Αποκλείστηκε στα σετ από τον τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος η Νορμπέλο της Παπαδάκη!

Aggelina

AggelinaΛεπτομέρειες καθόρισαν την τύχη της Νορμπέλο στα πλέι οφ του ιταλικού πρωταθλήματος της Α1 εθνικής κατηγορίας στην Ιταλία! Λεπτομέρειες, που δεν ευνόησαν την ομάδα της Αγγελίνας Παπαδάκη, διότι στους δύο ημιτελικούς με τη Κορτεματζιόρε έφερε ισάριθμες ισοπαλίες και τελικά έμεινε στα συνολικά σετ έξω από τον τελικό της διοργάνωσης! Το δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι το έδωσε χτες βράδυ στην έδρα της, έληξε ισόπαλο 3-3, όπως και ο πρώτος αγώνας στις 20 Απριλίου και μέτρησαν τα σετ όπου υπερίσχυσε η Κορτεματζιόρε με 26-23! Μία μέρα πριν είχε προκριθεί στον τελικό η Σαντονατέζε σημειώνοντας και δεύτερη νίκη απέναντι στον Ζευς (4-2 εντός έδρας).

Η Παπαδάκη (φωτό) μπήκε πρώτη στο αγωνιστικό τραπέζι, κατέβαλλε ξανά την Ιταλίδα Τζούλια Καβάλι με 3-1 σετ (3-2 στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ) κι έδωσε το προβάδισμα στη Νορμπέλο. Αμέσως μετά η ομάδα της Σαρδηνίας έκανε και το 2-0, όμως η συνέχεια ήταν εντελώς αρνητική. Ήρθαν τρεις ήττες στη σειρά και τη δεύτερη την υπέστη η Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Αντιμετώπισε την κινεζικής καταγωγής Γουάνγκ και κάμφθηκε στο φινάλε με 3-2 σετ. Οι δύο ομάδες πήραν από 13 σετ. Στον πρώτο αγώνα η Κορτεμπατζιόρε είχε 13-10 τα σετ υπέρ της κι έτσι ήταν καλύτερη στο σύνολο. Ύστερα από αυτόν τον αποκλεισμό η Νορμπέλο έμεινε στις θέσεις 3-4 του ιταλικού πρωταθλήματος και ολοκλήρωσε τα παιχνίδια της στη σεζόν. Μπορεί ν’ άφησε απραγματοποίητη τη μεγάλη της επιθυμία για παρουσία στον τελικό, όμως έβγαλε το πρωτάθλημα αήττητη σε δώδεκα αγώνες κι αυτό έχει τη σημασία του. Οι άνθρωποι της ομάδας μάλιστα, έδειξαν έμπρακτα την ικανοποίησή τους από την πορεία της Παπαδάκη. Της έκαναν πρόταση συνεργασίας και για την επόμενη σεζόν και το θέμα θα ξεκαθαρίσει στο κοντινό μέλλον. Ο απολογισμός της 24χρονης πρωταθλήτριας στη διοργάνωση ήταν 18 νίκες και 5 ήττες.