Ο Ολυμπιακός στην Α1 ανδρών και ο Άρης 2006 στην Α2 γυναικών νικητές στην κανονική διάρκεια

Με συναρπαστικούς αγώνες, ανεξάρτητα από την ύπαρξη βαθμολογικού ενδιαφέροντος ή όχι, με πλούσιο θέαμα, αλλά και εκπλήξεις σε ατομικό επίπεδο ολοκληρώθηκαν σήμερα Κυριακή 03/03, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι δύο γύροι των πρωταθλημάτων επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Α1 και της Α2 εθνικής κατηγορίας.

Στην Α1 ανδρών διατηρήθηκε η ισοβαθμία του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό στην κορυφή και οι Πειραιώτες πήραν την πρωτιά στην κανονική διάρκεια, καθώς ήταν καλύτεροι στο σύνολο των σετ από τα δύο μεταξύ τους ματς (31-29). Στην Α2 γυναικών κρίθηκε στην τελευταία μέρα η 1η θέση με τον Άρη 2006 να κάμπτει με 4-3 τον ισόβαθμό του μέχρι σήμερα ΔΑΟ Ταύρου. Στις 30-31/03 θα γίνουν τα πλέι οφ των πρωταθλημάτων με εξαίρεση τους αντίστοιχους αγώνες της Α1 ανδρών για τις θέσεις 1-4. Εδώ έχει δοθεί αναβολή από την Ε.Φ.Ο.Επ.Α. μετά το σχετικό αίτημα του Ολυμπιακού λόγω της συμμετοχής του Ντιμίτρι Οβτσάροφ στο WTT Champions της Κορέας, που θα γίνει στο Incheon από τις 27 έως τις 31/03. Η ομοσπονδία αναζητά νέα ημερομηνία.

Δύο ήταν και την Κυριακή τα live streaming από το κανάλι gre78 στο youtube. Από την Α1 με τρεις αγώνες ανδρών και γυναικών στο λινκ

(Παναθηναϊκός-Σάρισες Φλώρινας, Άρης Νικαίας-ΟΕΑ Θεσσαλονίκης και Παναθηναϊκός-ΑΕΚ) και από την Α2 με τρεις αγώνες ανδρών και γυναικών στο λινκ

(ΓΑΣ Ελευσίς-ΧΑΝ Θεσσαλονίκης, ΔΑΟ Ταύρου-Άρης 2006 και Φοίνικας Πειραιά-ΔΑΟ Ταύρου).

Ο ΚΡΑΣΤΕΦ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ ΣΕ ΗΤΤΑ ΤΟΝ ΟΒΤΣΑΡΟΦ!

Τα απρόσμενα αποτελέσματα σε ατομικό επίπεδο σημειώθηκαν στην Α1 και προκάλεσαν μεγάλη αίσθηση. Στους άνδρες ο Βούλγαρος Πετιό Κράστεφ του Πέρα υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα τον Ντιμίτρι Οβτσάροφ του Ολυμπιακού! Με σπουδαία απόδοση κατέβαλλε με 3-1 σετ το πρώην νούμερο 1 του κόσμου, τον δις πρωταθλητή Ευρώπης, κάτοχο Παγκοσμίου Κυπέλλου και τον Ευρωπαίο αθλητή με τα περισσότερα ολυμπιακά μετάλλια! Η νίκη του κορυφαίου Βούλγαρου έγινε αμέσως γνωστή στην πατρίδα του.

Αμέσως μετά ο Κύπριος Χρίστο Χριστόνοφ νίκησε με 3-0 σετ τον τετράκις πρωταθλητή Ευρώπης των νεαρών κατηγοριών Γιάννη Σγουρόπουλο! Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός βρέθηκε αναπάντεχα 2-0 πίσω και χρειαζόταν τη νίκη για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια. Τελικά έφτασε στην επικράτηση με 4-2 παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον Σταματούρο.

