αγώνα υψηλού επιπέδου και τελικά πήρε τη νίκη ο Κωνσταντίνος με σκορ 4-3 (11-9 έληξε το «κόντρα» σετ). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιάνγκου. Στο ματς για τις θέσεις 3-4 ο Γιμάν εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού όταν το σκορ στα σετ ήταν 2-2.

Ομίλους στην πρώτη φάση και νοκ άουτ στη δεύτερη περιλάμβανε και το απλό γυναικών. Οι Ελληνίδες διεθνείς είχαν μόνο νίκες και Cyprus 2014_Aponomi_aplo_ginaikonαργότερα προχώρησαν με νέο θετικό αποτέλεσμα στα ημιτελικά. Εκεί η Τόλιου επιβλήθηκε της Ρουμάνας Αλέξαντρα Γκεόργκε με 4-1 σετ, ενώ η Ζαβιτσάνου κάμφθηκε από την Κύπρια (πρώην αθλήτρια του Α.Ο. Ταταύλα) Λουίζα Κουρέα με 4-2. Στον τελικό η Τόλιου με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού δεν είχε προβλήματα απέναντι στην Κουρέα και την κατέβαλλε με 4-0 σετ. Η Ζαβιτσάνου πήρε την 3η θέση νικώντας στο τελευταίο της παιχνίδι την Γκεόργκε με 4-2 σετ.

Ομίλους και νοκ άουτ ματς είχαν και τα αγωνίσματα του διπλού. Στο διπλό ανδρών οι αδερφοί Κωνσταντινόπουλοι προχώρησαν χωρίς πίεση και στον τελικό κατέβαλλαν τους Κύπριους Χρίστο Χριστόνοφ και Μάριο Γιάνγκου με 3-0 σετ. Το 2013 είχαν ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου οι Λευτέρης Μάκρας/Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος και το 2012 οι Τάσος Ρηνιώτης/Γιώργος Κωνσταντινόπουλος

Cyprus 2014_elliniki_apostoliΣτο διπλό γυναικών η Τόλιου και η Ζαβιτσάνου έφτασαν σχετικά εύκολα στον τελικό κι εκεί συνάντησαν μεγάλες δυσκολίες από τις Ρουμάνες Βαλάρα και Γκεόργκε. Βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ και 3-1 στο 3ο και ανέτρεψαν την κατάσταση φτάνοντας στη νίκη με 3-2 σετ. Το ίδιο ζευγάρι είχε πάρει την 1η θέση και στο περσινό τουρνουά της Λευκωσίας. Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν αργά το απόγευμα και το βράδυ ήταν προγραμματισμένη η δεξίωση της Παγκύπριας ομοσπονδίας. Η ελληνική αποστολή, στην οποία ήταν επίσης ο πρόεδρος της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. Μανώλης Κολυμπάδης και η γενική γραμματέας Κατερίνα Σπανού, επιστρέφει στην Αθήνα νωρίς αύριο το πρωί.

ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ

Την Κυριακή εξάλλου, ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική στο Τσάμπιονς Λιγκ των ανδρών και οι εξελίξεις είχαν ενδιαφέρον κυρίως για την Ενεμπόν του Καλλίνικου Κρεάνγκα. Για το γκρουπ Dη Μπογκόρια νίκησε μέσα στην Αυστρία τη Βάλτερ Βελς με 3-0 και ισοβάθμησε ξανά με το γαλλικό κλαμπ στους 7 βαθμούς. Αυτό σημαίνει ότι όποια από τις Ενεμπόν και Μπογκόρια επικρατήσει την ερχόμενη Παρασκευή στο μεταξύ τους παιχνίδι για την τελευταία αγωνιστική θα προκριθεί ως 2η στα προημιτελικά της διοργάνωσης! Θυμίζουμε ότι την πρωτιά έχει εξασφαλίσει και τυπικά η Μπορούσια Ντίσελντορφ του Παναγιώτη Γκιώνη.

Την Παρασκευή η κάτοχος του τροπαίου Ποντουάζ πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στη Ρωσία επί της Όρενμπουργκ με 3-0. Ο Φρέιτας κατέβαλλε τον Οβτσάροφ με 3-2 σετ, ο Κάρλσον τον Σαμσόνοφ με το ίδιο σκορ και ο Βανγκ Τζουν τον Σμιρνόφ με 3-1! Η αναμέτρηση ήταν για το γκρουπ Α, οι πρωταθλητές Ευρώπης Γάλλοι πήραν ρεβάνς από τους φιναλίστ για την ήττα στον 1ο γύρο, ωστόσο το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία το έχουν οι Ρώσοι. Στη Γαλλία είχαν νικήσει με 3-0 και διαφορά 9-3 στα σετ, ενώ σήμερα έχασαν με 3-0 και διαφορά -4 στα σετ (5-9). Από το γκρουπ Α πάντως, αυτές οι δύο ομάδες θα πάρουν τις πρώτες θέσεις και την πρόκριση στα προημιτελικά. Ύστερα από πέντε αγωνιστικές έχουν από 9 βαθμούς, καθώς η Ολυμπία Γκρούντιαζ, που την Παρασκευή νίκησε 3-1 στην Πολωνία τη Ρόσκιλντε από τη Δανία, έχει 7 βαθμούς και δεν τους φτάνει. Τέλος, στο γκρουπ Β η γαλλική Σαρτρ επιβλήθηκε στην έδρας της 3-0 της γερμανικής Βέρντερ Βρέμης, ενώ η Ανζέ υπέστη αναπάντεχη ήττα στη Γαλλία από την τσεχική Οστρόφ με 3-1 για το γκρουπ C. Το Σάββατο η αυστριακή Νιντερόστεριχ έκαμψε με 3-2 στην έδρα της τη σουδική Έσλοβ. Ο αγώνας ήταν για το γκρουπ Β, όπου γίνεται μεγάλη μάχη για τις θέσεις πρόκρισης με Νιντερόστεριχ, Έσλοβ και Σαρτρ να έχουν από 8 βαθμούς. Στο γκρουπ C έχουν σιγουρέψει την πρόκριση η ρωσική UMMC (10 βαθμοί) και η γερμανική Σααρμπρίκεν (8).

* Στιγμιότυπα από τις απονομές στο διπλό ανδρών, το διπλό γυναικών, το απλό ανδρών και το απλό γυναικών (φωτό Κατερίνα Σπανού), αλλά και σύσσωμη η ελληνική αποστολή με όλα τα έπαθλα από το τουρνουά ποζάρει στο γυμναστήριο “Ευάγγελος Φλωράκης”.