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε της 14ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό να δίνει «μάχη» με την ΑΕΚ και να φτάνει στη νίκη (4-3) στο διπλό με τους Κ. Κωνσταντινόπουλο/Αγγελάκη (απέναντι σε Μαδέση/Άρβιντσον). Στο διπλό πήγε και ο αγώνας του Άρη με τα Ταταύλα με την ομάδα της Νίκαιας να φτάνει στη μοναδική νίκη της (Σάβτσακ και Πετρής επικράτησαν οριακά των Παπαδημητρίου/Μπόσκοβιτς).

ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΑΠΟ ΦΩΤΙΑΔΟΥ ΚΑΙ ΓΚΑΪΝΤΑΤΖΗ

Δύο ακόμα εκπλήξεις σε επί μέρους ματς καταγράφηκαν στην Α1 γυναικών. Στον αγώνα Παναθηναϊκός-Σάρισες 4-2 για τη 13η αγωνιστική η Χρυσή Φωτιάδου πέτυχε δύο νίκες για την ομάδα της Φλώρινας, η δεύτερη εναντίον της Κατερίνας Τόλιου. Έχανε μάλιστα, με 2-1 σετ από την τετράκις πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών και πρώτη Ελληνίδα της παγκόσμιας κατάταξης και ακολούθως έπιασε πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην άμυνα και επικράτησε με 3-2 σετ. Επίσης, σπουδαία νίκη για τη 14η αγωνιστική σημείωσε η διεθνής νεάνιδα της Καβάλας Λεμονιά Γκαϊντατζή με 3-1 σετ επί της Σέρβας Μόνικα Κνέζεβιτς του Πέρα, ειδικά αν λάβουμε υπόψη το μεγάλο διάστημα, που είχε μείνει εκτός δράσης. Στο διπλό εν τέλει επικράτησε το Πέρα..

Στην Α2 γυναικών ήταν καθοριστικός για την πρωτιά ο αγώνας του Άρη 2006 με τον ΔΑΟΤ και κρίθηκε κι αυτός στο διπλό όταν οι Κορδούτη/Παπαδάκη ξεπέρασαν τις Γεωργιάδου/Τουντακόβα. Στην Α2 ανδρών τα πράγματα για τις θέσεις των πλέι οφ είχαν ξεκαθαρίσει από το Σάββατο, όπως και στην Α1 γυναικών απέμενε μόνο να μάθουμε την τελική θέση κάποιων ομάδων στους δύο γύρους (προέκυψαν μάλιστα δύο ισοβαθμίες).

Τα ζευγάρια, που διαμορφώθηκαν για τα πλέι οφ:

Στην Α1 ανδρών:

Για τις θέσεις 1-4: Ολυμπιακός-ΑΕΚ και Παναθηναϊκός-Πέρα Αθηνών

Για τις θέσεις 5-8: ΟΕΑ Θεσσαλονίκης-ΑΟ Ταταύλα και ΟΕΑ Ρεθύμνου-Άρης Νικαίας

Στην Α1 γυναικών:

Για τις θέσεις 1-4 Ολυμπιακός-ΑΣ Πέρα Αθηνών και AEK-Παναθηναϊκός

Για τις θέσεις 5-8: Σάρισες Φλώρινας-ΑΣΕΑ Καβάλας και ΓΑΟ Πειραιά-ΧΑΝ Θεσσαλονίκης

ΟΜΑΔΑ                       ΒΑΘΜΟΙ

1. Ολυμπιακός                   27 (31-29 σύνολο σετ)
  2. Παναθηναϊκός                 27 (29-31 σύνολο σετ)

2. ΧΑΝ Θεσσαλονίκης 19 (5-7)
  3. ΓΑΟ Πειραιά                   15 (6-4)

3. ΑΕ Αθηνά Μαγκουφάνας   13

* Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είχε αποβληθεί από το πρωτάθλημα με δύο μηδενισμούς.